| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop uzupełniający

Urlop uzupełniający

Urlop uzupełniający obejmuje liczbę dni, która stanowi różnicę między nabytym urlopem w wyższym wymiarze a wykorzystanym wcześniej urlopem w niższym wymiarze.

PRZYKŁAD

Pracownikowi zatrudnionemu w firmie „BETA” 10-letni okres zatrudnienia, uprawniający do urlopu w wymiarze 26 dni, upłynął 31 grudnia 2007 r. W takim przypadku urlop uzupełniający przysługuje z upływem ostatniego dnia roku kalendarzowego. Jest to urlop za rok 2007. Wobec tego 1 stycznia 2008 r. pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu w wymiarze 26 dni (za 2008 rok) oraz do 6 dni urlopu zaległego (uzupełniającego) za 2007 rok.

Pracownikowi, który nabył prawo do urlopu uzupełniającego, np. w listopadzie, gdyż wtedy upływa 10-letni okres jego pracy, należy przyznać ten urlop w pełnym wymiarze (6 dni). W tej sytuacji brak jest podstaw do udzielenia urlopu uzupełniającego w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego.

Urlop uzupełniający obejmuje liczbę dni, która stanowi różnicę między nabytym urlopem w wyższym wymiarze a wykorzystanym wcześniej urlopem w niższym wymiarze.

Jeżeli pracownik nabył prawo do urlopu uzupełniającego, a w danym roku kalendarzowym przysługuje mu urlop proporcjonalny, wówczas ustala się wymiar urlopu proporcjonalnego, uwzględniając wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego (§ 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

PRZYKŁAD

Pracownik 1 września 2007 r. nabył prawo do urlopu uzupełniającego, gdyż wtedy osiągnął 10-letni staż pracy w zakresie ustalania wymiaru urlopu. Z dniem 30 listopada 2007 r. doszło do rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą X. Ustalając uprawnienia urlopowe tego pracownika u pracodawcy X, należy brać pod uwagę wyższy wymiar urlopu, czyli 26 dni. W związku z tym pracownik będzie miał prawo do 24 dni urlopu z tytułu pracy do końca listopada 2007 r. (11/12 x 26 dni = 24 dni).

Natomiast w sytuacji gdy pracownik przed rozwiązaniem stosunku pracy nie nabył prawa do urlopu w wyższym wymiarze, dotychczasowy pracodawca ustala wymiar urlopu pracownika proporcjonalnie do przepracowanego okresu z dotychczas przysługującego pracownikowi wymiaru. Z kolei nowy pracodawca, u którego pracownik uzyska prawo do wyższego wymiaru urlopu, powinien ustalić wymiar urlopu pracownika z wyższego wymiaru urlopu proporcjonalnie.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w firmie A. miał prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Przed odejściem z firmy 31 maja 2007 r. wykorzystał 9 dni urlopu, czyli dokładnie tyle, ile mu przysługiwało u tego pracodawcy (5/12 x 20 dni = 9 dni). Następnie pracownik ten 1 czerwca 2007 r. został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w firmie B. Jednocześnie w sierpniu 2007 r. uzyskał prawo do 26 dni urlopu z uwagi na 10-leni okres zatrudnienia. Pracodawca B. powinien w 2007 r. udzielić pracownikowi urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego z wyższego wymiaru, tj. 16 dni (7/12 x 26 dni = 16 dni).

Urlop uzupełniający stwarza także sytuację, w której urlop wypoczynkowy przysługujący za dany rok kalendarzowy (traktowany jako całość) ulegnie podziałowi na dwie części. Przepisy Kodeksu pracy nie wymagają od pracownika, aby wyczekiwał w ciągu roku kalendarzowego na nabycie prawa do urlopu w wyższym wymiarze i dopiero wówczas wykorzystał go w całości.

Jeżeli pracodawca sporządza plan urlopów wypoczynkowych, powinien uwzględnić w nim także urlop uzupełniający, wówczas na początku roku kalendarzowego będzie wiadomo, czy pracownik będzie chciał wykorzystać go oddzielnie, czy też wykorzysta urlop w całości w podwyższonym wymiarze. Jeżeli u danego pracodawcy nie jest sporządzany plan urlopów wypoczynkowych, termin wykorzystania urlopu uzupełniającego powinien być ustalony po porozumieniu z pracownikiem.

Katarzyna Piecyk

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »