| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Pracownik na wychowawczym

Pracownik na wychowawczym

Nasz pracownik od marca przebywa na urlopie wychowawczym. Uzyskaliśmy informację, że od roku z urlopu wychowawczego korzysta jego żona. Czy w takim przypadku można wezwać pracownika do podjęcia pracy?

Oczywiście, że tak. Kodeks pracy dopuszcza sytuację, w której z urlopu wychowawczego mogą korzystać oboje rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z tego zwolnienia. Mogą oni jednocześnie korzystać z urlopu wychowawczego przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. W opisanej sytuacji okres korzystania z tego urlopu wspólnie przez oboje rodziców jest bezsprzecznie dłuższy od przewidzianego w przepisach. W razie stwierdzenia, że z urlopu wychowawczego korzystają w tym czasie oboje rodzice lub opiekunowie dziecka (z wyjątkiem dopuszczalnych 3 miesięcy) pracodawca ma prawo wezwać pracownika do stawienia się do pracy. Termin podjęcia pracy przez pracownika wskazuje pracodawca, przy czym powinno to nastąpić nie później niż w ciągu 30 dni od dnia uzyskania takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK