REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podreperuj niską rentę wdowią środkami zmarłego męża z OFE i subkonta. Wypłata gwarantowana (udział w emeryturze zmarłego, limit trzech lat)

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Podreperuj niską rentę wdowią środkami zmarłego męża z OFE i subkonta. Wypłata gwarantowana (udział w emeryturze zmarłego, limit trzech lat)
Podreperuj niską rentę wdowią środkami zmarłego męża z OFE i subkonta. Wypłata gwarantowana (udział w emeryturze zmarłego, limit trzech lat)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zaniżenie kwoty renty wdowiej jest prawie pewne. Przez rok zamiast np. 1250 zł miesięcznie wdowa otrzyma 375 zł, a potem 500 zł (miesięcznie). Straci na tym prawie 10 000 zł. Nikt nie liczy na wyrównanie tej straty przez rząd. Jedyne co można zrobić to sprawdzić, czy wdowa nie ma prawa do  udziału w części emerytury zmarłego męża. Źródło wypłaty OFE (subkonto i środki przeniesione na fundusz FUS). Ta wypłata gwarantowana to często około 30 000 zł (minus wysoki podatek 19% PIT) .
rozwiń >

Do końca 2025 r. renta wdowia bez pełnej wypłaty (prawdopodobnie). Świadczenie jest tak niskie, że pojawia się temat wyrównania za zaniżenie świadczenia, o czym w poniższym artykule:

REKLAMA

Autopromocja

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Niekorzystne dla wdów i wdowców zaniżenie renty wdowiej - niskie 15% i 20%

Z uwagi na brak pieniędzy w budżecie zwiększanie wypłaty do poziomu docelowego będzie etapowe (prawdopodobnie). Podkreślamy słowo "prawdopodobnie" z uwagi na to, że wciąż trwają prace w Sejmie. I wszystko może się zmienić. 

Dochodzenie do pełnej wysokości 50% odbędzie się (prawdopodobnie) następująco:

Etap 1 wypłata 15% przez pierwsze 6 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Etap 2 wypłata 20% przez kolejne 6 miesięcy.

Etap 3 wypłata 100% po 12 miesiącach (6 miesięcy + 6 miesięcy).

O ryzyku takiego stopniowego (etapowego, kroczącego) Infor.pl informował już w grudniu 2023 r. (zob. MRiPS: Renta wdowia etapami. Nie w całości w 2024 r. Co roku większa wartość. To "model kroczący"). Liczyliśmy trochę, że rządowi uda się znaleźć pieniądze, ale tak się chyba nie stanie.

 

Przykład: Zaniżenie renty wdowiej. 375 zł i 500 zł miesięcznie zamiast 1250 zł. Łączne przez rok 9750 zł mniej dla wdowy

Założenia:

1) Emerytura zmarłego (męża albo żony) 2941 zł. 

2) Renta rodzinna, to 85% emerytury z pkt 1) = 2500 zł.

3) Renta wdowia, to 50% z pkt 2) = 1250 zł. 

Ile wynosi strata na modelu kroczącym 15%, 20%, 50%? Ile rząd zaoszczędzi na tym modelu w 2025 r.?

 

Etap 1. 6 miesięcy wypłata w wysokości 15% od 2500 zł. Wdowa zamiast wypłaty 1250 zł (50% od 2500 zł) otrzyma wypłatę w wysokości 375 zł miesięcznie (15% od 2500 zł brutto). W każdym miesiącu wdowa straci 875 zł. Przez 6 miesięcy jej strata wynosi 5250,00 zł.

Etap 2. 6 miesięcy wypłata w wysokości 20% od 2500 zł. Wdowa zamiast wypłaty 1250 zł (50% od 2500 zł), otrzyma wypłatę 500 zł (20% od 2500 zł). Jej strata wynosi 4500 zł (za każdy miesiąc mniej o .

Łącznie za etap 1 i etap 2 jej strata wynosi 4500 zł + 5250 zł = 9 750 zł

Etap 3 – po roku renta wdowia jest wypłacana w jej rzeczywistej wartości 50% świadczenia zmarłego, czyli w przykładzie 1250 zł.

Jak sobie poradzić z niską wartością renty wdowiej? Sprawdź, czy zmarły miał pieniądze z OFE (na subkoncie ZUS)

Udział wdowy w emeryturze zmarłego męża (wypłata gwarantowana) 

Na początku będą małe wypłaty z tytułu renty wdowiej. Można je zwiększyć poprzez złożenie wniosku do ZUS o wypłatę jednorazową. Wszystko wskazuje na to, że można jednocześnie pozyskać prawo do: 

 1. renty wdowiej i
 2. wypłaty gwarantowanej. 

REKLAMA

Wypłata gwarantowana to jednorazowe świadczenie pieniężne, które może być wypłacone po śmierci osobom uposażonym. Używamy słowa "może" bo ZUS nie wypłaci tego świadczenia bez wniosku. Jeśli zmarły miał subkonto w ZUS i nabył prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (65 lat) albo do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku miał ustalone prawo do okresowej emerytury kapitałowej, to  mógł za życia wskazać imiennie jedną lub kilka osób jako osoby uposażone, na rzecz których wypłacone będzie po jego śmierci jednorazowe świadczenie pieniężne.

Wypłatę gwarantowaną można otrzymać tylko w okresie trzech lat od momentu wypłaty pierwszej emerytury docelowej. Po 3 latach pobierania emerytury – wypłata gwarantowana nie będzie już wypłacana.

Sytuacja szczególna - wypłata gwarantowana poza małżeństwem

Jest też możliwe, że emeryt (mając żonę/męża) wskaże osobę niespokrewnioną - wtedy niezbędna jest pisemna zgoda współmałżonka. Zgoda nie jest wymagana, jeżeli jako osoby uposażone  emeryt wskaże dzieci własne, przysposobione,  dzieci drugiego małżonka, rodziców (za rodzica uważa się także ojczyma, macochę oraz osoby przysposabiające) oraz przyjęte na wychowanie wnuki bądź rodzeństwo.  W sytuacji, gdy nie zostanie wskazana żadna osoba, to uposażonym będzie małżonek (jest tu warunek wspólności majątkowej na moment śmierci). W pozostałych przypadkach środki wchodzą w skład spadku.

Jak obliczyć wartość jednorazowej wypłaty na rzecz wdowy albo wdowca

Wartość subkonta zmarłego - [liczba miesięcy pobierania przez zmarłego emerytury x 1/37 wartości subkonta] - (podstawę prawną dla wzoru podajemy na końcu artykułu). 

Więcej w poniższym artykule:

SN: Zmarły nie skorzystał z emerytury. Wdowa ma gwarantowaną wypłatę z tej emerytury [Limit trzech lat]

WAŻNE! Nie ma podatku od spadku i darowizn, ale jest zryczałtowany podatek dochodowy zabierający wdowie/wdowcowi (innej osobie upoważnionej) aż 19% (dlaczego aż tyle - bo obniżka w ostatnich latach PIT do 12% dotyczy podatku PIT ogólnego (skala podatkowa), a nie podatków PIT ryczałtowych).

O podatku PIT w artykule (są tam przykłady rozliczeń):

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. Wdowa dostała 20 680,00 zł [Udział w emeryturze zmarłego]. Zapłaciła prawie 4000 zł podatku

Renta wdowia (przełom 2024 i 2025 r.)

 

Renta wdowia ma dwa warianty (według wyboru)

Wariant 1. Renta rodzinna powiększona o: 

 1. 50% emerytury, 
 2. 50% emerytury rolniczej, 
 3. 50% emerytury wojskowej, 
 4. 50% emerytury policyjnej, 
 5. 50% świadczenia przedemerytalnego, 
 6. 50% nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, 
 7. 50% renty z tytułu niezdolności do pracy,
 8. 50% wojskowej renty inwalidzkiej, 
 9. 50% policyjnej renty inwalidzkiej

Wariant 2. 50% renty rodzinnej powiększone o:

 1. 100 % emerytury, 
 2. 100 % emerytury rolniczej, 
 3. 100 % emerytury wojskowej, 
 4. 100 % emerytury policyjnej, 
 5. 100 % świadczenia przedemerytalnego, 
 6. 100 % nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, 
 7. 100 % renty z tytułu niezdolności do pracy, 
 8. 100 % wojskowej renty inwalidzkiej, 
 9. 100 % policyjnej renty inwalidzkiej.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA