REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usłyszysz w pracy: "Blondynki są głupie" - to może być już molestowanie

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Usłyszysz w pracy:
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Usłyszysz w pracy: "Blondynki są głupie" - to może być już molestowanie. Są to niby niepozorne żarty czy zaczepki, ale nie zapominajmy, że ustalona na szczeblu międzynarodowym definicja przemocy i molestowania w świecie pracy, w tym przemocy uwarunkowanej płcią to: "szereg niedopuszczalnych zachowań i praktyk", które "mają na celu, skutkują lub mogą skutkować szkodami fizycznymi, psychicznymi, seksualnymi lub ekonomicznymi". Definicja ta chroni wszystkich uczestników rynku pracy, w tym stażystów lub praktykantów oraz osoby wykonujące obowiązki lub uprawnienia pracodawcy, i obejmuje sektor publiczny i prywatny, gospodarkę formalną i nieformalną, a także obszary miejskie i wiejskie.
rozwiń >

Czym jest molestowanie w pracy?

Moletowanie w pracy to niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. "Przez molestowanie rozumie się takie nękanie czy zaczepki, których doświadcza pracownik, z przyczyn, które mogą być podstawą dyskryminacji, czyli: płeć, rasa, religia, kolor skóry, przekonania polityczne, niepełnosprawność itd. Na przykład, można tutaj wskazać takie stwierdzenia, jak: "blondynki są głupie" (płeć), "młody nic nie umie" (wiek). Są to wszelkiego rodzaju niestosowne uwagi na temat wyglądu, ubioru, sytuacji rodzinnej, insynuacje czy obelgi naruszające godność ofiary molestowania." - zob. Kodeks pracy. Komentarz, red. dr hab. Krzysztof Walczak, Warszawa 2023 r. 

Autopromocja

Dwie strony medalu - komentarz czytelnika portalu Infor.pl. Co jeśli kobieta prowokuje?

Czytelnik naszego portalu pod artykułem o podobnej tematyce dodał komentarz, który wskazuje na tzw. "dwie strony medalu" i prowokację np. ze strony kobiety, celem uzyskania korzyści od pracodawcy. Czytelnik wskazał: (cytat oryginalny) Decimus Maximus, 2023-09-08, 06:49:49: "Szkoda, że nie jest wspomniane jaki odsetek kobiet próbuje wdzięczyć się do przełożonych wykorzystując swoje cechy fizyczne podkreślając je ubiorem czy makijażem, chcąc uzyskać własne korzyści, nadrabiając niekompetencję, maskując błędy czy osiągnąć inne cele. I tak, jest z tym kłopot, ponieważ ubiór nie jest przyzwoleniem na napastowanie, ale jeżeli poruszamy daną problematykę, może warto opisać wszystkie aspekty, a nie wycinać "nie lubianych członków rodziny ze zdjęcia".

Przykład
Zgoda na molestowanie a bezprawność zachowania

Gdy osoba "molestowana" wprost wyraża zgodę na tego typu zachowania. Przyjęcie, że elementem molestowania jest "kryterium" dyskryminacyjne (o czym niżej), oznacza jednak, że nawet zgoda pracownika nie wyłącza bezprawności zachowania pracodawcy.

Nawet 3 lata pozbawienia wolności za molestowanie czy molestowanie seksualne

Dopuszczenie się molestowana na gruncie prawa karnego może być różnie kwalifikowane, jednak kary są duże, np.:

  • Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  • Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

  • Kto, przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Molestowanie to nie moletowanie seksualne

Należy rozróżnić molestowanie od molestowania seksualnego! Na gruncie polskiego prawa pracy wspólnym mianownikiem dla molestowania i molestowania seksualnego jest to, że są one przejawem dyskryminowania.

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego - dane dot. molestowania i molestowania seksualnego

Zgodnie z badaniami Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego: 85,6% respondentek doświadczyło przekraczających granice zdarzeń w miejscu świadczenia usług przynajmniej raz; 46,8% osób, które doświadczyły molestowania seksualnego w pracy definiowało te zdarzenia jako niezgodne z prawem; 1/5 badanych (19,9%) doświadczyła molestowania w miejscu pracy więcej niż 10 razy co wskazuje na fakt, że dla wielu kobiet molestowanie jest integralną częścią doświadczenia aktywności zawodowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jest molestowanie seksualne w pracy?

Przez molestowanie seksualne w pracy należy rozumieć dyskryminowanie ze względu na płeć jako każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy.

Przykład

Czynienie niepożądanych propozycji seksualnych, dopuszczanie się niepożądanych zaczepek słownych o charakterze seksualnym, nękanie, czynienie sprośnych aluzji, opowiadanie żartów o charakterze seksualnym, czynienie gestów o konotacji seksualnej; prezentowanie niepożądanych treści o charakterze pornograficznym (np. rysunki, kalendarze na ścianach, filmiki).

Środki BHP mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania przemocy i molestowaniu w świecie pracy – wynika ze sprawozdania MOP z 2024 roku

Z nowego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) wynika, że środki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) mają kluczowe znaczenie dla budowania integracyjnego, zintegrowanego i uwzględniającego aspekt płci podejścia do zapobiegania i eliminowania przemocy i molestowania w świecie pracy. W raporcie Zapobieganie przemocy i molestowaniu w świecie pracy oraz przeciwdziałanie im poprzez środki bezpieczeństwa i higieny pracy stwierdzono, że więcej niż jedna na pięć zatrudnionych osób doświadczyła przemocy i molestowania. Problem ten może dotyczyć wszystkich rodzajów miejsc pracy, a także może wystąpić podczas dojazdów do pracy, podróży służbowych, wydarzeń, komunikacji cyfrowej, działań społecznych oraz w biurach domowych. Jak podaje MOP: W sprawozdaniu podkreślono, że ramy BHP eliminują podstawowe przyczyny przemocy i molestowania, eliminując podstawowe zagrożenia, takie jak nieodpowiednia organizacja pracy, czynniki związane z określonymi zadaniami (np. praca w pojedynkę lub ciągła interakcja z osobami trzecimi) oraz warunki pracy, które powodują wysoki poziom stresu, co z kolei prowadzi do przemocy i nękania.

Ważne

Z badania wynika, że w 25 badanych krajach około dwóch trzecich wszystkich przepisów prawnych dotyczących przemocy i molestowania w miejscu pracy znajduje się w przepisach i regulacjach dotyczących BHP. W porównaniu z innymi podejściami regulacyjnymi polityka BHP jest bardziej szczegółowa, jeśli chodzi o określanie strategii zapobiegawczych i określanie obowiązków pracodawców i pracowników.
 

Przyjęcie MOP Konwencja nr 190 dotycząca przemocy i molestowania z 2019 r., a jego Zalecenie (nr 206)  był znaczącym kamieniem milowym w międzynarodowym zobowiązaniu do zapewnienia prawa do miejsca pracy wolnego od przemocy i molestowania. W 2022 r. Międzynarodowa Konferencja Pracy wzmocniła to zobowiązanie, włączając bezpieczne i zdrowe środowisko pracy do praw podstawowych objętych Deklaracja MOP dotycząca podstawowych zasad i praw w pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

REKLAMA

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

REKLAMA

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

REKLAMA