| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy pracodawca ma obowiązek zawsze wpuścić inspektora pracy na teren zakładu pracy?

Czy pracodawca ma obowiązek zawsze wpuścić inspektora pracy na teren zakładu pracy?

Do zakładu pracy, w którym produkowane są artykuły spożywcze, m.in. hermetycznie pakowane (technologia produkcji jest ściśle strzeżona przez pracodawcę), zgłosili się inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy pracy przedstawili się, okazali legitymacje służbowe oraz upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Kontrolujący chcieli wejść do wszystkich pomieszczeń pracy. Pracodawca zażądał od inspektorów pracy okazania aktualnej książeczki sanepidu lub zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że kontrolujący są zdrowi. Polecił też pracownikom, aby przygotowali specjalne zobowiązanie dotyczące zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa przez inspektorów pracy. Następnie pracodawca przedstawił je kontrolującym do podpisu, postawił też warunek, że w przypadku niepodpisania zobowiązania nie pozwoli rozpocząć czynności kontrolnych. Inspektorzy nie przedstawili książeczki sanepidu, odmówili podpisania sporządzonego przez pracodawcę zobowiązania. Pracodawca nie wpuścił inspektorów pracy na teren zakładu pracy. Czy pracodawca postąpił słusznie, zabraniając inspektorom pracy rozpoczęcia czynności kontrolnych? Czy grożą mu w związku z tym jakiekolwiek konsekwencje?

Pracodawca nie ma prawa zabronić rozpoczęcia czynności kontrolnych pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy legitymującym się aktualnymi legitymacjami służbowymi. Nie ma również prawa żądać od inspektorów pracy jakichkolwiek badań uprawniających do wejścia na teren zakładu pracy, jak też uzależniać rozpoczęcie kontroli od podpisania jakichkolwiek zobowiązań.

Pracodawca ma obowiązek umożliwić wykonanie czynności kontrolnych przez inspektorów pracy.

UZASADNIENIE

Wskazane w opisanej sytuacji zachowanie pracodawcy może być odebrane przez inspektora jako utrudnianie przeprowadzenia czynności kontrolnych, co zgodnie z przepisami Kodeksu karnego jest przestępstwem.

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem nadzoru i kontroli w zakresie przestrzegania prawa pracy.

W praktyce podczas kontroli PIP pracownicy służb bhp wyznaczani są przez pracodawcę do współpracy z kontrolującymi. Ponadto pracownicy ci mają dostęp do dokumentacji związanej z działalnością firmy (np. plany szkoleń, ocena ryzyka zawodowego, pomiary środowiska pracy itd.). Dodatkowo pracownicy służb bhp powinni poinformować pracodawcę o jego prawach i obowiązkach w trakcie kontroli oraz uprawnieniach inspektora PIP.

WAŻNE!

Kontroli Państwowej Inspekcji Pracy podlegają pracodawcy, a w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontroli legalności zatrudnienia także przedsiębiorcy niebędący pracodawcami, na rzecz których jest wykonywana praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące pracę na własny rachunek, bez względu na podstawę jej świadczenia.

Zakres obowiązków i praw, jakie wzajemnie wobec siebie mają podczas kontroli kontrolowani i kontrolerzy, określa precyzyjnie ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy.

Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania o każdej porze dnia i nocy kontroli przestrzegania przepisów:

  • prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz
  • dotyczących legalności zatrudnienia, a dokumentem uprawniającym do jej podjęcia jest legitymacja służbowa.

Inspektor pracy ma legitymację służbową, która jest upoważnieniem do kontroli dotyczącej przestrzegania wyżej wymienionych przepisów. Inspektor powinien okazać podmiotowi kontrolowanemu legitymację w taki sposób, aby można było odczytać jej treść. Oznacza to, że kontrolowany ma prawo zidentyfikować kontrolującą go osobę.

Czytaj także

Autor:

specjalista z zakresu prawa pracy, w tym bhp

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »