| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie czynniki mają wpływ na wysokość wynagrodzenia

Jakie czynniki mają wpływ na wysokość wynagrodzenia

Zasadą jest, że pracownicy wykonujący jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości powinni mieć wynagrodzenie ukształtowane na takim samym poziomie. Jednak, jak się okazuje, wysokość wynagrodzenia może być różnicowana w zależności od wielu czynników, np. efektywności pracy.

Wiek pracownika

Sam wiek pracownika nie może stanowić przesłanki różnicującej wysokość wynagrodzenia pracowniczego. Dotyczy to zarówno interpretacji na korzyść pracowników młodych, jak i starszych.

Należy jednak pamiętać, że co do zasady z wiekiem łączy się również doświadczenie zawodowe (staż pracowniczy). To zaś jest czynnikiem, który jest powodem różnic w wysokości wynagrodzenia pracowników, mimo że zdaniem wielu pracowników i pracodawców doświadczenie zawodowe nieraz może „przegrywać” z inwencją, pomysłowością i chęcią do pracy młodych pracowników.

Przykłady

Pracodawca zatrudniający pracowników na stanowisku handlowców, kształtując ich wynagrodzenia, za czynnik decydujący przyjmuje ich wiek. Uważa bowiem, że młodzi pracownicy lepiej wykonują swoją pracę niż pracownicy po 50. roku życia. Dlatego też, rozpoczynając pracę, starsi pracownicy otrzymują pensję o 1000 zł niższą. Takie zróżnicowanie jest niedopuszczalne. Jeśli po pewnym czasie okaże się, że młody pracownik wykonuje pracę bardziej efektywnie niż pracownik po 50. roku życia, dopuszczalne jest zróżnicowanie ich wynagrodzeń – wtedy bowiem podstawą takiego działania nie jest wiek, lecz efektywność pracy.

***

Pracodawca, zatrudniając pracowników, jako kryterium, od którego uzależnia wysokość wynagrodzenia, przyjmuje doświadczenie zawodowe (staż w dziedzinie księgowości). Młodzi pracownicy z małym doświadczeniem, podejmując pracę, otrzymują zatem niższe wynagrodzenie niż nowo zatrudnieni starsi pracownicy – z większym doświadczeniem. Kryterium różnicowania nie jest tu zatem wiek, lecz doświadczenie zawodowe, które z wiekiem ma co do zasady ścisły związek.

Składniki różnicujące wysokość wynagrodzenia

W niektórych przypadkach pracodawca nie musi różnicować wysokości pensji pracowników wprost, gdyż różnica taka wynika z określenia danego składnika i odnosi się w dużej mierze do efektywności pracy podwładnych. Chodzi tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju prowizje (najczęściej określone procentowo) oraz premie, których wysokość uzależniona jest od nakładu czy efektywności pracy. Sam zaś składnik ustalony może być dla wszystkich na takim samym poziomie.

Przykład

Pracownikom zatrudnionym na stanowisku doradcy kredytowego przysługuje wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 1% udzielonych i zrealizowanych w danym miesiącu kredytów (nie mniejsze niż minimalne wynagrodzenie za pracę). Pracownicy, którzy uzyskają większą kwotę udzielonych i zrealizowanych kredytów, otrzymają zatem wyższe wynagrodzenie niż ci, których wynik pracy był niższy.

Podstawa prawna:

  • art. 183b § 2 pkt 4, art. 183c, art. 78 § 1 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK