REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom
Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak znajdują mieszkanie imigranci pracujący w Polsce?

Z badania wynika, że niemal połowie imigrantów pracujących w Polsce (47%) zakwaterowanie zapewnił pracodawca lub agencja pracy, co sugeruje istotną rolę tych podmiotów w procesie zakwaterowania cudzoziemców w naszym kraju. Ponadto zdecydowana większość respondentów (80%) wyraża zadowolenie z tego rozwiązania. Co trzeci badany znalazł miejsce zamieszkania samodzielnie (33%), a co drugi w chwili zatrudnienia miał już zakwaterowanie (22%). 

REKLAMA

Autopromocja
zakwaterowanie imigrantów wykres 1

 

 

Źródło zewnętrzne

Andrzej Korkus, prezes EWL Group, zauważa, że w ostatnich latach rynek kwater pracowniczych w Polsce doświadczył istotnych przemian, a zwiększone zainteresowanie tym segmentem, napędzane jest m.in. przez mobilność siły roboczej oraz zmieniające się potrzeby mieszkaniowe pracowników.

Wobec narastającego od lat deficytu siły roboczej, pracodawcy w Polsce tradycyjnie angażują się w proces zakwaterowania swoich pracowników, zdając sobie sprawę z tego, że zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na rynku pracy. Przez kilka lat było to dużą przewagą konkurencyjną polskiego rynku pracy na tle Europy Zachodniej. Potwierdza to pierwsze w Polsce badanie sytuacji mieszkaniowej pracujących imigrantów. To istotny fakt, który wskazuje na znaczącą rolę przedsiębiorców w procesie integracji cudzoziemców w Polsce” – komentuje wyniki badań Andrzej Korkus.

Najlepsze mieszkanie blisko pracy

Badanie pokazało, że w przypadku obcokrajowców podejmujących pracę w naszym kraju obserwowana jest tendencja do wyboru miejsca zamieszkania blisko miejsca zatrudnienia. Jedynie 23% cudzoziemców w Polsce wskazuje, że czas podróży do ich aktualnego miejsca pracy przekracza 15 minut. Z kolei 38% imigrantów dojeżdża do miejsca pracy w czasie nieprzekraczającym 15 minut, a identyczny odsetek, czyli 39% badanych, deklaruje możliwość dotarcia pieszo do miejsca zatrudnienia w analogicznym przedziale czasowym. 

zakwaterowanie imigrantów wykres 3

 

 

Źródło zewnętrzne

Istotny w tym kontekście jest również fakt, że aż 43% respondentów najpierw znalazło miejsce zamieszkania, a później szukało zatrudnienia, co podkreśla jak istotny wpływ mają kwestie zakwaterowania na wybór miejsca zatrudnienia imigrantów w Polsce.

zakwaterowanie imigrantów wykres 2

 

 

Źródło zewnętrzne

Zdaniem Marii Dąbrowskiej, prezes RentLito, zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych przez pracodawców jest niezbędne dla utrzymania konkurencyjności na rynku pracy.

Wynajmujący kwatery będą musieli się otworzyć się na najem do dotychczasowych lokatorów – zamiast współpracy tylko z jego pracodawcą. Dla pracownika wpływ na wybór konkretnej kwatery to coraz ważniejsza sprawa, nawet jeśli oznacza to mniejsze bezpieczeństwo transakcji dla gospodarza” – podkreśla prezes RentLito.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

****
Badanie sondażowe „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce” zostało przeprowadzone w dniach 13 listopada – 21 grudnia 2023 roku przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniu wzięło udział łącznie 400 cudzoziemców z kilkunastu krajów, którzy są zatrudnieni w Polsce. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA