REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów ds. kadr

Z początkiem stycznia pracownicy działów zarządzania zasobami ludzkimi, w nomenklaturze angielskiej zwani też specjalistami ds. Human Resources (w skrócie HR), mogli wybierać wśród ponad 1 tys. ofert zatrudnienia opublikowanych na stronach największych internetowych serwisów rekrutacyjnych. Kadrowi i rekruterzy poszukiwani są przede wszystkim przez przedsiębiorców z takich branż jak produkcja, sprzedaż, budownictwo, finanse, bankowość, konsulting oraz IT.

- W ciągu ubiegłego roku zaobserwowaliśmy ponad 38 proc. wzrost liczby ofert dla specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów ds. HR jest wynikiem poprawy sytuacji gospodarczej oraz wznowieniem procesów rekrutacyjnych pod koniec ubiegłego i na początku obecnego – mówi Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Polacy coraz częściej płacą za pomoc w znalezieniu pracy >>

Według statyk przedstawionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2010 roku do Urzędów Pracy  zgłoszono ponad 13 proc. więcej ofert pracy niż w 2009 roku. Resort zwraca uwagę na znaczą poprawę sytuacji w stosunku do 2008 roku, kiedy to liczba propozycji zatrudnienia była o 21 proc. niższa. Natomiast Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w swoich prognozach na rok 2011 przewiduje, że prawie 65 proc. przedsiębiorców planuje zwiększenie swojej aktywności pod kątem rekrutacji, a nieco ponad 18 proc. z nich przewiduje utrzymanie zatrudnienia na tym samym poziomie.

W województwach najbardziej dynamicznych pod względem gospodarczym – takich jak mazowieckie, małopolskie, wielkopolskie oraz dolnośląskie – coraz częściej poszukiwani są pracownicy działów HR. Chętnych nie brakuje - na jedno miejsce aplikuje średnio 60 kandydatów. W przypadku szczególnie atrakcyjnych ofert liczba osób chętnych do podjęcia pracy przekracza nawet 90 i nie odbiega od średniej aplikujących w takich branżach jak: IT, sprzedaż, produkcja, reklama czy obsługa klienta. Propozycje zatrudnienia dla specjalistów ds. HR pochodzą najczęściej z agencji pracy oraz działów kadr zarówno w małych firmach jak i dużych międzynarodowych korporacjach.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Cechy dobrego pracownika i menedżera >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Już na początku roku zainicjowaliśmy kampanię rekrutacyjną, dzięki której chcemy zatrudnić ekspertów z dziedziny HR. W związku z pozyskiwaniem nowych klientów planujemy kolejne takie kampanie w drugiej połowie roku i na początku roku 2012 – dodaje Marcin Śniegowski z Capgemini Polska.

Z analizy ofert opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl wynika, że poszukiwani są specjaliści ds. rekrutacji posiadający wyższe wykształcenie ekonomiczne bądź administracyjne. Ponad 70 proc. aktualnych propozycji adresowana jest do osób z udokumentowanym minimum rocznym doświadczeniem zawodowym w zakresie obsługi płacowej pracowników, prowadzenia dokumentacji pracowniczej oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Oprócz specjalistów ds. rekrutacji, pracodawcy poszukują także ekspertów w dziedzinie płac, konsultantów ds. rozwoju kadr ale także managerów w agencjach pośrednictwa pracy.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

- W ostatnim okresie obserwujemy wzrost zapotrzebowania na stanowiska specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi – komentuje Karolina Kierko, Kierownik Zespołu Konsultantów Adecco Poland. - Zauważamy także wzmożone zapotrzebowanie na stanowiska specjalistów w dziedzinie kadr i płac – tu wzrost liczby ofert wynosi około 15 proc.

Rekrutacja pracowników - analiza użyteczności >>

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

- Mile widziana, a nawet niezbędna na tego typu stanowiskach, jest znajomość prawa pracy oraz przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych. Ważna jest także dobra organizacja pracy oraz sprawna i szybka umiejętność wykonywania prac administracyjnych – dodaje Aneta Matysek, ekspert serwisu KlubRekrutera.pl. - Coraz częściej w działach kadr i płac zatrudnienie znaleźć mogą osoby niepełnosprawne. Są to bowiem stanowiska, na których niepełnosprawni  doskonale się sprawdzają.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

  20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

  Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

  Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

  Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

  Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

  Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

  Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

  Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

  Big Data

  Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

  Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

  W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

  REKLAMA

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

  16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

  Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

  REKLAMA