REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
AI, HR
Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

Jak wynika z raportu “Growing Up: Navigating Gen AI’s Early Years” przygotowanego przez Wharton School, HR należy do tych profesji, które nadzwyczaj chętnie korzystają z generatywnej sztucznej inteligencji.  O ile w zeszłym roku co trzeci dział korzystał z AI przynajmniej raz w tygodniu, to teraz deklarują to już 3 na 4 działy HR w firmach, co oznacza ponad dwukrotny wzrost.  Dokładnie taki sam wynik uzyskały departamenty IT. 

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

REKLAMA

Według raportu, przeciętna inwestycja w GenAI wyniosła ponad 40 mln zł. To oczywiście dane z rynku amerykańskiego, dotyczące dużych firm, ale zdaniem ekspertów mają one realne przełożenie na rodzimy rynek. Te firmy mają często przedstawicielstwa w Polsce, a więc jeśli na wdrożenie AI decyduje się dział HR czy finansów za oceanem, to zazwyczaj na wdrożenie technologii decyduje się także oddział w Polsce, choć z pewnym opóźnieniem i jeszcze nie w takiej skali. Te inwestycje za oceanem to także podpowiedź dla polskich menedżerów: wyścig o większą produktywność trwa i dziś w tym wyścigu po prostu trzeba uczestniczyć – zauważył Krzysztof Jóźwiak z globalnej firmy Crayon. 

Zdaniem Jóźwiaka, fundamentalna różnica pomiędzy polskim a amerykańskim rynkiem leży w fazie adopcji tej technologii i zakresie wdrożeń generatywnej sztucznej inteligencji. Polski biznes jest zachowawczy, czeka, obserwuje rynek i podchodzi ostrożnie do inwestycji. Dlatego zaczyna od niedrogich rozwiązań takich jak np. stworzony przez Microsoft Copilot, którego licencja kosztuje miesięcznie nieco ponad 100 zł miesięcznie na stanowisko i jest w zasięgu także małych firm. Zakres wdrożeń zwiększa się w momencie, gdy firma uświadomi sobie korzyści albo na bazie własnych doświadczeń, albo konkurencji – dodał Jóźwiak

86 proc. HR-owców w Polsce pozytywnie nastawionych do AI

REKLAMA

W Polsce, podobnie jak za oceanem, działy HR należą do liderów, jeśli chodzi o wykorzystanie generatywnej AI. Z raportu "Power of AI" przygotowanego przez rodzimą firmę BUZZcenter wynika, że pozytywnie o jej możliwościach wypowiada się 86 proc. przedstawicieli HR. Dotyczy to zarówno menedżerów, jak i pracowników niższego szczebla. Co ważne, to wynik nieco lepszy niż deklaracje właścicieli firm i menedżerów najwyższego szczebla, gdzie odsetek pozytywnych odpowiedzi wyniósł 82 proc., a także przedstawicieli marketingu czy sprzedaży.

W porównaniu do pierwszej edycji badania, znacząco wzrosła świadomość i pozytywne podejście do AI w obszarze HR. Z naszych badań wynika, że aż 45 proc. przedstawicieli świata HR generatywną sztuczną inteligencję postrzega jako sposób na oszczędność czasu, a 23 proc. także oszczędność pieniędzy. To wymierne korzyści, które łatwo uzasadnić przed zarządem, gdy pojawia się temat inwestycji w AI - powiedział ekspert ds. AI i współwłaściciel firmy BUZZcenter Radosław Mechło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generatywna sztuczna inteligencja pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale także spojrzeć na rekrutację i rozwój talentów z zupełnie nowej perspektywy. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na tym, co naprawdę ważne – budowaniu relacji z kandydatami, rozwijaniu talentów i tworzeniu strategii zarządzania. - AI służy dziś HR-owcom przede wszystkim do analizy danych zawartych w mailach czy dokumentach, tworzenia podsumowań, wyciągania wniosków, generowania kontentu oraz automatyzacji procesów. Co ważne, to głównie narzędzie dla pracowników, a nie menedżerów. To oni dzięki AI znacznie skracają czas realizacji zadań – zwrócił uwagę Jóźwiak.

Eksperci podkreślają, że AI nie zastąpi ona ludzi w działach HR. W ciągu roku spadła liczba ludzi, których zdaniem sztuczna inteligencja zastąpi w pracy człowieka. Z drugiej strony rośnie odsetek respondentów, którzy mówią, że AI zwiększy ogólną jakość pracy wykonanej przez ludzi – Technologia nie jest zagrożeniem, tylko wsparciem. Przyszłość zarządzania zasobami ludzkimi leży we współpracy technologii i ludzi, a nie w ich rywalizacji - podsumował Mechło.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA