reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Limity dopłat do wynagrodzeń

Limity dopłat do wynagrodzeń

Ponieważ od 1 stycznia dofinansowanie do wynagrodzeń nie stanowi pomocy na rekompensatę podwyższonych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, pracodawca nie musi wykazywać poniesienia tych kosztów.

Od początku tego roku obowiązują nowe kwoty dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Pracodawca posiadający status zakładu pracy chronionej może maksymalnie otrzymać pomoc w wysokości:

• 160 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,

• 140 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,

• 60 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

W przypadku schorzeń szczególnych (choroba psychiczna, upośledzenie umysłowe, epilepsja, osoby niewidome) wysokość dofinansowania zwiększa się o 40 proc. najniższego wynagrodzenia.

Zrównanie wysokości dofinansowania dla otwartego i chronionego rynku pracy przesunięto o kolejny rok. W 2009 r. pracodawcy z otwartego rynku pracy otrzymają dofinansowanie maksymalnie w wysokości 70 proc. kwot przypadających dla zakładów pracy chronionej, a w przypadku pracowników niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, epilepsję lub niewidomych - 90 proc. kwot przypadających dla zakładów pracy chronionej.

Wysokość dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego nie może przekroczyć u pracodawców wykonujących działalność gospodarczą 75 proc. kosztów płacy (wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe naliczone od tego wynagrodzenia oraz obowiązkowe składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych).Takie ograniczenie skutkuje uszczupleniem źródła finansowania indywidualnych programów rehabilitacji pracowników niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej. Jest to skutek likwidacji możliwości przekazywania nadwyżki przysługującego dofinansowania nad wynagrodzeniem osiąganym na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Rozszerzeniu uległ zakres podmiotowy stosowania pomocy w formie subsydiów płacowych. Pracodawca otrzyma dofinansowanie na wszystkich pracowników niepełnosprawnych bez względu na to, czy mają ustalone prawo do emerytury, czy nie.

Dodatkowo w przypadku pracowników zatrudnionych po 1 stycznia 2009 r. możliwość ubiegania się o dofinansowanie do ich wynagrodzeń uzależniono od osiągnięcia tzw. efektu zachęty. Aby pracodawca mógł uzyskać wsparcie na nowego pracownika, jego zatrudnienie musi spowodować wzrost zatrudnienia ogółem u pracodawcy i wzrost zatrudnienie osób niepełnosprawnych (w porównaniu z przeciętnym zatrudnieniem w okresie poprzedzających 12 miesięcy). Od tej zasady ustawodawca przewidział jednak wyjątki. Przykładowo, nawet pomimo braku wzrostu zatrudnienia, pracodawca otrzyma wsparcie na nowego pracownika, jeżeli jego zatrudnienie nastąpiło w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym pracownikiem za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika bądź na mocy porozumienia stron.

Pozytywną zmianą jest odstąpienie od obowiązku składania przez pracodawców rocznych rozliczeń uzyskanej pomocy oraz występowania z wnioskiem o przedłużenie okresu wypłacania dofinansowania na kolejne okresy roczne.

Wydłużeniu uległ ustawowy termin na przekazanie przez PFRON kwoty dofinansowania - z 7 do 14 dni. Jednak w przypadku nieterminowego przekazania przez PFRON kwoty dofinansowania, będą naliczane odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.

ZMIENIONA DEFINICJA

Nowymi przepisami zmieniono definicję najniższego wynagrodzenia. Jest nim minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w styczniu danego roku, a nie - jak to było dotychczas - minimalne wynagrodzenie z grudnia roku poprzedniego.

reklama

Czytaj także

Autor:

doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych,

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama