REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PO planuje zmiany w KRUS, emeryturach górniczych i deregulację

REKLAMA

Zmiany w KRUS, deregulacja, ograniczenie przywilejów emerytalnych górników - to m.in. plany PO na najbliższe miesiące. Źródła w Platformie informują, że po wakacjach premier wygłosi "drugie expose", w którym przedstawi plany na resztę kadencji.

"Premier Donald Tusk ma mieć jesienią, prawdopodobnie we wrześniu duże wystąpienie, przez niektórych nazywane +drugim expose+. Ma w nim podsumować pierwszy rok rządów drugiej kadencji, a także przedstawić nowe wyzwania" - poinformowały PAP źródła w kierownictwie partii.

REKLAMA

REKLAMA

Autopromocja

Media spekulują ostatnio o ewentualnych zmianach w rządzie, jakich miałby dokonać Donald Tusk już po Euro 2012. Były minister sportu Mirosław Drzewiecki mówił w mediach, że do rządu może wrócić np. Grzegorz Schetyna.

Deloitte: podniesienie wieku emerytalnego to za mało >>

Rzecznik rządu Paweł Graś w środę w TVP Info mówił, że "nic mu nie wiadomo, by była planowana rekonstrukcja rządu". "Politycy ciągle wietrzą jakieś zmiany, ale wszystko zależy od pana premiera. Wszystko jest możliwe, ale wszystko zależy od premiera. Na pewno nie jest tak, że Euro jest jakimś momentem przełomowym, po którym nastąpi zmiana w rządzie. Euro jest egzaminem dla nas wszystkich" - podkreślił.

REKLAMA

Z kolei Andrzej Biernat z zarządu PO ocenił w rozmowie z PAP, że Tusk pozostawi skład swojego gabinetu bez zmian. "Jak znam przywiązanie premiera do swoich pierwszych decyzji, to nie spodziewam się jakiegoś szczególnego zamieszania w rządzie po mistrzostwach" - powiedział PAP poseł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również inni politycy z zarządu Platformy, z którymi rozmawiała PAP nie spodziewają się rekonstrukcji rządu jesienią. Podkreślają jednak, że decyzja w tej sprawie należy wyłącznie do premiera. Gdyby doszło do wymiany ministrów jako jedna z pierwszych do odwołania jest szefowa resortu sportu Joanna Mucha. "Jest dziś obciążeniem dla rządu" - twierdzi jeden z polityków PO.

Jednak bardziej przychylni minister Musze zwracają uwagę, że jeśli Euro 2012 okaże się sukcesem, pozostanie ona na stanowisku. "Nie zwalnia się ministra sportu po takim turnieju, jeśli nie okaże się porażką organizacyjną" - ocenił rozmówca z władz Platformy.

Szef klubu PO Rafał Grupiński pytany o plany legislacyjne PO odpowiedział, że dotyczą one przede wszystkim zapowiedzi rządowych jeszcze z expose.

Kiedy utrata zaufania do pracownika uzasadnia jego zwolnienie z pracy >>

Jak informują politycy PO, jesienią gotowe mają być projekty dotyczące m.in. podatku dochodowego dla rolników oraz Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Kluczowe założenia tych zmian mają zostać zaprezentowane jeszcze latem.

"W najbliższych tygodniach będziemy pracować nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej, żeby wyjaśnić kwestie hospicjów i wprowadzić fakultatywne ubezpieczanie szpitali do końca 2014 roku. Rząd przygotowuje zmiany w podatku dochodowym dla rolników - bezpośrednio zaangażowany w tę kwestię jest m.in. minister rolnictwa" - wyliczał Grupiński w rozmowie z PAP.

Przypomniał też, że trwają prace nad oskładkowaniem urlopów wychowawczych kobiet samozatrudnionych lub niezatrudnionych na etacie - w tym żon rolników. To - jak zaznaczył - efekt konsultacji społecznych prowadzonych przy okazji tworzenia zmian w ustawach emerytalnych.


PO chce też w kolejnych miesiącach zająć się zmianami w emeryturach górniczych - zapowiedział Grupiński. Media donosiły, że rząd odkłada ograniczenie przywilejów górniczych w obawie przed dalszym spadkiem poparcia społecznego. W expose premier zapowiadał utrzymanie tych przywilejów wyłącznie dla tych górników, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu.

Szef małopolskiej PO Ireneusz Raś poinformował PAP, że zarząd partii rozpoczął przygotowania do ofensywy. Jej celem ma być "lepsze skomunikowanie się z opinią publiczną". Politycy Platformy liczą, że uda im się odrobić spadające od kilku miesięcy notowania.

Platforma chce też pracować nad propozycjami, które ułatwią władzom lokalnym absorpcję środków unijnych z kolejnego, wieloletniego budżetu europejskiego, o który toczy się bój w Brukseli. PO zapowiadała w kampanii wyborczej, że wywalczy dla Polski 300 mld zł na lata 2014-2020.

Raś zwrócił uwagę na możliwość zmiany np. ustawy o subwencji regionalnej nazywanej "janosikowym". Tzw. janosikowe to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą wnoszą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych, mniej zamożnych.

"Mała korekta - niezabierająca wiele nikomu, a dająca wiele ośrodkom wiodącym, które +ciągną+ wzrost gospodarczy regionu - bardzo się przyda" - mówił polityk.

Jak podał Grupiński, w planach PO są też zmiany dotyczące rynku pracy oraz dalsze ograniczanie barier rozwoju przedsiębiorczości. Prace toczą się w ramach think-tanku PO - Instytutu Obywatelskiego - a także w zespole roboczym, który współpracuje z pracodawcami.

Do Sejmu nadal nie trafił - zapowiadany od kilku miesięcy projekt ustawy dotyczącej in vitro autorstwa m.in. Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Projekt jest gotowy, ale najpierw musi go przedyskutować klub. Źródła w kierownictwie klubu parlamentarnego PO przyznają, że biorą pod uwagę, iż projekt ten zostanie "głośno oprotestowany" przez klubowych konserwatystów, których - szacuje się - jest 40-60 osób.

Swój projekt dotyczący in vitro (zakazujący m.in. mrożenia zarodków) ma złożyć w klubie minister sprawiedliwości Jarosław Gowin - poinformowały PAP źródła w kierownictwie PO. Wewnątrzklubowa dyskusja na ten temat może ujawnić ostre podziały wewnątrz partii - przyznają politycy PO.

Jeden z członków zarządu PO ocenił wręcz, że nie ma się co spodziewać powrotu do sprawy in vitro. Jak powiedział byłoby to niepotrzebne "wejście w awanturę".

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Niespodziewane odwołanie Głównego Inspektora Pracy. Kto ma zastąpić Marcina Staneckiego?

Niespodziewane odwołanie Głównego Inspektora Pracy - 1 lipca 2026 r. planowane jest zaopiniowanie dla marszałka Sejmu odwołania Marcina Staneckiego ze stanowiska. Kto będzie nowym szefem PIP?

Więcej kontroli PIP w czasie upałów latem 2026 r. Od jakiej temperatury pracodawca zapewnia napoje pracownikom?

Upały nadeszły. Czasami pracownicy wykonują pracę w ponad 30-stopniowej temperaturze. Na polecenie ministry pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk PIP ma przeprowadzić więcej kontroli u pracodawców. Będzie sprawdzane, jak pracodawcy chronią pracowników przed upałami. Od jakiej temperatury pracownikom należą się darmowe napoje od pracodawcy?

Główny Inspektor Pracy apeluje do pracodawców w sprawie upałów. Rusza infolinia PIP do zgłaszania wysokich temperatur w pracy

Główny Inspektor Pracy apeluje do pracodawców w związku z falą upałów w Polsce. Czynnik ten należy wziąć pod uwagę przy przy wyznaczaniu zadań pracownikom. Jednocześnie rusza specjalna infolinia PIP do zgłaszania wysokich temperatur w miejscu pracy.

Stażowe w nowej odsłonie: prawie połowa firm nie płaci za praktyki czy staże. Przełomowa ustawa o stażach ma to zablokować

Projekt ustawy UD307 (z 18 listopada 2025 r.) zakazuje bezpłatnych staży i reguluje ich organizację. Obecnie ok. 30% przedsiębiorstw przyjmuje młode osoby na praktyki, a 45,5% z nich nie oferuje wynagrodzenia. Nowe przepisy wymuszą na firmach koniec z organizacją staży ad hoc - bez poszanowania praw młodych pracowników i wymuszą uporządkowanie procesów kadrowych. Co się zmieni na rynku pracy po wprowadzeniu ustawy o stażach? Analizujemy kompleksowo najważniejsze założenia projektu ustawy o stażach.

REKLAMA

Komunikat ZUS: 26 i 27 czerwca mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do usług elektronicznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do usług elektronicznych. Ograniczenia mogą występować w dniach 26 i 27 czerwca br.

Fala upałów w pracy: koniecznie woda dla pracowników. Ministerstwo zaleca dodatkowe przerwy, skrócony czas pracy lub system rotacyjny. Rekomendacje dla pracodawców na czas gorących dni w Polsce [PORADNIK]

W Polsce trwa fala upałów. W związku z niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia obywateli MRPiPS wystosowało komunikat dotyczący pracy podczas wysokich temperatur. Pracodawca koniecznie zapewnia wodę dla pracowników. Jakie są jeszcze zalecenia dla pracodawców na czas gorących dni?

Odchodzenie starszych pracowników z pokolenia wyżu demograficznego 1946-1964 powoduje spadek efektywności zespołów

Odchodzenie starszych pracowników z pokolenia wyżu demograficznego 1946-1964 spowoduje spadek efektywności zespołów. Twierdzi tak ponad połowa zatrudnionych z pokolenia Z i millenialsów. Co już teraz powinni robić pracodawcy, by zminimalizować ryzyko?

Jak przygotować się na przejrzystość wynagrodzeń od 2027 roku? Tylko 2% firm jest gotowych na jawność wynagrodzeń w Polsce

Jak przygotować się na przejrzystość wynagrodzeń, która najprawdopodobniej wejdzie w życie na początku 2027 roku? Okazuje się, że tylko 2% firm jest gotowych na jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie działania muszą podjąć pracownicy działów kadr i płac przed wdrożeniem przepisów krajowych?

REKLAMA

Egzoszkielety w pracy – jak technologia odciąża kręgosłup i zmniejsza absencję chorobową

Egzoszkielety – jeszcze niedawno kojarzone wyłącznie z science-fiction – dziś wspierają pracowników w polskich magazynach, halach produkcyjnych i na budowach. Technologia odciążająca kręgosłup i mięśnie pozwala ograniczyć zwolnienia lekarskie, poprawić ergonomię i zwiększyć wydajność. Są już takie, które zakładasz w kilkanaście sekund – bez kabli i baterii, za to z natychmiastową ulgą dla pleców.

Szef może zapytać chorego pracownika o sprawy służbowe. Musi jednak przestrzegać określonych zasad

Czy każdy kontakt pracodawcy z chorym pracownikiem to nękanie? Czy można zadzwonić i poprosić o informacje o sprawach służbowych? Takie sytuacje w większości przypadków nie stanowią problemu, ale czasami mogą stać się również źródłem dużych problemów.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA