| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury uzyska emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym

Czy osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury uzyska emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym

Zatrudniamy pracownicę, która we wrześniu br. ukończy 59 lat. Pracuje w naszej firmie od ponad 31 lat. Pracownica słyszała, że ma możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Czy w jej przypadku lepiej będzie skorzystać z tej możliwości, czy powinna zaczekać na przyznanie emerytury w powszechnym wieku emerytalnym? Czy po nabyciu prawa do wcześniejszej emerytury nie będzie miała problemu z uzyskaniem emerytury po ukończeniu tego wieku i czy będzie mogła dorabiać do swojego świadczenia?

Jeśli Państwa pracownica uzyska prawo do wcześniejszej emerytury i będzie ją pobierała, to nie będzie przeszkód, by następnie uzyskała uprawnienia do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym. W takim przypadku wysokość tego drugiego świadczenia (tzn. emerytury w powszechnym wieku emerytalnym) zostanie jednak ustalona na całkowicie nowych zasadach. Pracownica będzie mogła dorabiać do emerytury. Jednak dopóki nie ukończy 60 lat, świadczenie zostanie zawieszone lub zmniejszone w razie przekroczenia określonych progów zarobkowych.

UZASADNIENIE

Zasadą jest, że osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. nabywają prawo do tzw. nowej emerytury. Warunkiem jej uzyskania jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn), bez konieczności udowodnienia odpowiednio długiego stażu ubezpieczeniowego. Wysokość tego świadczenia jest uzależniona od stanu konta ubezpieczonego w ZUS. Nowa emerytura stanowi wynik podzielenia podstawy jej obliczenia przez tzw. średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku przejścia na emeryturę. Na podstawę obliczenia emerytury składa się kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego (odzwierciedlającego przebieg kariery zawodowej za okres do 31 grudnia 1998 r.) oraz składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych (w okresie od 1 stycznia 1999 r.) na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS z uwzględnieniem ich waloryzacji.

Nowa emerytura może niekiedy przysługiwać w niższym wieku emerytalnym niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Możliwość uzyskania takiej emerytury mają osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które łącznie spełniają następujące warunki:

  • na 1 stycznia 1999 r. miały staż ubezpieczeniowy (okres składkowy i nieskładkowy) wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym wymagany okres pracy (często 15-letni) w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, pracy górniczej lub pracy na kolei wymagany do przyznania wcześniejszej emerytury,

  • ukończyły wcześniejszy wiek emerytalny (na ogół 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn),

  • nie przystąpiły do OFE lub złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,

  • rozwiązały stosunek pracy (jeśli są pracownikami).

Niektóre osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mają prawo do obliczenia swojego świadczenia częściowo na nowych, a częściowo na starych zasadach. Jest to tzw. mieszany sposób ustalenia wysokości świadczenia. Przewidziany jest on dla osób, które spełniają łącznie następujące warunki:

  • nie przystąpiły do OFE (lub złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa),
  • nie pobrały (choćby za jeden miesiąc) wcześniejszej emerytury obliczonej według dotychczasowych zasad,
  • wiek uprawniający do emerytury (powszechny lub wcześniejszy) ukończyły lub ukończą w latach 2009–2013.

Osoba spełniająca powyższe warunki może wybrać, który ze sposobów ustalenia wysokości świadczenia – obliczenie sposobem mieszanym czy całkowicie według nowych zasad – jest dla niej bardziej korzystny.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »