Kategorie

Jakie świadczenia za czas choroby przysługują pracownicy, która pobiera rentę z tytułu choroby zawodowej

Edyta Pisarczyk
Zachorowała pracownica, która z tytułu choroby zawodowej pobiera rentę. Otrzymała zwolnienie lekarskie na okres od 23 kwietnia do 11 maja 2010 r. Lekarz zaznaczył w zwolnieniu lekarskim, że przez 4 dni przebywała w szpitalu. W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie chorobowe dla pracownicy? Czy pracownica ma prawo do 80% wynagrodzenia chorobowego, czy do 70% tego wynagrodzenia? Jest to jej pierwsze zwolnienie lekarskie w tym roku.

Powinni Państwo ustalić, czy zwolnienie lekarskie jest związane z chorobą zawodową pracownicy. Jeżeli tak, to za cały okres zwolnienia przysługuje jej zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Jeżeli natomiast zwolnienie lekarskie nie jest związane z chorobą zawodową, to pracownica za cały okres zwolnienia lekarskiego ma prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru.

UZASADNIENIE

O tym, jakie świadczenie przysługuje pracownicy w związku z chorobą w okresie od 23 kwietnia do 11 maja 2010 r., decyduje to, czy jej choroba ma związek z orzeczoną chorobą zawodową. Jeżeli ustalą Państwo, że zwolnienie lekarskie ma związek z chorobą zawodową, pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Jeśli pracownicy przysługują świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, to nie ma ona prawa do wynagrodzenia chorobowego. W tym przypadku za cały okres zwolnienia lekarskiego, łącznie z pobytem w szpitalu, pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej).

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego zawsze przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest zwolnienie lekarskie oraz dodatkowe zaświadczenie od lekarza, który wystawił zwolnienie lekarskie, potwierdzające związek niezdolności do pracy z chorobą zawodową.

Nie ma wzoru takiego zaświadczenia, dlatego lekarz może potwierdzić – nawet odręcznie, że zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 23 kwietnia do 11 maja 2010 r. ma związek z chorobą zawodową pracownicy. Pracownica w związku z chorobą zawodową ma ustalone prawo do renty. Natomiast lekarz, który wystawił jej zwolnienie lekarskie, musiałby potwierdzić, że wystawione zwolnienie lekarskie ma związek z tą chorobą.


Formularz ZUS ZLA nie zawiera informacji, czy niezdolność do pracy ma związek z chorobą zawodową.

WAŻNE!

Związek choroby zawodowej z niezdolnością do pracy lekarz powinien potwierdzić dodatkowym zaświadczeniem.

Jeżeli okaże się, że niezdolność do pracy w okresie od 23 kwietnia do 11 maja 2010 r. nie ma związku z chorobą zawodową, to pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego ze środków pracodawcy za cały okres zwolnienia lekarskiego. W tym przypadku również za pobyt w szpitalu pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru (art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Podstawowa wysokość wynagrodzenia chorobowego wynosi 80% podstawy wymiaru. Wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje z tytułu niezdolności do pracy (art. 92 § 1 pkt 2 i pkt 3 Kodeksu pracy):

 • z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
 • przypadającej na okres ciąży,
 • z powodu poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

WAŻNE!

Wynagrodzenia chorobowego za okres pobytu w szpitalu nie należy obniżać do 70% podstawy wymiaru.

Różnica w wysokości wypłacanego świadczenia za okres pobytu w szpitalu dotyczy zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego, a nie wynagrodzenia chorobowego (art. 11 ust. 1a ustawy zasiłkowej). Jeżeli pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego, to za okres pobytu w szpitalu przysługuje mu zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku. Wyjątkowo 100% podstawy wymiaru zasiłku, również za okres pobytu w szpitalu, przysługuje pracownikowi przez cały okres zwolnienia lekarskiego, jeżeli niezdolność do pracy (art. 11 ust. 2 ustawy zasiłkowej):

 • przypada na okres ciąży,
 • powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów albo
 • jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Podstawa prawna

 • art. 92, art. 237 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy,
 • art. 11, art. 53, art. 57 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • art. 4, art. 7, art. 8, art. 9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.