REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia w styczniu wzrosły o 3,6 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenia w styczniu 2015 r. wzrosły o 3,6 proc. w stosunku do tego samego okresu w 2014 r.

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP

REKLAMA

Autopromocja

Jak wynika z najnowszych danych GUS, średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw wzrosła w styczniu o 3,6 proc. względem analogicznego okresu poprzedniego roku. – Chociaż przeciętne wynagrodzenie rośnie rok do roku w nieznacznie wolniejszym tempie niż w poprzednim miesiącu, nie ma najmniejszych powodów do rozczarowania. Należy bowiem pamiętać o tym, że w tym samym czasie deflacja uległa dalszemu pogłębieniu. Ostatecznie więc realna roczna dynamika wynagrodzeń zbliża się już do 5 proc. To najlepszy wynik od dokładnie 6 lat – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Nominalna dynamika wynagrodzeń w Polsce nieznacznie zmalała, zwłaszcza w porównaniu z I połową 2014 r. Spadek ten jest jednak z nawiązką rekompensowany pogłębiającą się deflacją cen towarów i usług konsumpcyjnych – głównie żywności i paliw. W konsekwencji, pomimo że płace wyrażone w złotych rosną wolniej niż np. w 2011 r., wpływ tych zmian na realne dochody polskich pracowników jest nieporównywalnie większy.

Zatrudnienie i wynagrodzenie w 2015 r. wzrośnie

REKLAMA

Nie należy również przejmować się tym, że wynagrodzenia znacząco spadły w ujęciu miesięcznym. To normalne zjawisko, występujące w każdym roku. Styczniowe wynagrodzenia zawsze są niższe od grudniowych o mniej więcej 10 proc., co wynika z tego, że na koniec roku w wielu przedsiębiorstwach wypłaca się premie oraz różnego rodzaju dodatki do wynagrodzeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interpretacja dzisiejszych danych dotyczących zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw jest natomiast utrudniona ze względu na coroczną zmianę próby badawczej przez GUS. Trudno stwierdzić, w jakim stopniu poprawa tego wskaźnika wynika ze wspomnianych zabiegów. Najnowsze szacunki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego nie mają równie optymistycznego wydźwięku jak dzisiejsze dane. Dopiero za kilka tygodni będzie można stwierdzić, który z tych wskaźników lepiej sygnalizował koniunkturę na rynku pracy.

Zadaj pytanie: FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

REKLAMA

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA