| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Odszkodowanie od pracodawcy

Odszkodowanie od pracodawcy

Pracownik może skutecznie wystąpić z żądaniem odszkodowania wobec pracodawcy z tytułu uszczerbku na zdrowiu doznanego w wyniku wypadku przy pracy. Pracodawca może się bronić np. zarzutem, że powództwo jest przedwczesne.

Dopiero po rozpoznaniu prawa pracownika do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu lub renty wypadkowej na podstawie przepisów ww. ustawy może on dochodzić od pracodawcy odszkodowania lub renty na podstawie art. 444 k.c. Jest to uzasadnione tym, że świadczenia z ustawy wypadkowej są limitowane co do wysokości. Odpowiedzialność cywilnoprawna pracodawcy ma zaś charakter uzupełniający. Uzasadnia ją ustalenie, że świadczenia z ustawy wypadkowej nie rekompensują w całości poniesionych przez poszkodowanego pracownika strat na osobie, a ponadto, że istnieje cywilnoprawna podstawa odpowiedzialności pracodawcy. Pracownik nie może więc dochodzić odszkodowania i renty na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, zanim nie zostaną rozpoznane jego roszczenia o te świadczenia na podstawie przepisów ww. ustawy wypadkowej. Natomiast w razie wystąpienia z takim roszczeniem należałoby uznać je za przedwczesne, co skutkowałoby oddaleniem powództwa.

Przykład

Adam Z. był zatrudniony w Spółce X jako murarz. Podczas pracy wchodził po rusztowaniu, aby dokończyć murowanie ściany budynku. W pewnym momencie, gdy był już na drugim poziomie rusztowania, konstrukcja zachwiała się i przewróciła. Adam Z. spadł z rusztowania i uderzył się o metalową drabinkę. Rusztowanie to, jak się okazało, nie było odpowiednio zabezpieczone przez ustawiających je pracowników Spółki X. Wskutek wypadku Adam Z. doznał poważnych obrażeń głowy i rąk oraz przeszedł długi proces leczenia. Ostatecznie nie odzyskał pełnej zdolności do pracy, dlatego wystąpił z pozwem wobec Spółki X, dochodząc zasądzenia na jego rzecz renty pieniężnej w wysokości 1000 zł miesięcznie. Spółka X podniosła, że roszczenie to jest przedwczesne, Adam Z. bowiem nie wystąpił o jednorazowe odszkodowanie lub rentę do ZUS. Sąd uwzględnił argumenty Spółki X i oddalił powództwo Adama Z. jako przedwczesne.

Należy podkreślić, że oddalenie powództwa pracownika jako przedwczesnego nie zamyka poszkodowanemu drogi sądowej do dochodzenia roszczeń uzupełniających już po uzyskaniu świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Nie będzie zachodzić w tym przypadku powaga rzeczy osądzonej (dopuszczalne jest postępowanie przed sądem w sprawie wcześniej osądzonej prawomocnym wyrokiem).

Renta uzupełniająca

Pracownik może dochodzi zasądzenia od pracodawcy renty uzupełniającej przewidzianej w art. 444 § 2 k.c. Jej celem jest doprowadzenie do wyrównania sytuacji finansowej poszkodowanego pracownika z sytuacją, w jakiej znajdowałaby się, gdyby nie doznał wskutek wypadku uszczerbku na zdrowiu. Przy czym sąd przy ustalaniu wysokości tej renty, w przypadku uzyskiwania przez pracownika renty z ubezpieczenia wypadkowego, powinien ustalić wysokość należnej renty i zaliczyć na jej poczet rentę uzyskiwaną z ubezpieczenia wypadkowego, zasądzając na rzecz pracownika różnicę między tymi wielkościami (wyrok SN z 14 października 2004 r., I UK 4/04). Natomiast w razie braku wcześniejszego ustalenia renty z ubezpieczenia wypadkowego nie byłoby możliwości określenia, czy celowe jest przyznanie jeszcze renty uzupełniającej od pracodawcy.

Warto też podkreślić, że użyte w art. 444 § 2 k.c. określenie o prawie do „odpowiedniej renty” oznacza, że renta ta ma rekompensować faktyczną utratę możliwości zarobkowych, co w przypadku osób o częściowej niezdolności do pracy oznacza rentę w wysokości różnicy między zarobkami uzyskiwanymi na dotychczasowym stanowisku pracy a zarobkami, jakie poszkodowany może uzyskać, wykorzystując ograniczoną zdolność do pracy (wyrok SN z 4 października 2007 r., I PK 125/07).

Podstawa prawna:

  • wyroki Sądu Najwyższego:

- z 5 lipca 2005 r. (I PK 293/04, Pr. Pracy 2005/11/35),

- z 29 lipca 1998 r. (II UKN 155/98, OSNP 1999/15/495),

- z 14 października 2004 r. (I UK 4/04, OSNP 2005/19/306),

- z 4 października 2007 r. (I PK 125/07, niepubl.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK