reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy obniżyć składkę zdrowotną do wysokości zaliczki na podatek

Czy obniżyć składkę zdrowotną do wysokości zaliczki na podatek

Od 26 listopada 2007 r. zatrudniliśmy pracownika na cały etat z wynagrodzeniem wyższym od minimalnego. W listopadzie zostało mu wypłacone wynagrodzenie za cztery dni pracy w wysokości 200 zł. W raporcie ZUS RCA składanym za listopad składka zdrowotna została za niego obliczona od kwoty 168,60 zł i wyniosła 15,17 zł. Składka ta w całości została potrącona z dochodu pracownika. Naliczyliśmy również za niego składkę na Fundusz Pracy. Czy dopuściliśmy się jakichś uchybień?

Tak. Z uwagi na to, że w analizowanej sytuacji składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa od zaliczki na podatek, powinna być obniżona do wysokości zaliczki.

Do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy oraz nie stosuje się ograniczenia górnej rocznej podstawy wymiaru składek. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się również o kwoty składek na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane przez ubezpieczonego i potrąconych przez płatnika z jego środków, zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy wymiaru i jest finansowana ze środków osoby ubezpieczonej. Część składki w wysokości 7,75 proc. podlega odliczeniu od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W przypadku gdy naliczona przez płatnika składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczonej przez tego płatnika zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Wynagrodzenie pracownika wyniosło w listopadzie 200 zł. Kwota ta stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Składki finansowane ze środków ubezpieczonego wynoszą 31,42 zł (200 zł x 15,71 proc.). Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi więc 168,58 zł, a składka na ubezpieczenie zdrowotne 15,17 zł.

Przy założeniu, że pracownik ma jedną umowę o pracę z jednym zakładem pracy i mieszka w tej samej miejscowości, w której pracuje, właściwe dla niego koszty uzyskania przychodu wynoszą 108,50 zł. Podstawa opodatkowania wynosi: 200 zł - 108,50 zł - 31,42 zł = 60,08 po zaokrągleniu 60 zł.

Natomiast zaliczka wynosi: 60 zł x 19 proc. - 47,71 zł (miesięczna kwota ulgi podatkowej) = 0. W związku z tym, iż składka na ubezpieczenie zdrowotne(15,17 zł) jest wyższa od zaliczki na podatek (0,00 zł), powinna zostać obniżona do wysokości zaliczki, czyli do 0,00 zł.

W raporcie ZUS RCA składanym za pracownika pracodawca w pole podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne powinien wpisać 168,58 zł, a w pole kwota składki 0,00. Jeżeli płatnik wykazał w raporcie pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne, powinien złożyć korektę raportu ZUS RCA i zwrócić pracownikowi nienależnie opłaconą składkę.

Natomiast składkę na FP pracodawca powinien za pracownika naliczyć i opłacić (od podstawy 200 zł), gdyż jego wynagrodzenie określone w umowie o pracę jest wyższe od minimalnego.

MARCIN LIPIŃSKI

specjalista od ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego

Podstawa prawna:

- Art. 81, 83 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

- Art. 104 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama