Kategorie

Czy pracodawca ma obowiązek współpracy ze związkiem zawodowym, który nie przekazał w terminie informacji o liczbie członków

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
Nieprzedstawienie przez zakładową organizację związkową informacji o liczbie swoich członków powoduje, że nie są wadliwe czynności podjęte przez pracodawcę bez wymaganego współdziałania z organizacją, aż do dnia przedstawienia tej informacji (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 20 grudnia 2012 r., III PZP 7/12).

Ustawa o związkach zawodowych w art. 251 ust. 1 przewiduje, że uprawnienia zakładowej organizacji związkowej (zoz) przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących pracownikami lub wykonawcami pracy nakładczej (chałupnikami) u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo funkcjonariuszami, mogącymi zrzeszać się w związkach zawodowych i pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji. Każda zakładowa organizacja związkowa ma obowiązek przedkładać pracodawcy co kwartał, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym kwartale, informację o łącznej liczbie członków danej zoz na koniec kwartału (art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych.

Pytanie prawne Rzecznika Praw Obywatelskich

Reklama

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmowano, że do wykonywania uprawnień zoz istotna jest liczba członków związku w dniu, w którym pracodawcy przekazano informację o łącznej liczbie członków związku. Jeżeli pracodawca w wyznaczonym terminie nie uzyskał wymaganych informacji o liczbie członków zoz, ma prawo przyjąć, że od tej daty zakładowej organizacji związkowej nie przysługują ustawowe uprawnienia. Gdy jednak związek wykaże później, że w ustawowym terminie miał jednak co najmniej 10 członków, to – mimo spóźnienia – zoz zachowa swoje uprawnienia i to również w okresie między ustawowym terminem a datą złożenia spóźnionej informacji.

W wyroku z 6 października 2011 r. (III PK 17/11, OSNP 2012/21–22/257) Sąd Najwyższy zakwestionował jednak dotychczasowe orzecznictwo, przyjmując, że nieprzekazanie informacji o liczbie członków zoz we wskazanym terminie uprawnia pracodawcę do przyjęcia, że istniejąca u niego organizacja związkowa nie spełnia wymagań ustawowych, a zatem nie ma – wynikającego z przepisów Kodeksu pracy – obowiązku współdziałania z nią przy rozwiązywaniu z pracownikami stosunków pracy. Wtórne uzyskanie uprawnień związkowych może w przypadku spóźnienia zoz nastąpić dopiero po złożeniu w przepisanym terminie informacji o liczbie członków. Tym samym SN uznał, że termin do 10. dnia miesiąca następującego po kwartale, za który przedkładana jest informacja, jest ściśle obowiązujący, a konsekwencje jego niedotrzymania muszą obciążać wyłącznie związek.


W tej sytuacji rzecznik praw obywatelskich zdecydował się zadać Sądowi Najwyższemu pytanie prawne:

„Jaki skutek wywołuje nieprzekazanie przez organizację związkową, w terminie określonym w art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych, pracodawcy informacji o łącznej liczbie członków tej organizacji”?

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Reklama

Sąd Najwyższy uznał, że niedopełnienie obowiązku poinformowania pracodawcy o liczbie członków zoz nie może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla pracodawcy. Sąd Najwyższy podzielił tym samym opinię rzecznika praw obywatelskich oraz wykładnię zawartą w wyroku z 6 października 2011 r.

Zdaniem SN, przepisy ustawy o związkach zawodowych nakładają na zakładową organizację związkową obowiązek przedłożenia pracodawcy kwartalnej informacji o liczbie członków zoz do 10. dnia następnego miesiąca po kwartale, którego informacja dotyczy. Jeżeli pracodawca takiej informacji nie otrzyma, ma prawo uważać, że zoz nie spełnia wymagań ustawowych. Może więc uznać, że obowiązek współdziałania z taką organizacją jest wyłączony.

Niedopełnienie obowiązku informacyjnego nie może powodować wadliwości działań pracodawcy, zmierzających np. do wypowiedzenia umowy o pracę. W tej sytuacji brak konsultacji wypowiedzenia z zoz, która nie złożyła obowiązkowej informacji, nie może obciążać pracodawcy. Jednak od dnia złożenia informacji kwartalnej o liczbie członków zoz, z której wynika, że organizacja związkowa spełnia wymagania ustawowe, pracodawca jest zobowiązany do współpracy i konsultacji z tą organizacją, we wszystkich sprawach pracowniczych, gdy nakazują to przepisy. Obowiązek ten dotyczy również konsultacji planowanych wypowiedzeń.

Wnioski dla pracodawcy

Nieprzedstawienie w terminie kwartalnej informacji o liczbie członków zakładowej organizacji związkowej zwalnia pracodawcę z obowiązku konsultowania i współpracy w sprawach pracowniczych ze spóźniającym się związkiem, ale tylko do czasu przedłożenia pracodawcy tej informacji. Po otrzymaniu obowiązkowej informacji od związku pracodawca ma obowiązek podjęcia współpracy we wszystkich sprawach pracowniczych, które zaistniały po złożeniu tej informacji.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?