| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Staż pracy w Unii Europejskiej a dodatek stażowy

Staż pracy w Unii Europejskiej a dodatek stażowy

W określonych przypadkach staż pracy polskiego pracownika za granicą może zostać uwzględniony przy nabyciu prawa do dodatku stażowego w Polsce.

W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i związanym z tym otwarciem rynków pracy coraz więcej polskich obywateli w przebiegu swojego życia zawodowego legitymuje się okresami zatrudnienia, które wykonywali za granicą. W praktyce możemy również mieć do czynienia z sytuacją, w której obywatele innych krajów podejmą pracę na terenie naszego państwa. W konsekwencji może pojawić się problem zaliczania przebytych za granicą okresów zatrudnienia danego pracownika przy ustalaniu jego uprawnień pracowniczych, w tym dodatku stażowego.

Zasady zaliczania zagranicznych okresów zatrudnienia do stażu pracy w zakresie uprawnień pracowniczych w Rzeczypospolitej Polskiej reguluje art. 86 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.).

W myśl tego przepisu do uprawnień pracowniczych będą zaliczane okresy świadczenia pracy na terenie:

• państw członkowskich Unii Europejskiej,

• państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), które nie należą do Unii Europejskiej oraz

• państw, które nie są co prawda stroną umowy w Europejskim Obszarze Gospodarczym, lecz państwa te mają podpisane ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi umowy o swobodzie przepływu osób.

W konsekwencji pracownikami uprawnionymi do zaliczania zagranicznych okresów zatrudnienia do stażu pracy będą obywatele:

• państwa polskiego wykonujący pracę na obszarze wyżej wymienionych państw,

• państw członkowskich Unii Europejskiej,

• państw będących członkiem EOG, lecz nienależących do Unii Europejskiej,

• państw nienależących do EOG, ale którzy mogą na podstawie odrębnych umów międzynarodowych korzystać ze swobody przepływu osób w ramach UE.

WaŻne!

Okresy zatrudnienia wykonywane w innych państwach niż wymienione wyżej będą zaliczane do uprawnień pracowniczych tylko wówczas, gdy w okresie wykonywania pracy były opłacane składki na Fundusz Pracy.

Należy zaznaczyć, że do uprawnień pracowniczych będą zaliczane okresy pracy za granicą repatriantów i osób uznanych za repatriantów.

Jednym ze składników wynagrodzenia, z którym możemy spotkać się na gruncie prawa pracy jest dodatek stażowy, czyli dodatek za wieloletnią pracę. Zasadniczo nie jest to świadczenie obowiązkowe wypłacane przez wszystkich pracodawców. Obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia jest on w państwowych jednostkach sfery budżetowej, w jednostkach samorządowych oraz u tych pracodawców, którzy wypłacanie takiego dodatku zapisali w aktach wewnątrzzakładowych (np. w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania) czy w umowie o pracę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK