reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wynagrodzenie rośnie, zatrudnienie maleje

Wynagrodzenie rośnie, zatrudnienie maleje

Wynagrodzenie rośnie, a zatrudnienie maleje. Średnie wynagrodzenie w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosło w maju o 2,3 proc., natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,9 proc. - podał GUS.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Maj nie przyniósł rozczarowań, ponieważ mimo, że rozpoczęły się już prace sezonowe, spodziewaliśmy się spadku zatrudnienia. Nie zaskoczył też wzrost wynagrodzeń, który realnie był bardzo wysoki, jak na osłabienie gospodarcze. Pokazuje on, że przy zupełnym braku presji płacowej, przedsiębiorstwa dzielą się dochodami z pracownikami. Na pewno nie jest to jednak podział „każdemu po równo", bowiem przedsiębiorstwa nawet w czasach silnego „rynku pracodawcy" chcą coraz lepiej opłacać pracowników o ważnych dla siebie kompetencjach. Jednocześnie wzrost wynagrodzeń nie dotyczy lub dotyczy tylko w niewielkim stopniu pracowników o niskich kwalifikacjach i kompetencjach, które są łatwe do odtworzenia na rynku pracy.

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Mimo pozytywnych danych dotyczących wzrostu wynagrodzeń, to, co dzieje się w firmach zatrudniających dziesięciu i więcej pracowników (generują 80 proc. zatrudnienia i 85 proc. funduszu płac całego sektora przedsiębiorstw, a także ponad ¾ PKB wytwarzanego przez sektor przedsiębiorstw) nie napawa optymizmem. Fundusz płac w tych przedsiębiorstwach skurczył się bowiem w maju o 3,4 proc. w porównaniu z kwietniem br. (a o 1,3 proc. w stosunku do maja 2012 r.), co przy stagnacji zatrudnienia, które nie zmieniło się w porównywalnym okresie, nie wpłynie pozytywnie na decyzje konsumpcyjne gospodarstw domowych. Do wzrostu skłonności do konsumpcji potrzebny jest bowiem silniejszy impuls po stronie zatrudnienia.

Wzrost zapotrzebowania na pracowników do prac sezonowych powinien poprawić nieco sytuację na rynku pracy, co przy dalej rosnących realnych wynagrodzeniach, dałoby nadzieję na zmianę postaw Polaków i ożywienie spożycia indywidualnego. A to byłoby dla przedsiębiorstw sygnałem do inwestycji, które dzisiaj są przez firmy odkładane.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Źródło: Konfederacja Lewiatan

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Kasy online – obowiązkowa wymiana 2021 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Santana Nowak

Specjalistka w zakresie prawa cywilnego, posiadająca bogate doświadczenie zawodowe w wielu dziedzinach prawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama