| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik na urlopie wypoczynkowym otrzyma zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą dziecka

Czy pracownik na urlopie wypoczynkowym otrzyma zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą dziecka

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu wypoczynkowego na okres od 10 do 23 lutego br. Pracownik 27 lutego br. przedłożył nam zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad 7-letnim dzieckiem, które podczas pobytu pracownika na urlopie złamało nogę. Zwolnienie lekarskie zostało wystawione 15 lutego br. Czy w związku z chorobą dziecka urlop wypoczynkowy pracownika uległ przerwaniu? Czy w takim przypadku zasiłek opiekuńczy należy obniżyć o 25%?

Zważywszy na wiek dziecka, którego miałaby dotyczyć opieka, Państwa pracownikowi, co do zasady, przysługiwałoby prawo do zasiłku opiekuńczego, którego wysokość podlegałaby obniżeniu o 25% z uwagi na fakt, że 7-dniowy termin na jego dostarczenie płatnikowi upłynął 22 lutego br. Jednak uwzględniając moment, w którym powstała choroba dziecka, Państwa pracownikowi nie przysługuje zasiłek opiekuńczy. Pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego, zatem nie musi być zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, aby osobiście zaopiekować się dzieckiem. Poza tym choroba dziecka (lub innego członka rodziny) nie stanowi przyczyny do przerwania urlopu wypoczynkowego. Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi – w terminie późniejszym – tej części urlopu wypoczynkowego, która nie została wykorzystana z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego (art. 166 Kodeksu pracy).

Wyliczenie tych przyczyn ma charakter wyczerpujący, a wśród nich nie zostało uwzględnione zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy ze względu na konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, w tym nad dzieckiem, które złamało nogę.

Złamanie nogi przez dziecko mogłoby mieć wpływ na możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego przez pracownika w innym terminie, gdyby w wyniku tego zdarzenia pracownik nie mógł rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym z pracodawcą terminie. Kodeks pracy stanowi, że w przypadku, gdy pracownik nie może rozpocząć urlopu z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, pracodawca jest zobowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy (art. 165 Kodeksu pracy). Odmiennie niż ma to miejsce w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego, przyczyny przesunięcia urlopu wypoczynkowego mają charakter przykładowy, niewyczerpujący. W konsekwencji, przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego będzie uzasadnione nie tylko w przypadkach wymienionych wprost w Kodeksie pracy, np. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, ale również w każdej innej sytuacji, która będzie usprawiedliwiać nieobecność pracownika w pracy, zwłaszcza w przypadku choroby członka rodziny.

Podstawa prawna:

  • art. 32 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 165, art. 166 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK