reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy pracodawca ma obowiązek konsultacji działań związanych z bhp z organizacjami związkowymi?

Czy pracodawca ma obowiązek konsultacji działań związanych z bhp z organizacjami związkowymi?

Na terenie szpitala działa organizacja związków zawodowych. Pracodawca podejmuje decyzje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz postanowienia z zakresu bhp zawarte w regulaminie pracy bez ustalenia, a nawet bez konsultacji ze związkami zawodowymi. Czy ma prawo działać bez konsultacji i porozumienia z działającymi na terenie zakładu pracy organizacjami związkowymi?

Pracodawca ma obowiązek ustalania postanowień zawartych w regulaminie pracy z organizacjami związków zawodowych. Ponadto działania z zakresu bhp podejmowane na terenie zakładu pracy musi konsultować z pracownikami lub ich przedstawicielami. Niestosowanie się pracodawcy do zasady ustalania regulaminu pracy z organizacjami związków zawodowych jest łamaniem postanowień Kodeksu pracy, a ponadto może naruszać przepisy ustawy o związkach zawodowych.

UZASADNIENIE

W omawianej sytuacji zawarte są dwa problemy:

  • ustalanie zapisów regulaminu pracy oraz
  • konsultacje w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

W obydwu przypadkach pracodawca ma obowiązek współpracować z organizacjami związków zawodowych działających na terenie zakładu pracy lub ich przedstawicielami. Jednak przebieg współpracy jest odmienny. Powyższe zagadnienia regulują postanowienia Kodeksu pracy.

W regulaminie pracy powinny być określone m.in.: organizacja pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, a także w odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej. Pracodawca ma obowiązek uzgodnienia powyższych zapisów ze związkami zawodowymi.

WAŻNE!

Pracodawca i zakładowa organizacja związkowa mają obowiązek ustalić termin, do którego najdłużej będzie trwało uzgadnianie treści postanowień regulaminu.

W przypadku nieuzgodnienia przez strony, w przyjętym przez nie terminie, postanowień regulaminu pracy pracodawca ma prawo samodzielnie ustalić treść regulaminu (ustawodawca zwalnia pracodawcę z obowiązku uzgodnienia treści regulaminu w związku z koniecznością zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, np. odzieży roboczej). Jeśli termin uzgodnienia regulaminu pracy pracodawcy z organizacją związkową nie zostanie ustanowiony, to regulamin pracy ustalany jest „do skutku” i wówczas pracodawca nie może samodzielnie ustalić treści regulaminu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. bhp

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama