reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2014 roku

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2014 roku

Z dniem 1 stycznia 2014 roku weszła w życie część przepisów nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzających zmiany w zakresie ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek, osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, które jednocześnie spełniają jeden z poniższych warunków:

  • wykonują pracę nakładczą,
  • wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia bądź współpracują z takimi osobami,
  • prowadzą pozarolniczą działalność bądź współpracują z takimi osobami,
  • wykonują odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • są duchownymi.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego , ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru składki.

Podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - zmiany w maksymalnej podstawie jej wymiaru

Podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może w aktualnym stanie prawnym przekraczać 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Kwotę tę ustala się miesięcznie poczynając od trzeciego miesiąca kwartału kalendarzowego na okres 3 miesięcy na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłoszonego dla celów emerytalnych. Do końca tego roku więc, podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe we wrześniu, październiku i listopadzie 2013 r. nie może przekraczać miesięcznie kwoty 9031,28 zł. Jest to wynikiem wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w II kwartale 2013 roku, które to wynosiło 3 612, 51 zł (komunikat Prezesa głównego Urzędu statystycznego z dnia 9 sierpnia 2013 roku).

Zobacz także: Zaległe wynagrodzenie a składki na ubezpieczenie społeczne

Od dnia 1 stycznia, na mocy nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, górna granica podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest ustalana raz na rok, nie zaś jak dotychczas, raz na kwartał. Miesięczne ograniczenie tejże składki wynosi 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przejmowanego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych. Kwota ograniczenia ogłaszana jest w formie komunikatu Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 7 dni, licząc od daty obwieszczenia przez ministra pracy i polityki społecznej kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, przyjętego do określenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składki.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama