| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy z odprawy rentowej można potrącić nierozliczoną zaliczkę

Czy z odprawy rentowej można potrącić nierozliczoną zaliczkę

Jeden z zatrudnionych w naszej firmie pracowników przechodzi na rentę. W związku z tym zostanie mu wypłacona odprawa rentowa. Czy możemy z niej potrącić udzielone, a nierozliczone dotychczas zaliczki? Czy musimy uzyskać zgodę pracownika na takie potrącenie?

RADA
Z odprawy rentowej mogą Państwo potrącić nierozliczoną zaliczkę, przy czym odprawa ta podlega takiej samej ochronie, jak wynagrodzenie za pracę. W celu dokonania potrącenia nie trzeba uzyskiwać zgody pracownika.

UZASADNIENIE
Przepisy regulujące zasady dokonywania potrąceń, w tym udzielonych pracownikowi zaliczek, mówią ogólnie o wynagrodzeniu za pracę. Pojęcie to nie jest jednak doprecyzowane. Aby ustalić, czy zasady te odnoszą się także do odpraw rentowych, należy posiłkować się zasadami obowiązującymi w sprawozdawczości GUS dotyczącej wynagrodzeń pracowniczych.

Część II załącznika do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń zalicza wspomniane odprawy do wynagrodzeń osobowych. Oznacza to, że w stosunku do nich obowiązują przepisy Kodeksu pracy dotyczące ochrony wynagrodzenia za pracę.

Znajduje to również potwierdzenie w orzecznictwie sądowym, np. wyroku Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 29 sierpnia 1994 r. (III APr 44/94, OSAiSN 1994/10/79) czy wyroku Sądu Najwyższego z 19 lutego 2004 r. (I PK 217/03, OSNP 2004/24/ 419). Co prawda oba te wyroki dotyczą odprawy emerytalnej, ale obie odprawy mają podobny charakter i przysługują na podstawie tego samego przepisu.

Dokonując potrącenia zaliczki z odprawy rentowej muszą Państwo kierować się ogólnymi zasadami chroniącymi wynagrodzenie za pracę. W przypadku zaliczek potrącana kwota nie może przekroczyć połowy wynagrodzenia. Przy czym potrąceń dokonujemy od wynagrodzenia po potrąceniu składek oraz zaliczki na podatek dochodowy. W związku z tym, że odprawy rentowe nie podlegają oskładkowaniu, pierwsze odliczenie nie ma tu zastosowania.

Drugim ograniczeniem jest zasada, że pracownik powinien otrzymać, mimo dokonanych obciążeń, określone wynagrodzenie – jest to tzw. kwota wolna od potrąceń. W tym przypadku Państwa pracownik musi otrzymać kwotę odpowiadającą co najmniej 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ZUS i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jeżeli wysokość potrącanej zaliczki nie przekroczy połowy odprawy rentowej i jednocześnie pracownik otrzyma wymaganą kwotę netto, nie ma żadnych przeszkód, aby dokonali Państwo takiego potrącenia. Pracownik nie musi wyrazić na nie zgody, gdyż nie jest ona konieczna przy obciążeniach z tytułu udzielonych zaliczek pieniężnych.

Podstawa prawna:• art. 87 § 1 pkt 3, § 3 pkt 2, art. 871 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy,
• § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK