REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy odszkodowanie za zakaz konkurencji można wypłacić jednorazowo

REKLAMA

Prowadzę firmę komputerową. Z kilkoma z moich pracowników mam zamiar podpisać umowy o zakazie konkurencji. Czy odszkodowanie musi być wypłacane w ratach czy może być jednorazowe? Czy w umowie trzeba określić termin wypłaty odszkodowania?

RADA

Autopromocja

Artykuł 1012 par. 3 k.p. wskazuje, iż odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. Może, ale nie musi. Tymczasem, dosyć powszechnie przyjmuje się, że odszkodowanie należy wypłacać w miesięcznych ratach, od razu po ustaniu stosunku pracy. Można jednak umówić się inaczej.

UZASADNIENIE

Warto rozważyć możliwość uzgodnienia terminu wypłaty odszkodowania na czas po upływie okresu obowiązywania zakazu konkurencji. Wypłata mogłaby być wówczas jednorazowa albo ratalna (raty płatne byłyby po upływie trwania zakazu). Pracodawca mógłby wówczas ocenić, czy pracownik wywiązał się ze swojego zobowiązania i podjąć decyzję co do wypłaty odszkodowania.

Taki system działałby mobilizująco na pracowników. W sytuacji, w której pracodawca wypłaca odszkodowanie w ratach miesięcznych i to w trakcie trwania zakazu konkurencji - w razie stwierdzenia, że pracownik nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania - możliwość odzyskania wypłaconych pieniędzy jest utrudniona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto też poddać analizie przypadek, w którym w umowie o zakazie konkurencji strony nie określiły terminu wypłaty odszkodowania. Kodeks pracy nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Można wówczas wskazać na dwa warianty interpretacyjne.

Pierwszy z nich zakłada, że w prawie pracy istnieje w tym zakresie luka i - w oparciu o art. 300 k.p. - odwołuje się do przepisów kodeksu cywilnego o terminach wymagalności świadczeń w umowach wzajemnych. Zasadą jest tam równoczesność spełniania świadczeń. Pracodawca byłby zatem uprawniony do wstrzymania się z wypłatą odszkodowania do czasu wypełnienia zobowiązania przez pracownika. Z drugiej strony, nie jest wykluczony pogląd, zgodnie z którym obowiązek wypłaty odszkodowania aktualizowałby się z chwilą przystąpienia przez pracownika do wykonywania zobowiązania do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej.

Drugi z wariantów zakłada brak luki w przepisach prawa pracy. W wyroku z 26 stycznia 2005 r. (II PK 186/2004) Sąd Najwyższy stwierdził, że „obowiązek pracodawcy wypłaty odszkodowania z tytułu powstrzymywania się pracownika od działalności konkurencyjnej aktualizuje się w terminach określonych w umowie, a jeżeli strony nie określiły terminu wypłaty odszkodowania - w okresach miesięcznych. Należy przyjąć, że okresy te powinny być zgodne z terminami wypłaty wynagrodzenia, co odpowiada charakterowi zakazu konkurencji”. W uzasadnieniu SN wskazał, że sprawa terminu wypłaty odszkodowania pozostawiona jest ustaleniom stron. W razie ich braku zastosowanie znajduje dyspozytywna regulacja art. 1032 par. 3 k.p. wskazująca na miesięczną, ratalną wypłatę odszkodowania. Według SN norma miała też na celu podkreślenie zgody ustawodawcy na uzgadnianie ratalnych wypłat odszkodowań. Zdaniem SN spłata ratalna odpowiada naturze zobowiązania z umowy o zakazie konkurencji.

W mojej ocenie twierdzenie SN nie jest bezdyskusyjne. Gdyby bowiem w treści art. 1033 par. 3 k.p. nie było wskazówki o możliwości wypłaty ratalnej, wówczas powstałaby wątpliwość co do możliwości takiej formy wypłaty odszkodowania. Pracownik mógłby twierdzić, że istotą umowy jest jednoczesność spełnienia świadczeń i kwestionować częściowe spełnianie świadczenia przez pracodawcę (były pracownik sam przecież nie wykonuje swojego zobowiązania częściowo). Moim zdaniem art. 1032 par. 3 k.p. miał zatem na celu wskazanie możliwości spłaty ratalnej, a nie związanie stron ratami, a na wypadek, w którym nie ustaliły one terminu, wypłaty odszkodowania.

Podstawa prawna:

• art. 1032 i art. 1033 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA