Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Aktualizacja: 16.02.2011
Jesteśmy niepublicznym zakładem opiekuńczo-leczniczym. Nasza działalność polega na leczeniu i opiece całodobowej. Nie jesteśmy płatnikami podatku VAT. Prowadzimy tylko sprzedaż usług zdrowotnych oraz usług związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem naszych pensjonariuszy. Mamy własną kuchnię i prowadzimy stołówkę dla naszych pensjonariuszy. Nasz personel (pielęgniarki i opiekunki pracują w systemie 12 godz.) wystąpił z pytaniem, czy możliwe jest korzystanie przez nich z posiłków, za które ponosiliby odpłatność? Czy w związku z tym sprzedaż takich posiłków po kosztach własnych byłaby opodatkowana i oskładkowana? »
Odprawa pośmiertna a zasiłek pogrzebowy
Aktualizacja: 21.02.2011
Odprawa pośmiertna i zasiłek pogrzebowy to dwa różne, niezależne od siebie świadczenia wypłacane na podstawie innych przepisów prawa. Dlatego wypłacenie zasiłku pogrzebowego przez ZUS rodzinie zmarłego pracownika nie zwalnia pracodawcy z wypłaty odprawy pośmiertnej. »
Od kiedy obowiązuje regulamin pracy
Aktualizacja: 17.02.2011
Regulamin pracy wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. »
Zgłaszanie ofert pracy przez pracodawców
Aktualizacja: 15.02.2011
Urząd pracy nie musi akceptować każdej oferty pracy. Ma prawo odmówić jej przyjęcia, ale musi to uzasadnić. Zasady te wchodzą w życie 1 lutego 2011 r. Do tej pory urząd nie mógł przyjąć oferty od pracodawcy, jeżeli w ciągu roku przed jej złożeniem skazano go za naruszenie praw pracowniczych, a także gdy stawiał w niej wymagania dyskryminujące kandydatów. »
Opieka nad dzieckiem - obniżenie wymiaru czasu pracy
Aktualizacja: 17.02.2011
Jeżeli pracownik opiekujący się dzieckiem chce pozostać aktywny zawodowo, wówczas powinien złożyć pracodawcy wniosek o zmniejszenie godzin pracy. Pracodawca nie ma prawa mu tego odmówić. Obniżony wymiar czasu pracy takiego pracownika nie może jednak być mniejszy niż połowa etatu. »
Pracownicy kradną, niszczą, oszukują, fałszują...
Aktualizacja: 21.02.2011
77 proc. przedsiębiorstw w ciągu ostatnich dwóch lat padło ofiarą nieuczciwych pracowników - wynika z badań towarzystwa ubezpieczeń Euler Hermes. Są to na ogół kradzieże czy niszczenie materiałów, oszustwa finansowe, kradzieże danych albo fałszerstwa. »
Kto może korzystać z funduszu świadczeń socjalnych
Aktualizacja: 16.02.2011
Pracodawca, ustalając krąg uprawnionych do świadczeń z funduszu socjalnego, często odwołuje się do definicji zawartych w innych ustawach, np. Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz ustawie o pomocy społecznej. »
Skutki wydzierżawienia firmy dla dotychczasowego i nowego pracodawcy
Aktualizacja: 14.02.2011
Wydzierżawienie firmy przez dotychczasowego pracodawcę powoduje, że nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną stosunków pracy. Nie oznacza to jednak automatycznej zmiany treści podpisanych przez pracowników umów o pracę. Niekorzystna zmiana jest możliwa jedynie wtedy, gdy pracownik wyrazi na nią zgodę. »
Korekta danych w dokumentach ubezpieczeniowych
Aktualizacja: 14.02.2011
Płatnik ponosi odpowiedzialność za prawidłowe sporządzanie i przekazywanie do ZUS dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Jeśli popełnił w nich błąd, powinien je niezwłocznie skorygować. Sposób korygowania dokumentów i termin, w jakim trzeba sporządzać te korekty, zależy od rodzaju dokumentu i rodzaju popełnionej nieprawidłowości. »
Rozliczenie wynagrodzenia z dwóch umów o pracę
Aktualizacja: 14.02.2011
Prawo pracy dopuszcza, aby pracodawca zawarł z jednym pracownikiem więcej niż jedną umowę o pracę. Jeżeli kod ubezpieczenia z drugiej umowy będzie taki jak z pierwszej, nie trzeba pracownika zgłaszać do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. W raporcie dla ZUS dotyczącym opłacenia składek należy jednak wykazać przychody ze wszystkich umów. Nie trzeba dla każdej z nich sporządzać osobnego raportu. Również wypłatę dla pracownika pracodawca oblicza od sumy przychodów. »
Czy pracodawca powinien uwzględnić wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy
Aktualizacja: 14.02.2011
Pracownica zatrudniona na cały etat ma 4,5-letnie dziecko i nie przysługuje już jej prawo do korzystania z urlopu wychowawczego. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy kilkakrotnie przebywała na zwolnieniu lekarskim, ponieważ jej córka miała nawracające anginy. Pracownica postanowiła wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy, dzięki temu mogłaby więcej czasu przebywać z dzieckiem. Pracodawca nie wyraził jednak zgody i nie chce wprowadzać żadnych zmian. Czy postępowanie pracodawcy jest prawidłowe? »
Godziny nadliczbowe niepełnoetatowca
Aktualizacja: 15.02.2011
Pracodawca musi pamiętać, aby w umowie o pracę z pracownikiem zatrudnionym na niepełny etat ustalić, przekroczenie której godziny pracy będzie zobowiązywało do wypłaty dodatku za pracę ponadwymiarową. »
Czy bankrutująca spółka musi płacić składki na Fundusz Pracy
Aktualizacja: 14.02.2011
Spółka z o.o. znajduje się w stanie upadłości. Należności ze stosunku pracy są finansowane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Czy w tej sytuacji spółka ma obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy? »
Umowa o dzieło z pracownikiem przebywającym na urlopie bezpłatnym
Aktualizacja: 14.02.2011
Z jednym z naszych pracowników zawarto umowę o dzieło na wykonanie kosztorysu naszej kolejnej inwestycji. Umowa o dzieło została zawarta na okres od 1 grudnia 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. Pracownik ten od 1 czerwca 2010 r. do 31 grudnia 2010 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło zostało wypłacone 10 lutego, jednocześnie z wynagrodzeniem ze stosunku pracy za styczeń 2011 r. Czy z tytułu umowy o dzieło tego pracownika należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne? Czy należy przekazać za niego do ZUS jakieś dokumenty? »
Minister pracy za dobrowolnym systemem emerytur kapitałowych
Aktualizacja: 14.02.2011
Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak wystąpi z postulatem, by "ograniczyć funkcjonowanie towarzystw emerytalnych". Polacy powinni oszczędzać na emerytury, gdzie chcą - powiedziała szefowa resortu pracy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI