Kategorie

Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów ds. kadr

Z początkiem stycznia pracownicy działów zarządzania zasobami ludzkimi, w nomenklaturze angielskiej zwani też specjalistami ds. Human Resources (w skrócie HR), mogli wybierać wśród ponad 1 tys. ofert zatrudnienia opublikowanych na stronach największych internetowych serwisów rekrutacyjnych. Kadrowi i rekruterzy poszukiwani są przede wszystkim przez przedsiębiorców z takich branż jak produkcja, sprzedaż, budownictwo, finanse, bankowość, konsulting oraz IT.

- W ciągu ubiegłego roku zaobserwowaliśmy ponad 38 proc. wzrost liczby ofert dla specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów ds. HR jest wynikiem poprawy sytuacji gospodarczej oraz wznowieniem procesów rekrutacyjnych pod koniec ubiegłego i na początku obecnego – mówi Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Polacy coraz częściej płacą za pomoc w znalezieniu pracy >>

Reklama

Według statyk przedstawionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2010 roku do Urzędów Pracy  zgłoszono ponad 13 proc. więcej ofert pracy niż w 2009 roku. Resort zwraca uwagę na znaczą poprawę sytuacji w stosunku do 2008 roku, kiedy to liczba propozycji zatrudnienia była o 21 proc. niższa. Natomiast Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w swoich prognozach na rok 2011 przewiduje, że prawie 65 proc. przedsiębiorców planuje zwiększenie swojej aktywności pod kątem rekrutacji, a nieco ponad 18 proc. z nich przewiduje utrzymanie zatrudnienia na tym samym poziomie.

W województwach najbardziej dynamicznych pod względem gospodarczym – takich jak mazowieckie, małopolskie, wielkopolskie oraz dolnośląskie – coraz częściej poszukiwani są pracownicy działów HR. Chętnych nie brakuje - na jedno miejsce aplikuje średnio 60 kandydatów. W przypadku szczególnie atrakcyjnych ofert liczba osób chętnych do podjęcia pracy przekracza nawet 90 i nie odbiega od średniej aplikujących w takich branżach jak: IT, sprzedaż, produkcja, reklama czy obsługa klienta. Propozycje zatrudnienia dla specjalistów ds. HR pochodzą najczęściej z agencji pracy oraz działów kadr zarówno w małych firmach jak i dużych międzynarodowych korporacjach.

Cechy dobrego pracownika i menedżera >>

- Już na początku roku zainicjowaliśmy kampanię rekrutacyjną, dzięki której chcemy zatrudnić ekspertów z dziedziny HR. W związku z pozyskiwaniem nowych klientów planujemy kolejne takie kampanie w drugiej połowie roku i na początku roku 2012 – dodaje Marcin Śniegowski z Capgemini Polska.

Reklama

Z analizy ofert opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl wynika, że poszukiwani są specjaliści ds. rekrutacji posiadający wyższe wykształcenie ekonomiczne bądź administracyjne. Ponad 70 proc. aktualnych propozycji adresowana jest do osób z udokumentowanym minimum rocznym doświadczeniem zawodowym w zakresie obsługi płacowej pracowników, prowadzenia dokumentacji pracowniczej oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Oprócz specjalistów ds. rekrutacji, pracodawcy poszukują także ekspertów w dziedzinie płac, konsultantów ds. rozwoju kadr ale także managerów w agencjach pośrednictwa pracy.

- W ostatnim okresie obserwujemy wzrost zapotrzebowania na stanowiska specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi – komentuje Karolina Kierko, Kierownik Zespołu Konsultantów Adecco Poland. - Zauważamy także wzmożone zapotrzebowanie na stanowiska specjalistów w dziedzinie kadr i płac – tu wzrost liczby ofert wynosi około 15 proc.

Rekrutacja pracowników - analiza użyteczności >>

- Mile widziana, a nawet niezbędna na tego typu stanowiskach, jest znajomość prawa pracy oraz przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych. Ważna jest także dobra organizacja pracy oraz sprawna i szybka umiejętność wykonywania prac administracyjnych – dodaje Aneta Matysek, ekspert serwisu KlubRekrutera.pl. - Coraz częściej w działach kadr i płac zatrudnienie znaleźć mogą osoby niepełnosprawne. Są to bowiem stanowiska, na których niepełnosprawni  doskonale się sprawdzają.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: kadry.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?