| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wynagrodzenie chorobowe na przełomie roku

Wynagrodzenie chorobowe na przełomie roku

To, czy pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy, chorując na przełomie roku, jest uzależnione od rodzaju świadczenia, jakie otrzymywał do 31 grudnia.

WAŻNE!

Bez względu na to, czy w danym roku kalendarzowym ubezpieczonemu zostało wypłacone wynagrodzenie za czas choroby za okres 33 dni czy za okres krótszy niż 33 dni, w następnym roku zachowuje on prawo do tego wynagrodzenia ponownie przez łączny okres do 33 dni. Tę zasadę stosuje się także, gdy niezdolność do pracy przypada na przełomie roku kalendarzowego, a 31 grudnia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas choroby.

W przypadku niezdolności do pracy przypadającej na przełomie roku nie ma potrzeby ponownego ustalania podstawy wymiaru przysługujących świadczeń. Podstawę tę ustala się bowiem na nowo tylko w sytuacji przerwy między chorobami, która trwa minimum 3 pełne miesiące kalendarzowe. Jeśli jednak pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie, to przy liczeniu świadczeń za okres od dnia obowiązywania nowej minimalnej stawki podstawę wymiaru należy uzupełnić.

Przykład

Pracownik zatrudniony w firmie otrzymuje minimalną stawkę wynagrodzenia. Od 29 listopada 2008 r. jest nieprzerwanie chory. Jest to jego pierwsza w danym roku niezdolność do pracy. Choroba trwa do 5 lutego 2009 r. Jak należy ustalić podstawę przysługującego pracownikowi świadczenia za czas niezdolności do pracy?

Ponieważ choroba pracownika jest jego pierwszą w 2008 r. niezdolnością do pracy, dlatego za okres od 29 listopada do 31 grudnia ma on prawo do wynagrodzenia chorobowego (33 dni).

Jednocześnie w związku z tym, że 31 grudnia 2008 r. pracownik ma prawo do wynagrodzenia z art. 92 k.p., również od 1 stycznia 2009 r. będzie miał prawo do tego świadczenia. W takiej sytuacji limit 33 dni musi być liczony od nowa. 33. dzień niezdolności do pracy minie 2 lutego i dopiero za okres od 3 do 5 lutego 2009 r. choroba pracownika będzie finansowana ze środków ZUS.

Podstawę wymiaru przysługujących pracownikowi świadczeń - wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone z okresu 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy, tj. od listopada 2007 r. do października 2008 r. (11 291,50 zł : 12 miesięcy = 940,96 zł).

Jednocześnie w 2008 r. minimalna podstawa wymiaru świadczeń chorobowych (minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w 2008 r. po pomniejszeniu o finansowane przez pracownika składki na ubezpieczenia społeczne) wynosi:

1126,00 zł x 13,71% = 154,37 zł,

1126,00 zł - 154,37 zł = 971,63 zł.

Ponieważ ustalona kwota jest niższa od obowiązującego minimum, kwotę przeciętnego wynagrodzenia z 12 miesięcy należy uzupełnić do kwoty minimalnej podstawy wymiaru świadczeń.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK