REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mały ZUS plus 2022 - kto zgłasza?

Mały ZUS plus 2022 - kto zgłasza dokumenty?
Mały ZUS plus 2022 - kto zgłasza dokumenty?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mały ZUS plus 2022 - kto zgłasza do ZUS dokumenty do 31 stycznia 2022 roku? Do kiedy złożyć dokumenty rozliczeniowe? Co w przypadku rozpoczęcia lub wznowienia działalności w styczniu 2022 roku?

Mały ZUS plus 2022 - kto dokonuje zgłoszenia?

Mały ZUS plus – kto musi przekazać dokumenty zgłoszeniowe do 31 stycznia 2022 r.? Przedsiębiorca, który w 2021 r. prowadził działalność gospodarczą i nie opłacał „małego ZUS plus” a chce z tej ulgi skorzystać w 2022 r., powinien złożyć dokumenty zgłoszeniowe do ZUS do 31 stycznia 2022 r.

Autopromocja

Mały ZUS plus 2022 - kto nie musi zgłaszać?

Dokumentów do ZUS nie musi przekazywać przedsiębiorca, który korzystał z „małego ZUS plus” w grudniu 2021 r. i nadal chce stosować ulgę, bo nie wyczerpał maksymalnego okresu 36 miesięcy.

Mały ZUS plus a rozpoczęcie i wznowienie działalności w styczniu

Termin 31 stycznia 2021 r. dotyczy także przedsiębiorcy, który chce skorzystać z ulgi, a w styczniu 2022 r. rozpoczął lub wznowił działalność gospodarczą, którą prowadził w 2021 r. (przynajmniej 60 dni) i od której nie opłacał w 2021 r. „małego ZUS plus”. Jeśli jednak przedsiębiorca rozpoczął lub wznowił działalność po 25 stycznia 2022 r. przez co do końca miesiąca zostało mniej niż 7 dni, to zgłoszenie do ubezpieczeń składa w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia/wznowienia działalności.

QUIZ: Mały ZUS Plus 2023 - co o nim wiesz?

Mały ZUS plus 2022 - dokumenty do 20 lutego

Przedsiębiorca, który do 31 stycznia 2022 r. złoży dokumenty zgłoszeniowe musi także przekazać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • deklarację rozliczeniową (ZUS DRA cz. II) – jeśli opłaca składki wyłącznie na własne ubezpieczenia,
  • imienny raport miesięczny (ZUS RCA cz. II) – jeśli opłaca składki także za inne osoby ubezpieczone (np. pracowników).

W dokumentach tych wykazuje podstawę wymiaru składek, która będzie go obowiązywała od stycznia do grudnia 2022 roku, wyliczoną od średniomiesięcznego dochodu za poprzedni rok kalendarzowy (wraz z wysokością przychodu, dochodu i form opodatkowania).

Dokumenty te przedsiębiorca przekazuje do ZUS do 20 lutego 2022 r. razem z kompletem dokumentów rozliczeniowych za styczeń br.

Mały ZUS plus 2022 - kontynuacja

Dokumenty ZUS DRA cz.II/ZUS RCA cz II. musi także przekazać przedsiębiorca, który korzystał z „małego ZUS plus” w grudniu 2021 r. i nadal chce stosować ulgę, bo nie wyczerpał maksymalnego okresu 36 miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA