reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowe przepisy o przekazywaniu za granicę świadczeń dla kombatantów

Nowe przepisy o przekazywaniu za granicę świadczeń dla kombatantów

Weszły w życie nowe przepisy, które umożliwiają przekazywanie świadczeń dla kombatantów za granicę. Dotyczy to jednak tylko określonych obszarów zamieszkania kombatantów poza granicami Polski.

18 października 2014 r. weszły w życie przepisy* umożliwiające przekazywanie świadczeń przysługujących kombatantom i osobom represjonowanym za granicę do ich miejsca zamieszkania w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu bądź w państwach, z którymi Polskę łączy dwustronna umowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych. Przed wejściem w życie omawianego przepisu świadczenia kombatanckie były wypłacane na rachunek bankowy kombatanta w Polsce lub do rąk osoby upoważnionej przez niego do odbioru świadczeń w Polsce.

Dodatek kombatancki i dodatek za tajne nauczanie do emerytur i rent od 1 marca 2014 r.

Na wniosek kombatanta lub osoby represjonowanej zamieszkałych za granicą, dodatek kombatancki, dodatek kompensacyjny oraz ryczałt energetyczny wraz z przysługującą emeryturą, rentą lub innym świadczeniem, ZUS będzie wypłacał (transferował) na rachunek bankowy kombatanta/osoby represjonowanej za granicą w państwie zamieszkania tej osoby. ZUS przetransferuje również świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego oraz do dodatku kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego kombatantom/osobom represjonowanym, którzy nie mają prawa do emerytury lub renty.

Świadczenia przysługujące kombatantom/osobom represjonowanym zamieszkałym za granicą w państwach spoza obszaru UE/EFTA oraz w państwach, z którymi Polski nie łączy dwustronna umowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych będą mogły być przekazywane przez ZUS do państwa ich zamieszkania począwszy od 18 kwietnia 2015 r.

Dodatki do emerytur i rent

Oznacza to, że świadczenia przysługujące kombatantom i osobom represjonowanym mogą być wypłacane za granicę do państwa ich zamieszkania począwszy od:

  •     18 października 2014 r. - w odniesieniu do kombatantów/osób represjonowanych zamieszkałych za granicą w państwach członkowskich Unii Europejskiej/Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz w państwach, z którymi Polskę łączy dwustronna umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych,
  •     18 kwietnia 2015 r. - w odniesieniu do kombatantów/osób represjonowanych zamieszkałych w pozostałych państwach.

Dokonując wypłaty świadczeń osobom zamieszkałym w państwach, z którymi Polski nie łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych w przypadku problemów z dokonaniem transferu drogą bankową do danego państwa, wypłata będzie dokonywana w innej formie wskazanej przez ZUS.

Więcej informacji dotyczących wypłaty za granicę świadczeń przysługujących kombatantom można znaleźć tutaj.

Wzór formularza ZUS -RZ-WDK-01 Wniosek kombatanta/osoby represjonowanej o wypłatę za granicę do miejsca zamieszkania: dodatku kombatanckiego/świadczenia w wysokości dodatku kombatanckiego/dodatku kompensacyjnego/ryczałtu energetycznego/świadczenia przyznanego w drodze wyjątku dostępny jest tutaj.

Porozmawiaj o tym na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

ZUS

Zdjęcia

Nowe przepisy o przekazywaniu za granicę świadczeń dla kombatantów. /Fot. Fotolia
Nowe przepisy o przekazywaniu za granicę świadczeń dla kombatantów. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama