Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kod zawodu na ZUS ZUA i ZZA - jak wybrać i skorygować?

Alicja Kozłowska
specjalista z zakresu kadr i wynagrodzeń
Kod prawidłowo wybrać i skorygować kod wykonywanego zawodu na zgłoszeniu ZUS ZUA i ZZA?
Kod prawidłowo wybrać i skorygować kod wykonywanego zawodu na zgłoszeniu ZUS ZUA i ZZA?
Shutterstock
Kod wykonywanego zawodu na zgłoszeniu ZUS ZUA i ZZA - jak prawidłowo wybrać i skorygować? Kto i od kiedy ma obowiązek podawania kodu zawodu?

Jak wybrać lub skorygować kod zawodu na ZUA i ZZA?

Płatnik składek, który w zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, lub tylko zdrowotnego, użył niewłaściwego kodu wykonywanego zawodu, powinien dokonać korekty zgłoszenia. Natomiast w sytuacji gdy doszło do zmiany kodu np. w związku ze zmianą stanowiska lub rodzaju czynności, należy o tym powiadomić ZUS, składając zgłoszenie zmiany. Zarówno korekty jak i zmiany dokonuje się przez złożenie dokumentu zgłoszeniowego (ZUS ZUA lub ZUS ZZA) z poprawnymi danymi.

Płatnicy składek dokonujący zgłoszenia osób zatrudnionych (aktywnych zawodowo, czyli w szczególności pracowników i zleceniobiorców) do ubezpieczeń w ZUS (na formularzu ZUA i ZZA) muszą podawać m.in. 6-znakowy kod wykonywanego przez te osoby zawodu.

Obowiązek podania kodu zawodu powstał od 16 maja 2021 r. i nie wiąże się z dokonywaniem korekty dokumentów zgłoszeniowych złożonych wcześniej, które nie zawierały tego kodu. Kod zawodu należy podawać w dokumentach zgłoszeniowych składanych na bieżąco.

Kod wykonywanego zawodu uzupełniany przy aktualizacji innych danych ubezpieczonego

Kod wykonywanego zawodu należy też podać przy dokonywaniu zmiany lub korekty np. danych adresowych albo daty podlegania ubezpieczeniom, jeżeli począwszy od 16 maja 2021 r. płatnik będzie przesyłał dokumenty zgłoszeniowe za ubezpieczonych.

Podawany w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA kod wykonywanego zawodu powinien być zgodny z klasyfikacją zawodów. Określa ją rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Zatem w zgłoszeniu można podać wyłącznie ten kod zawodu, który został zdefiniowany we wskazanym rozporządzeniu. Kody te zawarte są w słowniku programu Płatnik, z którego płatnik może skorzystać, o ile przesyła dokumenty w formie elektronicznej. Inny kod, który nie został określony w słowniku, nie zostanie przyjęty w dokumencie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu od 14 maja 2021 r. Podlega zgłoszeniu do tych ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA. Jego zgłoszenie zostało przesłane do ZUS tego samego dnia, a więc wówczas nie było obowiązku podawania kodu wykonywanego zawodu. W sierpniu br. zleceniobiorca zmienił adres zamieszkania. Płatnik składek dokonując zmiany w zgłoszeniu ZUS ZUA (należy w dokumencie zgłoszenia w Bloku I w polu 02 zaznaczyć 1 - zgłoszenie zmiany) ma obowiązek uzupełnienia tego kodu, pomimo że w pierwszorazowym zgłoszeniu nie był podawany.

Zmiana lub korekta kodu wykonywanego zawodu

W zasadzie zmiany i korekty danych zgłoszeniowych dokonuje się według ogólnych zasad, czyli poprzez zmianę lub korektę druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Wyjątkiem jest zmiana lub korekta daty podlegania ubezpieczeniom lub schematu ubezpieczeniowego. W tym przypadku płatnik składek musi dokonać wyrejestrowania, a następnie ponownego zgłoszenia ubezpieczonego z tą samą datą co wyrejestrowanie. Inny rodzaj zmiany lub korekty np. danych adresowych, danych osobowych (np. drugie imię, nazwisko rodowe czy kod wykonywanego zawodu) polega na sporządzeniu dokumentu zgłoszenia (ZUA lub ZZA) i oznaczeniu go w Bloku I. Dane organizacyjne w polu 02 odpowiednio jako:

 • 1 - zgłoszenie zmiany lub
 • 2 - zgłoszenie korekty.

Rys. 1. Przykład wypełnienia zmiany na druku ZUS ZUA

Rys. 2. Przykład wypełnienia korekty na druku ZUS ZZA

W przypadku wskazania 6-znakowego kodu zawodu, jak też jego zmiany lub korekty, dokonuje się:

 1. na ZUS ZUA - w Bloku X. "Inne dane o osobie zgłaszanej do ubezpieczeń" w polu 01,
 2. na ZUS ZZA - w Bloku V. "Kod tytułu ubezpieczenia i kod wykonywanego zawodu" w polu 02.

Przykład

Pracodawca podał nieprawidłowy kod zawodu 1 z pracowników zatrudnionego od 1 lipca 2021 r. - zamiast kierownika działu finansowego (kod 121103) wskazał kod 121190 - "pozostali kierownicy do spraw finansowych". Korekta polega na złożeniu dokumentu ZUA, oznaczając w Bloku I. "Dane organizacyjne" w polu 02 - 2, i wskazując prawidłowy kod zawodu.

Rys. 3. Fragment wypełnionego druku ZUS ZUA z korektą kodu zawodu

Zmiana kodu zawodu ze względu na zmianę stanowiska

Na tych samych zasadach dokonywana jest zmiana kodu zawodu, która jest wynikiem zmiany stanowiska lub zakresu czynności. Zmiany w dokumencie zgłoszeniowym należy dokonać w terminie 7 dni od jej powstania.

Przykład

W związku z awansem od 1 lipca 2021 r. 1 z pracowników pracodawca musi dokonać zmiany kodu zawodu. Do 30 czerwca 2021 r. osoba ta była zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw sprzedaży, a od 1 lipca 2021 r. jest zatrudniona na stanowisku kierownika do spraw sprzedaży z kodem zawodu 122102. Pracownik jest zatrudniony od 1 lipca 2020 r. Wówczas nie było obowiązku podawania kodu zawodu. Należy jednak uznać, że pracodawca powinien zgłosić tę zmianę na dokumencie ZUA, oznaczając ją w Bloku I w polu 02 jako "1" i podając kod zawodu w Bloku X w polu 01 - 122102.

Podstawa prawna:

§ 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 227),

art. 36 ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 423; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 619),

§ 1 ust. 1 pkt 1 i pkt 3 rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2020 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2020 r. poz. 2366).

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Monitorowanie pracy zdalnej. Czy dopuszczalna jest aplikacja monitorująca ekran pracownika?

  Czy aplikacja monitorująca ekran pracownika w trakcie wykonywania przez niego obowiązków służbowych będzie dopuszczalna w świetle nowych przepisów o pracy zdalnej?

  Czy będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 r.?

  Czy w 2023 r. będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, tak jak ma miejsce podwójna waloryzacja minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, w styczniu i w lipcu 2023 r. Sprawa trafiła do rządu.

  Płatne szkolenia dla pracowników

  Kto finansuje szkolenia pracowników? Czy szkolenia dla pracowników mają się odbywać w czasie ich pracy? Jakie zmiany zostały wprowadzone do KP co do szkoleń?

  O czym pracodawca musi poinformować zatrudnionych? Zmiany KP

  Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawców nowe obowiązki informacyjne. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  Kontrola trzeźwości pracowników 2023 – przywilej czy paraliż dla pracodawcy?

  Ustawodawca w 2023 roku nie zwalnia tempa. Po raz kolejny pracodawców i pracowników działów kadrowo-płacowych stawia przed szeregiem wyzwań. Choć obowiązki dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a co za tym idzie -  możliwość kontroli trzeźwości pracowników przy uzasadnionym podejrzeniu, nie są nam obce, to nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie, powoduje powstanie wielu pytań i wątpliwości. Jak nowe regulacje umożliwiające pracodawcom przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości wyglądają w praktyce? Odpowiedź na to pytanie postaram się przybliżyć w dalszej części tego artykułu. 

  Praca zdalna. Co mają do powiedzenia związki zawodowe

  Praca zdalna może być wykonywana zgodnie z zasadami ustalonymi u danego pracodawcy. Pracodawca nie ma w tym zakresie pełnej swobody. W celu ustalenia zasad wykonywania pracy zdalnej powinien porozumieć się z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Jaką rolę mają do odegrania związki zawodowe w procesie ustalania zasad wykonywania pracy zdalnej? Co stanie się, kiedy pracodawca nie dojdzie do porozumienia ze związkowcami? Jak zasady pracy zdalnej ma ustalić pracodawca, u którego nie ma związków zawodowych?

  13-stki - wypłata już od kwietnia 2023

  Kiedy wypłata 13-stek? Ile wynosi 13-stka w 2023 r.? Komu przysługuje dodatkowe roczne świadczenie? Jakie są zasady wypłaty 13-stek? 

  Kawa z INFORLEX: Zmiany w prawie pracy 2023

  Zapraszamy na kolejne BEZPŁATNE spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00. Porozmawiamy o rewolucyjnych zmianach w prawie pracy 2023. Spotkanie poprowadzi ekspert Paweł Ziółkowski. 

  Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

  Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające? To nowa propozycja ustawy rządowej - jaki będzie jej finał? Czy do niedawna protestujący rodzice w sejmie z osobami z niepełnosprawnościami będą usatysfakcjonowani takimi rozwiązaniami?

  Jak negocjować podwyżkę z szefem. Lista porad

  Negocjowanie podwyżki nie zawsze się udaje ale można zastosować się do kliku prostych porad, aby zwiększyć szansę na sukces.

  Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

  Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

  Dłuższy urlop rodzicielski - zmiany w KP

  Nowe zasady i wymiar urlopu rodzicielskiego. W prawie pracy zaszły spore zmiany. Przykładowo rodzice, którzy posiadają zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - też mają prawo do urlopu rodzicielskiego. 

  Jak zostać masażystą? Czy kurs masażu wystarczy?

  Jak zostać masażystą – czy wystarczy ukończenie kursu masażu? Praca masażysty wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale i praktycznego. Chcąc pracować w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone dyplomem bądź certyfikatem. Jak zdobyć zawód? Kiedy można otworzyć gabinet masażu?

  Roszczenia ze stosunku pracy. Jak długo można dochodzić zapłaty wynagrodzenia

  Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy uregulowane jest przepisami Kodeksu pracy. Określają one skutki przedawnienia, terminy, po upływie których roszczenia przedawniają się, a także okoliczności, które przedawnienie przerywają lub zawieszają. Na czym polega przedawnienie roszczeń? Kiedy przedawniają się roszczenia ze stosunku pracy?

  Wypowiedzenie umowy o pracę - zmiany

  Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje zasady wypowiadania umowy o pracę. Co się zmieni?

  Dodatkowe przerwy w pracy - dla kogo? Ważna zmiana w KP

  Do jakich przerw ma prawo pracownik? Jakie przerwy występują w KP i w innych ustawach? Czy pracownicy z niepełnosprawnościami mają prawo do dodatkowej przerwy? Czy pracując przed komputerem pracownicy mają prawo do dodatkowej przerwy?

  Nowe obowiązki informacyjne pracodawcy

  Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje obowiązki informacyjne pracodawcy względem pracownika. Co się zmieni?

  Zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - nowość w KP

  Do KP zostały dodane przepisy, których jeszcze nie było - zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - ale 50% płatne. W jakich sytuacjach przysługuje zwolnienie od pracy? Czym jest zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej? Czym jest siła wyższa? Kto oprócz pracowników ma prawo do takiego zwolnienia? Jak i kiedy złożyć wniosek?

  Przerwy w pracy. Będziemy pracować krócej

  Przerwy w pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza również zmiany dotyczące przerw, jakie należą się pracownikowi w ciągu dnia pracy. Kiedy przysługują przerwy w pracy? Jaka jest ich długość? Od czego zależą przerwy w pracy?

  Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Co mówią przepisy?

  Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Czy pracodawca może w przepisach wewnętrznych ograniczyć miejsce pracy zdalnej tylko do terytorium Polski lub tylko do wskazanego przez pracownika adresu zamieszkania

  Większa ochrona pracownika przed zwolnieniem - zmiana w KP

  Wskutek dużej nowelizacji Kodeksu Pracy pracownicy zyskali większą ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę. W jakich sytuacjach będzie przysługiwała ta ochrona?

  Work-life balance w Kodeksie pracy

  Prezydent Andrzej Duda 24 marca podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wdraża ona dwie unijne dyrektywy - tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. Na czym polegają zmiany? Czy to rewolucja?

  Elastyczna organizacja pracy - nowość w KP

  Czym jest elastyczna organizacja pracy? Dla kogo elastyczna organizacja pracy? Jaki wniosek złożyć aby mieć elastyczną organizację pracy? Czy pracodawca musi się zgodzić na elastyczną organizację pracy? Duże zmiany w KP już niedługo wejdą w życie.

  Umowy na czas określony - duże zmiany od 2023 r.

  W umowie o pracę zawartej na czas określony zaszły spore zmiany - wręcz rewolucyjne. Umowy te są nagminnie wykorzystywane i pracownicy świadczą pracę na ich podstawie maksymalnie długo jak się da. Pracodawcy unikają umów na czas nieokreślony. Najważniejszą zmianą jest to, że pracodawca rozwiązując taką umowę za wypowiedzeniem będzie musiał podać przyczynę swojej decyzji i skonsultować ją ze związkami. Jakie są inne zmiany? Poniżej najważniejsze informacje.

  Wykaz zmian w KP na kwiecień 2023 r. - jest podpis Prezydenta RP

  Prezydent RP w dniu 23 marca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Ustawa wprowadza bardzo ważne zmiany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zmianami, dalej: KP). Jakie uprawnienia zyskają pracownicy, a jakie obowiązki będą mieli pracodawcy już od kwietnia 2023 r.?