REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia w sferze budżetowej 2024 r. Kwota bazowa dla osób na najwyższych stanowiskach bez zmian – 1789,42 zł, podstawa wymiaru dla członków zarządów spółek Skarbu Państwa – 4403,78 zł, podstawa wymiaru maksymalnego wynagrodzenia w ustawie kominowej – 5655,43 zł

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
W 2024 r. nie będzie waloryzacji kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe
W 2024 r. nie będzie waloryzacji kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe pozostaje w 2024 r. na takim samym poziomie, co rok wcześniej. Nie uległa zmianie podstawa wymiaru wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa. Także podstawa wynagrodzeń osób objętych ustawą kominową pozostanie na tym samy poziomie, co w 2023 r. To efekty wejścia w życie ustawy okołobudżetowej.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2024 r., czyli tzw. ustawa okołobudżetowa zamroziła na poziomie z 2023 r. wskaźniki służące ustalaniu wynagrodzenia: 

Autopromocja
 • osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe,
 • członków zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa i spółek komunalnych,
 • osób podlegających ustawie o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tzw. ustawa kominowa). 

Kwota bazowa taka jak w 2023 r.

W 2024 r. nie będzie waloryzacji kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe stanowiącej podstawę do ustalania wysokości wynagrodzeń tych osób. Kwota bazowa pozostaje zatem w wysokości 1789,42 zł, takiej samej, jak obowiązująca w poprzednim roku.

Osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe objęte są tzw. mnożnikowymi systemami wynagrodzeń. W ustawie budżetowej na dany rok ustala się: kwoty bazowe i średnioroczne wskaźniki wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. 

W spółkach Skarbu Państwa bez zmian 

Podstawa wymiaru służąca do ustalania wynagrodzenia osób zajmujących stanowiska kierownicze w spółkach podlegających przepisom ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami nie uległa zmianie. Podstawa wymiaru wynagrodzeń tych osób w 2024 r. nadal będzie równa wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 r., to jest w wysokości 4403,78 zł.

Dotyczy to wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, a także państwowych i komunalnych osób prawnych.

Płace osób objętych ustawą kominową

Na tym samym poziomie co w roku 2023 pozostała również podstawa ustalenia maksymalnej wysokości wynagrodzenia miesięcznego osób wskazanych w przepisach ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami. Wynagrodzenia tych osób będą w 2024 r. obliczane przez przyjęcie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2020 r., to jest kwoty 5655,43 zł.

W ten sposób są obliczane wynagrodzenia: 

 • kierowników, w szczególności dyrektorów, prezesów, tymczasowych kierowników, zarządców komisarycznych i osób zarządzających na podstawie umów cywilnoprawnych,
 • zastępców kierowników, w szczególności zastępców dyrektorów i wiceprezesów,
 • członków organów zarządzających, a w szczególności członków zarządów,
 • głównych księgowych,
 • likwidatorów,
 • członków organów nadzorczych

następujących podmiotów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • przedsiębiorstw państwowych;
 • państwowych jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną, które nie są szkołami wyższymi;
 • samorządowych jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną, które nie są jednocześnie spółkami handlowymi;
 • agencji państwowych, bez względu na ich formę organizacyjno-prawną, w tym agencji wykonawczych;
 • instytutów badawczych lub podmiotów, do których stosuje się odpowiednio przepisy o instytutach badawczych;
 • fundacji, w których dotacja ze środków publicznych przekracza 25% rocznych przychodów albo w których mienie pochodzące ze środków publicznych przekracza 25% majątku fundacji na koniec roku kalendarzowego i jego wartość przekracza 10% przychodów tej fundacji;
 • państwowych jednostek budżetowych, z wyjątkiem organów administracji publicznej i organów wymiaru sprawiedliwości oraz podmiotów, których kierownicy podlegają przepisom ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe;
 • samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej;
 • Centrum Łukasiewicz i instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Anonim
  2024-02-07 13:03:37
  "Ustawa (z dnia 16 stycznia 2024 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024) wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2024 r., z wyjątkiem art. 1 i art. 2, które wchodzą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia." - na podstawie tego art. w miesiącach styczniu i lutym podstawa wymiaru służąca do ustalania wynagrodzenia osób zajmujących stanowiska kierownicze w spółkach podlegających przepisom ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami ulega zmianie i kształtuje się na poziomie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2023 r. - czyż nie?
  0
 • Karolina
  2024-02-07 11:52:34
  Polecam webinary Wiedzy i Praktyki dotyczące zamówień publicznych za możliwość zdobycia nowych umiejętności bez wychodzenia z domu, co jest szczególnie cenne w dzisiejszych czasach.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

REKLAMA

Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

REKLAMA

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

Święta w Niemczech 2024

Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

REKLAMA