reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady Ekspertów INFORLEX.pl

Wymiar czasu pracy w niepełnym okresie rozliczeniowym

Aktualizacja: 04.10.2013

Rozwiązanie umowy o pracę przed upływem pełnego, umownego okresu rozliczeniowego może przysporzyć kilka wątpliwości. Jedną z nich jest kwestia wymiaru czasu pracy, jaki pracownik powinien wypracować, w niepełnym okresie rozliczeniowym. »

Ustalenie wysokości świadczenia rehabilitacyjnego

Aktualizacja: 11.07.2013

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Jak dokonuje się ustalenia wysokości świadczenia rehabilitacyjnego? »

Polecenie pozostawania w gotowości do pracy a odmowa

Aktualizacja: 11.07.2013

Pracodawca może wydać pracownikowi polecenie pozostawania w gotowości do pracy, czyli pełnienia dyżuru w domu. Czy pracownik ma prawo odmówić wykonania plecenia pracodawcy? »

Wybór przedstawiciela pracowników

Aktualizacja: 11.07.2013

Wybór przedstawiciela pracowników następuje w zakładach pracy, w których nie działają związki zawodowe. W niektórych sytuacjach przepisy prawa pracy przewidują obowiązek pracodawcy konsultacji określonych spraw z przedstawicielem pracowników. Czy wybór przedstawiciela jest obowiązkiem pracodawcy? »

Rezygnacja z tworzenia ZFŚS

Aktualizacja: 11.07.2013

Zakład pracy zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty ma obowiązek utworzenia ZFŚS. Czy możliwa jest jednak rezygnacja z tworzenia ZFŚS? »

Odprawa pośmiertna a finansowanie składki na ubezpieczenie grupowe

Aktualizacja: 11.07.2013

Pracodawca może zawrzeć umowę o ubezpieczenie grupowe pracowników. Czy finansowanie części składki na ubezpieczenie grupowe zwalnia go z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej? »

Obowiązek opłacania przez zleceniodawcę składek na Fundusz Pracy i FGŚS

Aktualizacja: 08.07.2013

To czy zleceniodawca będzie opłacał składkę na Fundusz Pracy i FGŚP jest uzależnione od tego czy składki emerytalno – rentowe są obowiązkowe czy też dobrowolne. »

Umowa o praktyki absolwenckie a ciąża

Aktualizacja: 04.06.2013

Czy umowa o praktyki absolwenckie powinna być przedłużona z powodu ciąży praktykantki do dnia porodu? »

Zmiana pracodawcy a wymiar urlopu

Aktualizacja: 04.06.2013

Zmiana pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego obliguje do umieszczenia w świadectwie pracy odpowiedniego wymiaru urlopu wypoczynkowego. »

Rozwiązanie umowy o pracę w przypadku niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy

Aktualizacja: 04.06.2013

Kiedy następuje rozwiązanie umowy o pracę w przypadku orzeczenia o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy, gdy orzeczenie zostało wydane przez lekarza w innym miesiącu niż pracodawca przesłał informację o rozwiązaniu umowy do pracownika? »

Składki za osobę współpracującą w działalności gospodarczej

Aktualizacja: 09.04.2013

Mąż prowadzi działalność gospodarczą i zgłosił do ubezpieczeń żonę jako osobę współpracującą. Czy za żonę będzie mógł opłacać składki na preferencyjnych zasadach? »

Wniosek o obniżenie czasu pracy

Aktualizacja: 09.04.2013

Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy (8 godzin dziennie) po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i wypoczynkowego złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy o 1/30. Proszę o informację ile będzie pracowała dziennie? »

Wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych

Aktualizacja: 17.10.2013

W miesiącu styczniu br. wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę z przyczyn ekonomicznych. Okres wypowiedzenia upływa 30 kwietnia 2013 r. Na początku marca pracownik zwrócił się do dyrektora z pismem o wcześniejsze rozwiązanie umowy czyli z dniem 31 marca 2013 r. Dyrektor wyraził zgodę. Czy za skrócony okres wypowiedzenia pracodawca wypłaca pracownikowi odszkodowanie, za ile dni urlopu należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop (prawo do 26 dni) i jaki podać w świadectwie pracy termin rozwiązania umowy o pracę? »

Dodatkowe roczne wynagrodzenie dla nauczycieli

Aktualizacja: 09.04.2013

Jestem dyrektorem Zespołu Szkół, którego organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego. W miesiącu marcu będziemy wypłacać dodatkowe roczne wynagrodzenie. Jeden z pracowników zwrócił się do mnie na piśmie z prośbą o wypłatę tego świadczenia w pięciu miesięcznych ratach, ostatnia rata zostałaby wypłacona w miesiącu lipcu br. Czy powinienem uwzględnić wniosek pracownika i czy nie narusza to przepisów? »

Ocena pracy nauczyciela

Aktualizacja: 09.04.2013

Jak często może być dokonana ocena pracy nauczyciela? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama