| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Koszty płacy niepełnosprawnego pracownika współpracującego a dofinansowanie do wynagrodzenia

Koszty płacy niepełnosprawnego pracownika współpracującego a dofinansowanie do wynagrodzenia

Dofinansowanie do wynagrodzeń należy się pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne będące pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy. Czy dotyczy to także osób współpracujących? Jak mają się do tego koszty płacy pracownika?

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych

Dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, o którym mowa w art. 26a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.), może być udzielane na pracowników w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy.

Na możliwość wnioskowania o dofinansowanie nie wpływa status tej osoby na gruncie przepisów o ubezpieczeniu społecznym. Dlatego dofinansowanie może być udzielone na osobę uznawaną za osobę współpracującą, z którą pracodawca zawarł umowę o pracę. Osoba ta jest bowiem pracownikiem w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy.

Koszty płacy u pracowników będących osobami współpracującymi

Należy jednak zwrócić uwagę na kwotę kosztów płacy wykazywanych w informacji INF-D-P stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 8, poz. 43, z późn. zm.)

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zgodnie z art. 2 pkt 4a ustawy na koszty płacy składają się: wynagrodzenie brutto, kwota naliczonego od tego wynagrodzenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz kwota składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Dlatego jeżeli za pracownika będącego osobą współpracującą odprowadzane są składki na ubezpieczenia zdrowotne naliczone od innej podstawy wymiaru niż wynagrodzenie brutto, to należy dla celów dofinansowania w poz. 52 informacji INF-D- P wykazać kwotę kosztów płacy obejmującą wynagrodzenie brutto, kwotę odpowiadającą kwocie obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne do kwoty, która byłyby naliczona od kwoty wynagrodzenia brutto w części finansowanej przez płatnika oraz rzeczywistą kwotę składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zadaj pytanie na FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »