reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak postępować ze zwolnieniami lekarskimi w przypadku zmiany płatnika zasiłku od 1 stycznia 2013 r.

Jak postępować ze zwolnieniami lekarskimi w przypadku zmiany płatnika zasiłku od 1 stycznia 2013 r.

Byliśmy jako pracodawca uprawnieni do wypłaty zasiłków w 2012 r. Na 30 listopada zatrudnialiśmy 18 osób, zatem w 2013 r. nie będziemy wypłacać zasiłków. Wypłaciliśmy pracownikowi zasiłek chorobowy za okres od 1 listopada do 31 grudnia 2012 r. w wysokości 2000 zł za listopad i 2000 zł za grudzień. Jak należy postąpić ze zwolnieniem dostarczonym przez pracownika od 1 do 15 stycznia? Czy należy skorygować deklaracje miesięczne?

Nie muszą Państwo korygować deklaracji miesięcznych za listopad i grudzień 2012 r., ponieważ byli Państwo płatnikiem zasiłków. Wypłaty te zostały wykazane prawidłowo w deklaracjach rozliczeniowych. Zwolnienie lekarskie pracownika za okres od 1 stycznia 2013 r. powinni Państwo przesłać do ZUS, który w 2013 r. będzie płatnikiem zasiłków dla osób zgłaszanych przez Państwa do ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego. Do zwolnienia lekarskiego muszą Państwo dołączyć prawidłowo wypełnione zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Płatnik składek (pracodawca) jest płatnikiem zasiłków w danym roku kalendarzowym, jeżeli na 30 listopada poprzedniego roku zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (21 osób i więcej). Jeśli zatem pracodawca zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2011 r. powyżej 20 ubezpieczonych, był płatnikiem zasiłków w całym 2012 r. (od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r.)

Na uprawnienie płatnika składek do wypłaty zasiłków w danym roku kalendarzowym nie ma wpływu zmiana (zmniejszenie) liczby ubezpieczonych po 30 listopada poprzedniego roku ani w kolejnym roku kalendarzowym.

PRZYKŁAD

Na 30 listopada 2011 r. płatnik składek zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego 24 pracowników. Następnie w marcu 2012 r. z pracy zwolniło się 3 pracowników, a we wrześniu 2012 r. kolejnych 3. Mimo tych zmian (mniej niż 20 osób zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego) do końca 2012 r. płatnik składek ma obowiązek ustalania prawa do wypłaty zasiłków.

W przedstawionej sytuacji od 1 stycznia 2013 r. nie są już Państwo płatnikiem zasiłków. Dlatego zwolnienie lekarskie dostarczone przez pracownika należy przekazać do ZUS wraz z drukiem ZUS Z-3. Takie same zasady będą obowiązywały w sytuacji, gdy zwolnienie rozpoczęło się w grudniu i trwa nadal na przełomie roku.

PRZYKŁAD

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 1 grudnia 2012 r do 5 stycznia 2013 r. W 2012 r. płatnik miał prawo do wypłaty zasiłków, a od 1 stycznia 2013 r. płatnikiem zasiłków jest ZUS. Pracodawca powinien przekazać do ZUS zaświadczenie ZUS ZLA w celu wypłaty przez organ zasiłku za okres od 1 stycznia do 5 stycznia 2013 r. wraz z wypełnionym drukiem ZUS Z-3. Do ZUS należy przekazać oryginał zwolnienia, pozostawiając w aktach kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem.

Gdy ZUS rozpoczął wypłatę zasiłków przed 1 stycznia, wówczas w nowym roku kalendarzowym wypłatę świadczenia za nieprzerwany okres choroby kontynuuje ZUS, nawet jeśli od 1 stycznia płatnik składek nabył prawo do wypłaty zasiłków. Dopiero w razie zmiany rodzaju pobieranego zasiłku po 1 stycznia, kolejny zasiłek wypłaca płatnik składek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama