Kategorie

Informacja dla związku zawodowego o stanie finansów firmy

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
Organizacja związkowa zwróciła się do nas z żądaniem podania informacji o stanie rachunków firmy, obecnym poziomie zadłużenia i przepływach finansowych. Czy pracodawca jest zobowiązany przekazać związkowi takie dane?

Przekazanie tych danych będzie konieczne, jeżeli żądanie związków zawodowych jest uzasadnione. Uzasadnieniem do otrzymania takiej obszernej informacji może być np. prowadzenie rokowań w celu zawarcia porozumienia dotyczącego zawieszenia przepisów prawa pracy i związana z tym konieczność dokładnego zapoznania się z sytuacją ekonomiczną firmy. W związku z tym należy zażądać od organizacji związkowej uzasadnienia podania powyższych informacji i w zależności od tego uzasadnienia przekazać całość lub część informacji.

Reklama

Ustawa o związkach zawodowych nakłada na pracodawcę obowiązek udzielania na żądanie związku zawodowego informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania (art. 28 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych; DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.). W żaden jednak sposób ustawa nie precyzuje zakresu tego obowiązku.

Zakres działalności związków zawodowych jest bardzo duży. A zatem, teoretycznie żądanie podania informacji może obejmować wszystkie aspekty prowadzenia firmy przez pracodawcę, gdyż każdy z nich często w pośredni sposób wpływa na sytuację pracowników.

Reklama

Związek zawodowy może domagać się podania informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, a więc nie ma uprawnień do domagania się podania innych danych niezwiązanych z prowadzoną działalnością związkową (art. 28 ustawy o związkach zawodowych). Ze względu na szeroki zakres działalności związkowej nie można wyliczyć konkretnie tych informacji, do których podania będzie zobowiązany pracodawca.

W tym przypadku nie można jednak przyjąć nieograniczonych możliwości domagania się od pracodawcy podawania wszelkich danych. Żądanie związku zawodowego nie może dotyczyć informacji „na wszelki wypadek”, czyli uzyskiwania wszystkich danych związanych z funkcjonowaniem zakładu pracy w celu potencjalnego reagowania na ewentualne zagrożenia czy nieprawidłowości, które nawet pośrednio mogą odnosić się do sytuacji pracowników. W ten sposób doszłoby do sytuacji, w której pracodawca musiałby na żądanie organizacji związkowej informować o każdej swojej decyzji dotyczącej firmy.

Dane o statusie ekonomiczno-finansowym zakładu pracy na pewno mogą wiązać się z działalnością związkową. W pytaniu wymienione jest żądanie podania danych dotyczących wszystkich rachunków firmy, poziomu zadłużenia oraz przepływów finansowych. Należy przyjąć, że na pewno za związane z działalnością związkową należy uznać dane o poziomie zadłużenia firmy, zwłaszcza wówczas gdy np. jest prowadzone postępowanie związane z zawarciem porozumienia dotyczącego zwolnienia grupowego. Trudno jednak mówić o tym, że bez wystąpienia konkretnych zdarzeń mogących obiektywnie uzasadniać np. podejrzenie o poważne problemy finansowe firmy, organizacja związkowa może zawsze badać na bieżąco wszystkie przepływy finansowe czy poziom środków znajdujących się na firmowych rachunkach. Organizacja związkowa nie zarządza zakładem pracy, a część informacji związanych z działalnością firmy wprost dotyczy tajemnicy przedsiębiorstwa.

Odmowa udzielenia informacji może potencjalnie zawsze zagrażać tylko pracodawcy. Nieudzielenie żądanych informacji może zostać uznane za utrudnianie działalności związkowej, które jest zagrożone grzywną albo karą ograniczenia wolności.

 

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?