| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakim ubezpieczeniom podlega osoba, która pracuje u dwóch przedsiębiorców prowadzących działalność na podstawie umów franczyzy zawartych z tym samym franczyzodawcą

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba, która pracuje u dwóch przedsiębiorców prowadzących działalność na podstawie umów franczyzy zawartych z tym samym franczyzodawcą

Prowadzę na podstawie umowy franczyzy jedną z restauracji w sieci Mc Donald’s. Chcemy podpisać umowę zlecenia z osobą, która już pracuje w innej restauracji na podstawie umowy o pracę. Przy czym ta restauracja również należy do sieci Mc Donald’s i także działa na podstawie umowy franczyzy podpisanej z tym samym podmiotem. Czy w tej sytuacji zatrudniona przez nas osoba będzie podlegać ubezpieczeniom jako zleceniobiorca? Czy ZUS może uznać, że w związku z tym, że osoba pracuje w restauracjach należących do tej samej sieci (w jednej na umowę o pracę, a w drugiej na zlecenie), należy ją traktować jak pracownika?

 W tym przypadku umowa o pracę i umowa zlecenia nie zostaną zawarte z tym samym podmiotem. Osobę zatrudnioną na podstawie umowy zlecenia należy zatem zgłosić do ubezpieczeń jako zleceniobiorcę.

UZASADNIENIE

Franczyza jest rodzajem umowy nienazwanej, która polega na tym, że franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy w drodze umowy prawo i obowiązek prowadzenia określonej działalności, zgodnie z jego koncepcją. Oznacza to, że franczyzobiorca ma m.in. prawo do korzystania z nazwy handlowej franczyzodawcy, jego znaku towarowego lub usługowego, metod prowadzenia działalności gospodarczej, wiedzy technicznej, systemów postępowania i innych praw własności intelektualnej lub przemysłowej, a także do korzystania ze stałej pomocy handlowej i technicznej franczyzodawcy.

Franczyzobiorca jest niezależnym, indywidualnym przedsiębiorcą, wyłącznie odpowiedzialnym za zarządzanie przedmiotem franczyzy (np. restauracją). W ramach tego zarządzania może samodzielnie zatrudniać osoby na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia itd.

Jeden franczyzodawca może zawrzeć umowę franczyzy z wieloma podmiotami (franczyzobiorcami), co w praktyce jest bardzo często stosowane. Jednak w obrocie gospodarczym każdy z tych podmiotów jest samodzielnym przedsiębiorcą. Jest więc również pracodawcą czy zleceniodawcą dla zatrudnionych przez siebie osób.

Oznacza to, że zawarcie umowy zlecenia oraz umowy o pracę z dwoma niezależnymi przedsiębiorcami, którzy jednocześnie odrębnie zawarli umowy franczyzy z tym samym franczyzodawcą nie powoduje, że do celów ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcę należy traktować jak pracownika, a uzyskiwany przez niego przychód ze zlecenia jako dochód ze stosunku pracy. Pracodawca i zleceniodawca są bowiem odrębnymi płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne i nie łączy ich żaden stosunek prawny ani faktyczny.

Prowadzą Państwo restaurację z logo firmy Mc Donald’s. Jest to jedna z wielu restauracji działających na podstawie umowy franczyzy zawartej z tym samym podmiotem. Nie oznacza to jednak, że osoba pracująca w kilku takich restauracjach pracuje dla jednego pracodawcy/zleceniodawcy. Każda restauracja jest w tym przypadku odrębnym miejscem pracy, a prowadząca ją osoba – pracodawcą/zleceniodawcą. Nie ma znaczenia, że te podmioty działają na podstawie umowy franczyzy zawartej z tym samym franczyzodawcą.

WAŻNE!

Jeśli pracownik zawrze umowę zlecenia ze swoim pracodawcą, do celów ubezpieczeń społecznych osiągnięty przez niego przychód ze zlecenia jest traktowany jak przychód z umowy o pracę.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »