REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejęci pracownicy też mogą oszczędzać w PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Przejęci pracownicy a oszczędzanie w PPK
Przejęci pracownicy a oszczędzanie w PPK
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku przejęcia pracowników innego podmiotu zatrudniającego, ważne jest, czy miała miejsce sukcesja, obejmująca PPK. Jeśli nie, istotne jest, czy podmiot, który przejął pracowników, ma już zawartą umowę o zarządzanie PPK.

Przejęci pracownicy a PPK

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych nie wyłącza ani nie modyfikuje zasad sukcesji. Może to być sukcesja uniwersalna (wynikająca np. z przepisów kodeksu spółek handlowych) albo sukcesja singularna (art. 55[1]-55[2] kodeksu cywilnego).

Autopromocja

Przykładowo, jeśli spółka z o.o. przekształci się w spółkę akcyjną, to spółce przekształconej będą przysługiwać wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (art. 553 par. 1 k.s.h.). Jeżeli przed przekształceniem miała ona zawartą umowę o zarządzanie PPK, to po przekształceniu pozostanie stroną tej umowy i nie będzie musiała zawrzeć nowej umowy o zarządzanie PPK, a zatrudnieni w niej uczestnicy PPK będą oszczędzać w tym programie na dotychczasowych zasadach. Natomiast np. w razie połączenia dwóch spółek przez przejęcie, spółka przejmująca wstąpi z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej (art. 494 par. 1 k.s.h.). Gdyby spółka przejmująca nie była, przed przejęciem, podmiotem zatrudniającym i w związku z tym nie miała wdrożonego PPK oraz przejęła spółkę mającą uruchomiony ten program, to stanie się stroną umowy o zarządzanie PPK zawartej przez przejętą spółkę. Spowoduje to, że przejęci uczestnicy PPK będą oszczędzać w tym programie - w spółce przejmującej - na dotychczasowych zasadach.

Zgodnie z art. 55[2] k.c., przewidującym sukcesję singularną, czynność prawna, mająca za przedmiot przedsiębiorstwo, obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Dotyczy to także praw i obowiązków w zakresie PPK.

Umowa o prowadzenie PPK w ciągu 7 dni

Uzupełnieniem tych regulacji jest art. 9 ust. 2 ustawy o PPK. Ma on zastosowanie w razie braku sukcesji w zakresie PPK. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku:

  • nabycia przez podmiot zatrudniający przedsiębiorstwa innego podmiotu zatrudniającego w całości lub jego zorganizowanej części bądź
  • połączenia podmiotów zatrudniających prowadzących PPK

- podmiot zatrudniający, który nabył przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, albo będący podmiotem przejmującym zawiera - w ciągu 7 dni od dnia tego nabycia lub połączenia - umowy o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, z tą samą instytucją finansową, z którą została przez ten podmiot zawarta umowa o zarządzanie PPK. Rozwiązanie to zapewnia możliwość oszczędzania wszystkim osobom zatrudnionym w danym podmiocie w jednym PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadkach, o których mowa w art. 9 ust. 2 ustawy o PPK, w terminie 7 dni nowy podmiot zatrudniający ma obowiązek zawrzeć umowę o prowadzenie PPK:

  • dla przejętych uczestników PPK,
  • dla osób zatrudnionych niebędących uczestnikami PPK w dotychczasowym podmiocie zatrudniającym, które legitymują się 3-miesięcznym (90-dniowym) okresem zatrudnienia i nie ukończyły 55. roku życia (chyba, że złożyły wniosek o niedokonywanie wpłat do PPK w nowym podmiocie zatrudniającym),
  • na wniosek osób zatrudnionych niebędących uczestnikami PPK w dotychczasowym podmiocie zatrudniającym, które mają 3-miesięczny okres zatrudnienia i ukończyły 55. rok życia, ale nie ukończyły 70. roku życia.

To, czy dana osoba ma wskazany wyżej 3-miesięczny okres zatrudnienia, ustala się zgodnie z art. 16 ust. 1-3 ustawy o PPK. Do okresu zatrudnienia, od którego uzależniony jest termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK, wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał osobę zatrudnioną. Taka sytuacja ma miejsce np. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, zgodnie z art. 23[1] kodeksu pracy.

Art. 9 ust. 2 ustawy o PPK ma zastosowanie tylko wtedy, gdy nowy podmiot zatrudniający ma już zawartą umowę o zarządzanie PPK. Jeśli jej nie ma, przepis ten nie wymusza jej zawarcia szybciej niż to wynika z przepisów ogólnych.

PPK na zasadach ogólnych

Może też mieć miejsce sytuacja, gdy np. dany podmiot nie miał wcześniej osób zatrudnionych i w związku z tym nie zawarł umowy o zarządzanie PPK, a następnie przejął zakład pracy (nie ma miejsca sukcesja w zakresie PPK). W takim przypadku wdraża on PPK w terminach określonych w art. 8 ust. 1 (termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK) i art. 16 ust. 1-3 (termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK). Należy pamiętać, że umowa o zarządzanie PPK powinna zostać zawarta nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej podmiot zatrudniający ma obowiązek zawrzeć umowę o prowadzenie PPK, zgodnie z art. 16 ustawy o PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 8 ust. 1, art. 9 ust. 2, art. 16 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • donatan
    2021-12-29 14:59:52
    Oj to już tam szczegóły w które nawet nie chce mi się wczytywać :p W końcu ppk przekonało mnie tym, że to sposób na budowanie oszczędności, w który nie muszę się angażować. po co więc sobie tym zawracać głowę :p
    0
  • Michał
    2021-12-28 09:54:53
    Dobrze ze maja taką możliwość. Ppk to dobry program i daje nam gwarancję wyższej emerytury a to bardzo ważna spawa, nikt nie chce mieć gorszego życia na emeryturze.
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dodatki funkcyjne w sądach

Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

REKLAMA

Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

Elektroradiolog - kim jest i co robi?

Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

REKLAMA

Kim jest technik sterylizacji medycznej?

Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

Praca w Święta Wielkanocne

Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

REKLAMA