| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Zakres badań okresowych a odpowiedzialność za wypadek przy pracy

Zakres badań okresowych a odpowiedzialność za wypadek przy pracy

Pracodawca odpowiada za dopuszczenie pracownika do pracy bez prawidłowego orzeczenia lekarskiego tylko wówczas, gdy badanie przeprowadzono nieprawidłowo, a pracodawca albo o tym wie, albo nieprawidłowości te są widoczne.(Wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., sygn. akt I PK 29/10)

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy rozstrzygnął sprawę na niekorzyść Zygmunta B. Skarga kasacyjna została oddalona.

Natomiast SN stwierdził – uzasadniając wyrok – że zawał serca może być uznany za przyczynę lub współprzyczynę wypadku przy pracy tylko wówczas, gdy ma on wyraźny związek z pracą. Dzieje się tak w sytuacji, gdy pracownik dozna zawału serca z powodu np. zbyt wielkiego wysiłku, stresu lub zdenerwowania, z powodu nagłego i nieoczekiwanego wydarzenia związanego z pracą (np. katastrofa, wypadek).

W normalnej sytuacji – wtedy, gdy pracownik wykonuje swoje zwykłe czynności bez szczególnie dużego wysiłku lub stresu – zawał nie może być uznany za przyczynę wypadku przy pracy. Wówczas jest on objawem schorzenia, często utajonego, które nie jest możliwe do wykazania przy standardowym badaniu lekarskim.

Jest to przyczyna wewnętrzna (choroba), która wyklucza traktowanie zawału jako współprzyczynę wypadku.

Badania okresowe zleca pracodawca, jednak sam ich nie może przeprowadzić – bo nie ma takich uprawnień ani odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu medycyny. Badanie okresowe jest badaniem lekarskim, stąd pracodawca może odpowiadać za dopuszczenie pracownika niezdolnego do pracy z powodu nierzetelnego badania tylko wówczas, gdy nieprawidłowości orzeczenia lekarza są widoczne wprost, bez posiadania specjalistycznej wiedzy medycznej.

W skierowaniu pracodawca powinien wykazać wszystkie czynniki niebezpieczne, na jakie narażony jest pracownik i które mogłyby spowodować szkody w jego zdrowiu.

W omawianej sytuacji skierowanie wystawiono prawidłowo, lekarz (osoba doświadczona, pracująca w górnictwie od wielu lat) także przeprowadził badanie zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej. Brak jednego badania EKG, w dodatku nieobowiązkowego, nie mógł mieć znaczenia do stwierdzenia zdolności do pracy i tym samym nie miał wpływu na wypadek.

Wnioski

Jeżeli badanie lekarskie zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami i rzetelność orzeczenia nie budzi wątpliwości, nie można stawiać pracodawcy zarzutu dopuszczenia do pracy osoby bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego. W tej sytuacji pracownik, który dozna zawału serca w pracy, gdy nie występowały dla niego sytuacje szczególne, takie jak szczególnie duży wysiłek fizyczny lub stres, nie może twierdzić, że uległ wypadkowi przy pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK