reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Ile systemów wynagradzania może stosować pracodawca

Ile systemów wynagradzania może stosować pracodawca

Pracodawca może wynagradzać pracowników według różnych systemów. Może stosować stałe stawki, zmienne zależne od wyników pracy, a także łączyć te dwa systemy. W jednym zakładzie pracy można stosować różne systemy, np. dla różnych stanowisk pracy. Przyjęte zasady nie są zasadami ustalanymi raz na zawsze. Pracodawca może je zmienić. Wprowadzenie gorszych warunków wymaga wręczenia pracownikom wypowiedzeń zmieniających warunki płacy.

System wynagradzania to sposób, w jaki pracodawca ustala wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za wykonywaną przez niego pracę. Ma on ogromny wpływ na wydajność pracownika oraz wyniki jego pracy. Spełnia zatem istotną rolę motywacyjną. W praktyce można wyróżnić trzy podstawowe systemy wynagradzania:

  • system czasowy (stała płaca miesięczna, stawka godzinowa),
  • system wynikowy (realizacja zadań, akord, prowizja),
  • mieszany – stanowiący połączenie dwóch pierwszych systemów wynagradzania (np. czasowo-premiowy, czasowo-prowizyjny).

W odróżnieniu od pojęcia systemu wynagradzania, pojęcie wynagrodzenia oznacza kwotę, jaką pracownik ostatecznie otrzyma za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Obejmuje ono wynagrodzenie zasadnicze (podstawowe) oraz dodatkowe składniki wynagrodzenia, jeśli takie zostały przewidziane z tytułu wykonywania określonej pracy.

System czasowy

Czasowy system wynagradzania to taki, w którym podstawą obliczeniową wynagrodzenia jest jednostka miary czasu. W tym systemie określa się stawki przysługujące pracownikom na poszczególnych stanowiskach pracy w określonym przedziale czasowym, czyli:

  • wynagrodzenie w stawce miesięcznej (określane również wynagrodzeniem ryczałtowym)

– przysługuje w stałej wysokości za przepracowany miesiąc, bez względu na liczbę roboczogodzin w poszczególnych miesiącach, lub

  • wynagrodzenie w stawce godzinowej – jego ostateczna wysokość jest uzależniona od liczby godzin do przepracowania, wynikającej z rozkładu czasu pracy obowiązującego pracownika.

Cechą charakterystyczną dla czasowego systemu wynagradzania jest to, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za czas pracy, a stawka wynagrodzenia jest stała, tzn. ściśle określona. Przy czym najczęściej jest to stawka miesięczna albo godzinowa, chociaż dopuszczalne jest również stosowanie stawki dziennej czy tygodniowej. Nie jest natomiast możliwe ustalenie stawki za okres dłuższy niż miesiąc, gdyż miesiąc jest maksymalnym okresem rozliczeniowym dotyczącym wynagrodzeń dopuszczonym przez prawo pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie wynagrodzeń

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama