Kategorie

Jakie świadczenia za czas choroby przysługują pracownicy, która pobiera rentę z tytułu choroby zawodowej

Edyta Pisarczyk
Zachorowała pracownica, która z tytułu choroby zawodowej pobiera rentę. Otrzymała zwolnienie lekarskie na okres od 23 kwietnia do 11 maja 2010 r. Lekarz zaznaczył w zwolnieniu lekarskim, że przez 4 dni przebywała w szpitalu. W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie chorobowe dla pracownicy? Czy pracownica ma prawo do 80% wynagrodzenia chorobowego, czy do 70% tego wynagrodzenia? Jest to jej pierwsze zwolnienie lekarskie w tym roku.

Powinni Państwo ustalić, czy zwolnienie lekarskie jest związane z chorobą zawodową pracownicy. Jeżeli tak, to za cały okres zwolnienia przysługuje jej zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Jeżeli natomiast zwolnienie lekarskie nie jest związane z chorobą zawodową, to pracownica za cały okres zwolnienia lekarskiego ma prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru.

UZASADNIENIE

O tym, jakie świadczenie przysługuje pracownicy w związku z chorobą w okresie od 23 kwietnia do 11 maja 2010 r., decyduje to, czy jej choroba ma związek z orzeczoną chorobą zawodową. Jeżeli ustalą Państwo, że zwolnienie lekarskie ma związek z chorobą zawodową, pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Jeśli pracownicy przysługują świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, to nie ma ona prawa do wynagrodzenia chorobowego. W tym przypadku za cały okres zwolnienia lekarskiego, łącznie z pobytem w szpitalu, pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej).

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego zawsze przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest zwolnienie lekarskie oraz dodatkowe zaświadczenie od lekarza, który wystawił zwolnienie lekarskie, potwierdzające związek niezdolności do pracy z chorobą zawodową.

Nie ma wzoru takiego zaświadczenia, dlatego lekarz może potwierdzić – nawet odręcznie, że zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 23 kwietnia do 11 maja 2010 r. ma związek z chorobą zawodową pracownicy. Pracownica w związku z chorobą zawodową ma ustalone prawo do renty. Natomiast lekarz, który wystawił jej zwolnienie lekarskie, musiałby potwierdzić, że wystawione zwolnienie lekarskie ma związek z tą chorobą.


Formularz ZUS ZLA nie zawiera informacji, czy niezdolność do pracy ma związek z chorobą zawodową.

WAŻNE!

Związek choroby zawodowej z niezdolnością do pracy lekarz powinien potwierdzić dodatkowym zaświadczeniem.

Reklama

Jeżeli okaże się, że niezdolność do pracy w okresie od 23 kwietnia do 11 maja 2010 r. nie ma związku z chorobą zawodową, to pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego ze środków pracodawcy za cały okres zwolnienia lekarskiego. W tym przypadku również za pobyt w szpitalu pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru (art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Podstawowa wysokość wynagrodzenia chorobowego wynosi 80% podstawy wymiaru. Wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje z tytułu niezdolności do pracy (art. 92 § 1 pkt 2 i pkt 3 Kodeksu pracy):

 • z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
 • przypadającej na okres ciąży,
 • z powodu poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

WAŻNE!

Wynagrodzenia chorobowego za okres pobytu w szpitalu nie należy obniżać do 70% podstawy wymiaru.

Różnica w wysokości wypłacanego świadczenia za okres pobytu w szpitalu dotyczy zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego, a nie wynagrodzenia chorobowego (art. 11 ust. 1a ustawy zasiłkowej). Jeżeli pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego, to za okres pobytu w szpitalu przysługuje mu zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku. Wyjątkowo 100% podstawy wymiaru zasiłku, również za okres pobytu w szpitalu, przysługuje pracownikowi przez cały okres zwolnienia lekarskiego, jeżeli niezdolność do pracy (art. 11 ust. 2 ustawy zasiłkowej):

 • przypada na okres ciąży,
 • powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów albo
 • jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Podstawa prawna

 • art. 92, art. 237 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy,
 • art. 11, art. 53, art. 57 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • art. 4, art. 7, art. 8, art. 9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Tarcza a urząd pracy - do kiedy wnioski?

  Tarcza z urzędu pracy czyli dofinansowanie wynagrodzeń, pożyczka i dotacja 5000 zł - do kiedy można składać wnioski?

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę - obowiązki cudzoziemca

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Jakie obowiązki ma cudzoziemiec, który otrzymał takie zezwolenie?

  Minimalne wynagrodzenie 2022

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - ile płaca minimalna wyniesie brutto i netto?

  Płaca minimalna 2022

  Płaca minimalna w 2022 r. - strona związkowa proponuje wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę o 500 zł netto.

  Otrzymał wypowiedzenie w bombonierce!

  Wypowiedzenie umowy o pracę - pracownik otrzymał je w bombonierce! Czy taka forma uzasadnia prawo do przywrócenia do pracy?

  Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.

  Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż startuje 17 maja 2021 r. Pracodawcy mogą wspomóc proces szczepień.

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?

  Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

  Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

  Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w historii - kwiecień 2021

  Cudzoziemcy pobili rekord - w kwietniu 2021 r. jest najwięcej ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców w historii. Jak przedstawiają się liczby?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

  Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

  Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów - byłych pracowników

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami - jak obliczyć? Jak ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?

  Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

  PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

  Praca zdalna - przepisy prawne

  Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

  Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

  Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?