REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

AI, HR
Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

Jak wynika z raportu “Growing Up: Navigating Gen AI’s Early Years” przygotowanego przez Wharton School, HR należy do tych profesji, które nadzwyczaj chętnie korzystają z generatywnej sztucznej inteligencji.  O ile w zeszłym roku co trzeci dział korzystał z AI przynajmniej raz w tygodniu, to teraz deklarują to już 3 na 4 działy HR w firmach, co oznacza ponad dwukrotny wzrost.  Dokładnie taki sam wynik uzyskały departamenty IT. 

REKLAMA

Autopromocja

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Według raportu, przeciętna inwestycja w GenAI wyniosła ponad 40 mln zł. To oczywiście dane z rynku amerykańskiego, dotyczące dużych firm, ale zdaniem ekspertów mają one realne przełożenie na rodzimy rynek. Te firmy mają często przedstawicielstwa w Polsce, a więc jeśli na wdrożenie AI decyduje się dział HR czy finansów za oceanem, to zazwyczaj na wdrożenie technologii decyduje się także oddział w Polsce, choć z pewnym opóźnieniem i jeszcze nie w takiej skali. Te inwestycje za oceanem to także podpowiedź dla polskich menedżerów: wyścig o większą produktywność trwa i dziś w tym wyścigu po prostu trzeba uczestniczyć – zauważył Krzysztof Jóźwiak z globalnej firmy Crayon. 

Zdaniem Jóźwiaka, fundamentalna różnica pomiędzy polskim a amerykańskim rynkiem leży w fazie adopcji tej technologii i zakresie wdrożeń generatywnej sztucznej inteligencji. Polski biznes jest zachowawczy, czeka, obserwuje rynek i podchodzi ostrożnie do inwestycji. Dlatego zaczyna od niedrogich rozwiązań takich jak np. stworzony przez Microsoft Copilot, którego licencja kosztuje miesięcznie nieco ponad 100 zł miesięcznie na stanowisko i jest w zasięgu także małych firm. Zakres wdrożeń zwiększa się w momencie, gdy firma uświadomi sobie korzyści albo na bazie własnych doświadczeń, albo konkurencji – dodał Jóźwiak

86 proc. HR-owców w Polsce pozytywnie nastawionych do AI

W Polsce, podobnie jak za oceanem, działy HR należą do liderów, jeśli chodzi o wykorzystanie generatywnej AI. Z raportu "Power of AI" przygotowanego przez rodzimą firmę BUZZcenter wynika, że pozytywnie o jej możliwościach wypowiada się 86 proc. przedstawicieli HR. Dotyczy to zarówno menedżerów, jak i pracowników niższego szczebla. Co ważne, to wynik nieco lepszy niż deklaracje właścicieli firm i menedżerów najwyższego szczebla, gdzie odsetek pozytywnych odpowiedzi wyniósł 82 proc., a także przedstawicieli marketingu czy sprzedaży.

REKLAMA

W porównaniu do pierwszej edycji badania, znacząco wzrosła świadomość i pozytywne podejście do AI w obszarze HR. Z naszych badań wynika, że aż 45 proc. przedstawicieli świata HR generatywną sztuczną inteligencję postrzega jako sposób na oszczędność czasu, a 23 proc. także oszczędność pieniędzy. To wymierne korzyści, które łatwo uzasadnić przed zarządem, gdy pojawia się temat inwestycji w AI - powiedział ekspert ds. AI i współwłaściciel firmy BUZZcenter Radosław Mechło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generatywna sztuczna inteligencja pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale także spojrzeć na rekrutację i rozwój talentów z zupełnie nowej perspektywy. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na tym, co naprawdę ważne – budowaniu relacji z kandydatami, rozwijaniu talentów i tworzeniu strategii zarządzania. - AI służy dziś HR-owcom przede wszystkim do analizy danych zawartych w mailach czy dokumentach, tworzenia podsumowań, wyciągania wniosków, generowania kontentu oraz automatyzacji procesów. Co ważne, to głównie narzędzie dla pracowników, a nie menedżerów. To oni dzięki AI znacznie skracają czas realizacji zadań – zwrócił uwagę Jóźwiak.

Eksperci podkreślają, że AI nie zastąpi ona ludzi w działach HR. W ciągu roku spadła liczba ludzi, których zdaniem sztuczna inteligencja zastąpi w pracy człowieka. Z drugiej strony rośnie odsetek respondentów, którzy mówią, że AI zwiększy ogólną jakość pracy wykonanej przez ludzi – Technologia nie jest zagrożeniem, tylko wsparciem. Przyszłość zarządzania zasobami ludzkimi leży we współpracy technologii i ludzi, a nie w ich rywalizacji - podsumował Mechło.

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

REKLAMA

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

REKLAMA

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA