Kategorie

Jak określić miejsce pracy pracownika, który ma regularne wyjazdy służbowe

Małgorzata Zofia Staszewska
Chcemy zatrudnić opiekuna dzieci niepełnosprawnych. Będzie on pracował z dziećmi w naszym ośrodku, a dodatkowo w każdy piątek będzie odbierał dzieci z ośrodka i jeździł z nimi do lekarzy specjalistów na terenie naszego województwa. Czy możemy opiekunowi zapisać w umowie o pracę, że jego miejsce pracy obejmuje obszar całego województwa?

Nie mogą Państwo określić miejsca pracy opiekuna jako obszar całego województwa. Pracownikowi należy wskazać w umowie o pracę, że jego miejscem pracy jest siedziba ośrodka.

Reklama

Jednym z istotnych elementów umowy o pracę jest określenie miejsca świadczenia pracy (art. 29 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Pracownik zawierając umowę o pracę podejmuje zobowiązanie do wykonywania pracy określonego rodzaju, w określonym miejscu i czasie. Powinni więc Państwo określić miejsce świadczenia pracy w sposób odpowiedni do charakteru pracy na stanowisku opiekuna dzieci niepełnosprawnych. Stałe miejsce pracy to zasadniczo miejsce ściśle określone, w konkretnej miejscowości czy nawet w jednej placówce zatrudnienia, w której praca jest regularnie świadczona. Miejsce pracy nie zawsze musi znajdować się w siedzibie pracodawcy, a pracodawca i pracownik (strony stosunku pracy) mają dużą swobodę w jego określeniu.

Miejsce pracy nie musi być stałym punktem geograficznym, może to być pewien oznaczony obszar, np. określony administracyjnym podziałem kraju (np. teren województwa). Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 1 kwietnia 1985 r. (I PR 19/85, OSP 1986/3/46), stwierdzając, że miejsce pracy może zostać określone jako stałe lub zmienne, przy czym zmienne miejsce pracy może być następstwem charakteru (rodzaju) wykonywanej pracy.

WAŻNE!

Miejsce pracy pracownika powinno być określone konkretnie, a nie ogólnikowo.

Reklama

W Państwa przypadku określenie miejsca świadczenia pracy dla opiekuna dzieci niepełnosprawnych jako obszar całego województwa byłoby niewystarczające. Nie wskazywałoby konkretnie, gdzie opiekun dziecka niepełnosprawnego ma rozpocząć i wykonywać pracę. Inaczej jest w przypadku pracownika zatrudnionego na stanowisku handlowca. W takiej sytuacji określenie miejsca pracy jako teren konkretnego województwa jest uzasadnione, ponieważ z charakteru pracy handlowca wynika fakt pozyskiwania klientów w terenie.

Państwa pracownik będzie wykonywał swoją pracę przede wszystkim w ośrodku. Z charakteru jego pracy wynika bowiem, że miejsce jego pracy jest zasadniczo stałe. Przemieszczanie się w trakcie godzin pracy w obrębie województwa, nawet jeśli będzie to występować w każdym tygodniu, będzie miało charakter incydentalny w odniesieniu do powszedniego charakteru jego pracy. Ponadto w piątki, kiedy pracownik będzie wyjeżdżał z dziećmi do lekarzy, też będzie musiał stawić się w ośrodku, skąd będzie odbierał dzieci i dopiero rozpoczynał podróż. Nie mogą więc Państwo określić miejsca pracy pracownika jako obszar całego województwa.

Można w niektórych przypadkach w umowie o pracę wskazać kilka miejsc pracy, ale w przedstawionym przypadku takie wskazanie będzie nieprawidłowe. Wyjazd opiekuna z dziećmi do lekarzy w każdy piątek będzie bowiem rozpoczęciem pracy w ośrodku, a powrót z dziećmi do ośrodka jej zakończeniem.

Takie wyjazdy Państwa pracownika będzie trzeba zatem traktować jako podróż służbową. Jeżeli wyjazdy pracownika trwają nie dłużej niż dobę i wynoszą poniżej 8 godzin, pracownikowi nie przysługuje dieta. Natomiast jeżeli trwają co najmniej 8 godzin, ale nie przekraczają 12 godzin, pracownikowi należy się połowa diety. Dopiero w przypadku, gdy wyjazd trwa powyżej 12 godzin, pracownikowi przysługuje pełna dieta. Oprócz tego powinni Państwo zwrócić pracownikowi koszty przejazdu.

Podstawa prawna:

 • art. 22, art. 29 § 1 pkt 2, art. 775 § 1 Kodeksu pracy,
 • § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku (Wyrok Sądu Najwyższego z 23 czerwca 2005 r., II PK 265/04, OSNP 2006/5–6/76)
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?