Kategorie

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba, która pracuje u dwóch przedsiębiorców prowadzących działalność na podstawie umów franczyzy zawartych z tym samym franczyzodawcą

Izabela Lipińska
Prowadzę na podstawie umowy franczyzy jedną z restauracji w sieci Mc Donald’s. Chcemy podpisać umowę zlecenia z osobą, która już pracuje w innej restauracji na podstawie umowy o pracę. Przy czym ta restauracja również należy do sieci Mc Donald’s i także działa na podstawie umowy franczyzy podpisanej z tym samym podmiotem. Czy w tej sytuacji zatrudniona przez nas osoba będzie podlegać ubezpieczeniom jako zleceniobiorca? Czy ZUS może uznać, że w związku z tym, że osoba pracuje w restauracjach należących do tej samej sieci (w jednej na umowę o pracę, a w drugiej na zlecenie), należy ją traktować jak pracownika?

 W tym przypadku umowa o pracę i umowa zlecenia nie zostaną zawarte z tym samym podmiotem. Osobę zatrudnioną na podstawie umowy zlecenia należy zatem zgłosić do ubezpieczeń jako zleceniobiorcę.

UZASADNIENIE

Reklama

Franczyza jest rodzajem umowy nienazwanej, która polega na tym, że franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy w drodze umowy prawo i obowiązek prowadzenia określonej działalności, zgodnie z jego koncepcją. Oznacza to, że franczyzobiorca ma m.in. prawo do korzystania z nazwy handlowej franczyzodawcy, jego znaku towarowego lub usługowego, metod prowadzenia działalności gospodarczej, wiedzy technicznej, systemów postępowania i innych praw własności intelektualnej lub przemysłowej, a także do korzystania ze stałej pomocy handlowej i technicznej franczyzodawcy.

Franczyzobiorca jest niezależnym, indywidualnym przedsiębiorcą, wyłącznie odpowiedzialnym za zarządzanie przedmiotem franczyzy (np. restauracją). W ramach tego zarządzania może samodzielnie zatrudniać osoby na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia itd.

Jeden franczyzodawca może zawrzeć umowę franczyzy z wieloma podmiotami (franczyzobiorcami), co w praktyce jest bardzo często stosowane. Jednak w obrocie gospodarczym każdy z tych podmiotów jest samodzielnym przedsiębiorcą. Jest więc również pracodawcą czy zleceniodawcą dla zatrudnionych przez siebie osób.

Reklama

Oznacza to, że zawarcie umowy zlecenia oraz umowy o pracę z dwoma niezależnymi przedsiębiorcami, którzy jednocześnie odrębnie zawarli umowy franczyzy z tym samym franczyzodawcą nie powoduje, że do celów ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcę należy traktować jak pracownika, a uzyskiwany przez niego przychód ze zlecenia jako dochód ze stosunku pracy. Pracodawca i zleceniodawca są bowiem odrębnymi płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne i nie łączy ich żaden stosunek prawny ani faktyczny.

Prowadzą Państwo restaurację z logo firmy Mc Donald’s. Jest to jedna z wielu restauracji działających na podstawie umowy franczyzy zawartej z tym samym podmiotem. Nie oznacza to jednak, że osoba pracująca w kilku takich restauracjach pracuje dla jednego pracodawcy/zleceniodawcy. Każda restauracja jest w tym przypadku odrębnym miejscem pracy, a prowadząca ją osoba – pracodawcą/zleceniodawcą. Nie ma znaczenia, że te podmioty działają na podstawie umowy franczyzy zawartej z tym samym franczyzodawcą.

WAŻNE!

Jeśli pracownik zawrze umowę zlecenia ze swoim pracodawcą, do celów ubezpieczeń społecznych osiągnięty przez niego przychód ze zlecenia jest traktowany jak przychód z umowy o pracę.

Oznacza to, że osoba, którą chcą Państwo zatrudnić na podstawie umowy zlecenia, pracuje na podstawie umowy o pracę zawartej z odrębnym podmiotem. Zatem z tytułu umowy zlecenia powinna ona zostać zgłoszona do ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorca. Jej równoczesne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę może jednak wpływać na obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od przychodów z umowy zlecenia.

W przypadku gdy jedna osoba pracuje równocześnie na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia, dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. Od przychodów z umowy zlecenia nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, gdy podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia z tytułu umowy o pracę jest – w przeliczeniu na okres miesiąca – co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia (w 2009 r. – 1276 zł lub 1020,80 zł dla pracowników w pierwszym roku ubezpieczenia). Jeśli jednak podstawa wymiaru składek z umowy o pracę jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, składki na ubezpieczenia społeczne będą musiały być opłacane również od przychodów ze zlecenia.

Niezależnie od podstawy wymiaru składek z umowy o pracę, od przychodów ze zlecenia będą Państwo musieli odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna

 • art. 9 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
 • art. 69 ust. 1, art. 82 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
169,00 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?