| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Różnice między umową pracowniczą a kontraktem menedżerskim

Różnice między umową pracowniczą a kontraktem menedżerskim

Jedną z form zatrudnienia jest kontrakt menedżerski. Nie jest on jednak regulowany przepisami prawa pracy.

Kontrakt menedżerski jest umową cywilnoprawną. Umowy tego rodzaju zawierane są przede wszystkim z kadrą zarządzającą dużymi spółkami oraz przedsiębiorstwami. Kontrakt może być zawarty przez przedsiębiorstwo, spółkę zarówno z osobami fizycznymi, jak i przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na własny rachunek.

Do umowy menedżerskiej stosuje się odpowiednio: przepisy dotyczące umowy-zlecenia, regulacje części ogólnej Kodeksu cywilnego oraz części ogólnej zobowiązań.

Kontrakt zawiera również wiele elementów typowej umowy o pracę, jednak pod pewnymi względami istnieją spore różnice między zatrudnieniem pracowniczym a kontraktem. Podmiot zatrudniający menedżera nie ma obowiązku kierowania go, w związku z podpisaniem umowy i przystąpieniem do wykonywania obowiązków wynikających z kontraktu, na wstępne badania lekarskie oraz zgłaszać go na dalsze badania okresowe czy kontrolne. Jednak menedżer musi przedstawić zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania tego rodzaju pracy (co jest jego osobistym kosztem). Ponadto menedżer ma nienormowany czas pracy.

Natomiast w przypadku menedżera nie jest możliwe także wprowadzenie kar porządkowych. Jakakolwiek odpowiedzialność menedżera powinna być w inny precyzyjny sposób określona w treści umowy. Nie można też wprowadzać w kontrakcie odwołań do przepisów prawa pracy w tym zakresie. Odpowiedzialność menedżera za szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków jest oparta na zasadzie winy. Zakres tej odpowiedzialności jest szerszy od odpowiedzialności pracowniczej, gdyż pracownik odpowiada za szkodę wyrządzoną nieumyślnie do wysokości trzykrotnego wynagrodzenia z chwili powstania szkody, menedżer odpowiada zaś całym swoim majątkiem. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za utracone korzyści, z kolei menedżer – zarówno za rzeczywiste straty, jak i za utracone zyski, które byłyby osiągnięte przy dołożeniu należytej staranności. Menedżer może też przyjąć odpowiedzialność na zasadzie ryzyka (tzn. nawet za niezawinione okoliczności). Możliwe jest jednak ograniczenie w umowie zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej do kwoty z góry określonej, jak również zastrzeżenie kar umownych, które menedżer będzie zobowiązany zapłacić w razie niewykonania obowiązków umownych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK