REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracujesz w święta? Sprawdź co należy ci się od szefa. Praca w Boże Narodzenie 2024 r. może się opłacać.

praca w święta dodatek za pracę w święto pracownik święta Boże Narodzenie
Pracujesz w święta? Sprawdź co należy ci się od szefa. Praca w Boże Narodzenie 2024 r. może się opłacać.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Święta to okres, w którym wielu pracowników nie wyobraża sobie świadczenia pracy. Z kolei dla innych, z uwagi na specyfikę wykonywanego zawodu, jest to normalne. Niezależnie od tego, jakie się w tym zakresie prezentuje podejście, praca w święta kojarzy się wielu osobom głównie z niedogodnością i trudnym procesem ustalania przez przełożonego grafiku na te dni. Warto jednak pamiętać o tym, że praca w Boże Narodzenie zwyczajnie może się opłacać.

W święta można pracować, ale tylko wyjątkowo

Praca w niedziele i święta może być wykonywana tylko w przypadkach ściśle określonych w przepisach. Ustawodawca przewidział ich katalog w art. 15110 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Obok sytuacji oczywistych dla każdego, a związanych z ratowaniem ludzkiego życia i zdrowia, transportem i komunikacją, czy funkcjonowaniem zakładów opieki zdrowotnej, znajduje się w nim także cały szereg prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w gastronomii, czy zakładach hotelarskich. I choć praca w święta kojarzy się wielu osobom głównie z trudnym procesem ustalania na te dni grafiku pracy, to w praktyce może się ona zwyczajnie opłacać.
Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach. Na przełomie grudnia i stycznia 2023/2024 należą do nich 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia, 1 stycznia – Nowy Rok oraz 6 stycznia – Święto Trzech Króli. Zgodnie z Kodeksem pracy a pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6:00 w tym dniu a godziną 6:00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Oznacza to, że w czasie Bożego Narodzenia 2023 r. z punktu widzenia prawa pracy od godziny 6:00 w dniu 24 grudnia do godz. 5:59 w dniu 25 grudnia będzie trwała niedziela. O godzinie 6:00 w dniu 25 grudnia rozpocznie się natomiast święto – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, które potrwa do godziny 5:59 w dniu 26 grudnia. O godzinie 6:00 tego dnia rozpocznie się drugi dzień Bożego Narodzenia. Należy jednak pamiętać o tym, że ustawodawca dopuszcza możliwość ustalenia innych godzin, a więc w zależności od organizacji pracy obowiązującej w danym zakładzie, regulamin wewnętrzny może przesuwać ten zakres godzinowy np. na godzinę 8:00.

REKLAMA

Autopromocja

Za pracę w Boże Narodzenie należy się rekompensata

Zasadą jest, że za pracę w święta Bożego Narodzenia pracownikowi należy zapewnić w ciągu okresu rozliczeniowego inny dzień wolny od pracy. „W zamian za pracę”, czyli bez względu na to, jak długo trwała praca w dzień świąteczny, w zamian pracownikowi przysługuje cały dzień wolny od pracy. Pracownik może więc przepracować w święto jedynie godzinę lub dwie – w zależności od potrzeb pracodawcy, a w zamian zyskać cały inny dzień wolny od pracy!
Jeżeli w praktyce okaże się, że nie ma możliwości wykorzystania w terminie wskazanym przez ustawodawcę dnia wolnego w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę. W przypadku, gdy pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną, aby go obliczyć należy płacę zasadnicza podzielić przez liczbę godzin do przepracowania w danym miesiącu, a następnie uzyskaną kwotę przemnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w święto.

Podstawa prawna

  • art. 1511, art. 15110, art. 15111 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA