6246,13 zł miesięcznie od 1 stycznia 2025 r. [Jest ustawa, ale świadczenie tylko dla około 5000 osób, może mniej]
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest świadczenie honorowe?
Ustawa dnia 18 października 2024 r. o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia określa zasady i warunki nabywania prawa do świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia, zwanego dalej „świadczeniem honorowym”, oraz zasady jego wypłaty. W dniu 18 października 2024 r. ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. W Polsce istnieje wieloletnia tradycja szczególnego honorowania osób, które ukończyły 100 lat życia, w postaci przyznawania im świadczenia honorowego, finansowanego przez budżet państwa.
REKLAMA
Ile wynosi emerytura honorowa w 2024 roku? Ile wynosi dodatek dla 100-latka?
Emerytura honorowa czy też dodatek dla 100-latka wynosi na podstawie ww. ustawy. Świadczenie honorowe przysługuje w wysokości 6246,13 zł miesięcznie. Świadczenie honorowe podlega waloryzacji. W razie zbiegu świadczeń z ZUS świadczenie honorowe przysługuje tylko do jednego świadczenia.
Dla kogo świadczenie honorowe?
Świadczenie honorowe przysługuje:
- osobom posiadającym obywatelstwo polskie,
- które ukończyły 100 lat życia
- i które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia mają prawo do: 1) świadczeń, o których mowa w art. 2 pkt 1 lit. a i b ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2023 r. poz. 1100 i 1243); 2) świadczeń z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, o których mowa w art. 18 pkt 1– 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2024 r. poz. 90 i 1243); 3) świadczeń, o których mowa w art. 12 ust. 1–2 oraz w art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2039); 4) świadczeń, o których mowa w art. 2 pkt 1 lit. a–c ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2024 r. poz. 242 i 1243); 5) świadczeń, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. a–c ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2024 r. poz. 1121 i 1243).
Przyznanie świadczenia honorowego przysługującego ww. osobie następuje z urzędu na podstawie decyzji.
W przypadku gdy osoba posiadająca obywatelstwo polskie, która ukończyła 100 lat życia, nie ma prawa do świadczenia, o którym mowa wyżej, świadczenie honorowe przysługuje na jej wniosek, jeżeli osoba ta posiada po ukończeniu 16. roku życia centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 10 lat.
Gdzie wniosek o świadczenie honorowe? Wniosek o świadczenie honorowe
Wniosek o świadczenie honorowe składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek zawiera:
- dane osoby, która ubiega się o świadczenie honorowe: a) imię i nazwisko, b) datę urodzenia, c) numer PESEL albo, jeżeli nie nadano tego numeru, serię i numer dowodu osobistego lub serię i numer dokumentu paszportowego, d) adres miejsca zamieszkania, e) adres miejsca pobytu lub ostatniego miejsca zamieszkania w przypadku osoby nieposiadającej adresu miejsca zamieszkania, f) adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres miejsca zamieszkania;
- żądanie wnioskodawcy o przyznanie prawa do świadczenia honorowego;
- wskazanie sposobu wypłaty świadczenia honorowego wraz z podaniem danych niezbędnych do jego wypłaty;
- podpis wnioskodawcy lub jego przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika.
Do wniosku dołącza się oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego i posiadaniu po ukończeniu 16. roku życia centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodka interesów życiowych).
Prawo do świadczenia honorowego ustala się od miesiąca złożenia wniosku nie wcześniej niż od miesiąca ukończenia 100 lat życia.
Kto wypłaca świadczenie honorowe?
Decyzje w sprawie świadczenia honorowego wydaje i świadczenie to wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych w terminie płatności wskazanym w decyzji. Od decyzji w sprawie świadczenia honorowego stronie przysługuje prawo do wniesienia do organu, który wydał decyzję, wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy na zasadach dotyczących decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra.
Od kiedy świadczenie honorowe?
Osobom, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy ukończyły 100 lat życia i na dzień 31 grudnia 2024 r. mają prawo do świadczenia, przyznaje się z urzędu świadczenie honorowe od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat