REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS RPA - kto i kiedy składa?

ZUS RPA - formularz, kto i kiedy wysyła? Instrukcja ZUS jak wypełnić i skorygować.
ZUS RPA - formularz, kto i kiedy wysyła? Instrukcja ZUS jak wypełnić i skorygować.
shutterstock

REKLAMA

ZUS RPA to imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego/ okresach pracy nauczycielskiej. Kto i kiedy składa go do ZUS? Obowiązek wysłania raportu dotyczy m.in. przypadku wypłaty wynagrodzenia za grudzień w styczniu. Kiedy jeszcze istnieje obowiązek złożenia ZUS RPA wraz z DRA?

ZUS RPA - co to jest?

Raport ZUS RPA funkcjonuje od 1 stycznia 2019 r. i jest często zapominany przez płatników składek. Składany jest wraz z innymi dokumentami rozliczeniowymi jako załącznik do ZUS DRA. Zadaniem raportu RPA jest uzupełnienie danych dotyczących pracownika przekazanych w innych imiennych raportach miesięcznych. Dane te wykorzystywane są przez ZUS przy przyznawaniu i obliczaniu wysokości świadczeń emerytalnych lub rentowych. Co zawiera raport ZUS RPA?

Autopromocja

Raport ZUS RPA zawiera następujące dane:

 1. kwota przychodu wypłaconego w danym miesiącu, ale należnego za inny rok kalendarzowy, który stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
 2. kwota przychodu wypłaconego w danym miesiącu, ale należnego za inny rok kalendarzowy, który stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe,
 3. kwota przychodu wypłaconego w danym miesiącu, obok wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, który w okresie pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku nie stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
 4. kwota przychodu wypłaconego w danym miesiącu, obok wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, który w okresie pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku nie stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe i który jest należny za inny rok kalendarzowy,
 5. okres wykonywania pracy nauczycielskiej.

Kto wysyła raport ZUS RPA?

Raportu nie wysyła się z automatu za każdy miesiąc, a jedynie za miesiąc, w którym wystąpi jedna z trzech okoliczności. Kiedy dochodzi do obowiązku wypełnienia i wysyłki raportu imiennego ZUS RPA? Oto 3 sytuacje:

 1. wypłacenie osobie zatrudnionej przychodu należnego za lata poprzednie, np. trzynastka za rok poprzedni, wynagrodzenie za grudzień wypłacone w styczniu, nagrody za rok poprzedni wypłacone w styczniu;
 2. obok świadczeń wypłaconych w związku z niezdolnością do pracy lub macierzyństwem (np. obok zasiłku chorobowego), wypłacenie osobie zatrudnionej takiego składnika wynagrodzenia (np. dodatek stażowy), od którego nie została odprowadzona składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe;
 3. wykonywanie pracy nauczycielskiej przez osobę zatrudnioną.

ZUS RPA - do kiedy?

Od stycznia 2022 roku ZUS RPA przekazywany jest wraz z całą dokumentacją rozliczeniową czyli z ZUS DRA, RCA w następujących terminach:

 • do 5. dnia następnego miesiąca – jednostki i zakłady budżetowe;
 • do 15. dnia następnego miesiąca – płatnicy posiadający osobowość prawną (np. spółki akcyjne, z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje);
 • do 20. dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy składek (przedsiębiorcy opłacający składki wyłącznie za siebie, przedsiębiorcy i inne podmioty nieposiadające osobowości prawnej zatrudniające innych ubezpieczonych, np. spółki osobowe: cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, jednoosobowa spółka z o.o.).

W styczniu 2022 r. będą to następujące terminy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 05.01 Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe
 • 17.01 Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA przez spółki kapitałowe (spółki akcyjne i spółki z o.o.), spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje.
 • 20.01 Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA przez pozostałych płatników, np. opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, spółki osobowe (jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne).

ZUS RPA - instrukcja

ZUS przygotował instrukcję jak krok po kroku wypełnić i skorygować raport ZUS RPA.

Poradnik ZUS jak wypełnić i skorygować ZUS RPA >>>

ZUS RPA formularz

ZUS

 Pobierz formularz ZUS RPA >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • księgowy
  2022-01-13 15:42:51
  Przepraszam kto to pisał? Słuchajcie sytuacja jest ciężka księgowi kadrowcy zawaleni pracą szukają rzetelnej pomocy a tu co podajecie wyssane z palca terminy do składania RPA bo redaktor nie zweryfikował najważniejszej kwestii z tego artykułu. Ogarnijcie się! Nie można w takim czasie tak okłamywać ludzi błądzących w gąszczu NOWEGO ŁADU. RPA składamy dopiero w LUTYM za wynagrodzenia Grudniowe wypłacone w Styczniu!
  0
 • Asen
  2022-01-15 19:43:47
  ZUS RPA w lutym do 15.02 albo nawet 20.02.2022 razem z DRA za styczeń 2022
  0
 • księgowa
  2023-02-06 12:53:36
  A co w sytuacji gdy pracownik został zwolniony w grudniu 2022? w RPA za styczeń krzyczy błąd krytyczny ponieważ brak już jest zgłoszenia w zusie tego pracownika
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

Dyżur 2024

Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

REKLAMA

Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

REKLAMA

Urlop na żądanie 2024

Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

REKLAMA