| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiana przepisów o wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego

Zmiana przepisów o wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego

Kodeks pracy stanowi, że urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego za dany rok kalendarzowy należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) chce przedłużyć ten okres do końca sierpnia.

PIP złożyła do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wniosek o przygotowanie zmiany przepisów w zakresie udzielenia zaległego urlopu. Propozycja PIP zakłada, że miałby on być udzielony do końca sierpnia następnego roku. Taki zapis znacznie ułatwiłby wypełnienie obowiązku wykorzystania zaległego urlopu.

Do 31 marca pracownicy powinni wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy >>

Obecnie obowiązujące przepisy nakazują wykorzystać zaległy urlop do końca pierwszego kwartału następnego roku, co jest niewygodne zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Zwykle oznacza to spore zamieszanie w pracy przedsiębiorstwa oraz niezadowolenie pracowników, zmuszanych do wykorzystania urlopu w niezbyt atrakcyjnym okresie.

Dodatkowy urlop dla pracownika - nowelizacja kodeksu pracy >>

Temat zaległych urlopów pracowniczych był już kilkukrotnie dyskutowany w Komisji Trójstronnej. Resort pracy przychyla się do propozycji PIP, ponieważ jest ona spójna z innymi zmianami, nad którymi pracuje Komisja Trójstronna.

Jak ustalać plan urlopów >>

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »