Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

REKLAMA
REKLAMA
Fundusz Alimentacyjny
Ustawodawca przewidział dla osób uprawnionych do alimentów, które wobec bezskuteczności egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego nie mogą wyegzekwować od dłużnika alimentacyjnego należności, pomoc państwa w postaci świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Zasady i tryb przyznawania i wypłacania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego określa ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U.2012.1228 j.t.).
Komu przysługuje świadczenie
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia, a w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia. Osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności otrzyma świadczenie z funduszu bezterminowo.
Świadczenia nie otrzyma jednak osoba, która została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej, a także osoba, która zawarła związek małżeński.
Warunkiem otrzymania świadczenia z Funduszu jest kryterium dochodowe, które nie może przekroczyć kwoty 725 zł w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę ustala się biorąc pod uwagę dochody odpowiednio następujących członków rodziny: rodziców osoby uprawnionej, małżonka rodzica osoby uprawnionej, osobę, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia oraz dziecko, które ukończyło 25. rok życia otrzymujące świadczenia z funduszu alimentacyjnego lub legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, a także osobę uprawnioną. Do rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim oraz rodzica osoby uprawnionej zobowiązanego tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do alimentów na jej rzecz.
Zobacz serwis: Alimenty
Postępowanie przy ubieganiu się o świadczenie z Funduszu
Aby uzyskać świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego konieczne jest złożenie wniosku w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Taki wniosek powinien zawierać:
1. dane dotyczące członków rodziny, w tym: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, a w razie gdy nie nadano numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu;
2. oświadczenie wnioskodawcy o przekazaniu organowi egzekucyjnemu wszelkich znanych mu informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu;
3. oświadczenie wnioskodawcy o miejscu zamieszkania, wieku, zatrudnieniu i sytuacji ekonomicznej osób zobowiązanych względem osoby uprawnionej do alimentacji.
Do wniosku trzeba załączyć w szczególności:
1. zaświadczenia wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub oświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych każdego członka rodziny;
2. zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów;
3. dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej;
4. zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne albo oświadczenie stwierdzające bezskuteczność egzekucji,
5. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
6. odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.
Zobacz: Komornicze zajęcie wynagrodzenia
Wysokość świadczenia
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł. Przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego do dochodu rodziny nie wlicza się kwot otrzymanych świadczeń z tego funduszu. W przypadku gdy ośrodek pomocy społecznej przekazał organowi właściwemu wierzyciela informacje, że osoba uprawniona bądź jej przedstawiciel ustawowy marnotrawią wypłacane świadczenia z funduszu alimentacyjnego, organ właściwy wierzyciela może przekazywać należne osobie świadczenia w całości lub w części w formie rzeczowej.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: