REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszyk pełen świadczeń

Anna Włudarczyk
Ze względu na zmieniający się rynek pracy również systemy wynagradzania ulegają ciągłym zmianom. Dzisiaj dla wielu pracowników coraz mniejsze znaczenie ma podstawowe wynagrodzenie, rośnie natomiast rola świadczeń dodatkowych. Kandydaci do pracy już podczas rozmów kwalifikacyjnych pytają o takie świadczenia. Nierzadko jest to jeden z warunków, który wpływa na decyzję o podjęciu pracy w danej firmie.

Jak wynika z badania przeprowadzonego we wrześniu 2007 roku przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych/Gemius na zlecenie Medicover, najbardziej pożądanym przez pracowników dodatkiem do wynagrodzenia jest pakiet opieki medycznej.

Autopromocja

Wyniki badania wskazują, że posiadanie takiego pakietu nie tylko może mieć wpływ na satysfakcję z pracy, ale ma również istotne znacznie przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy. Warto zauważyć, że dla kobiet pakiet opieki medycznej stanowi bardziej wartościowy dodatek do wynagrodzenia niż dla mężczyzn.

Pewne istotne statystycznie różnice występują także ze względu na zajmowane przez pracownika stanowisko. Dla specjalistów na kierowniczym stanowisku dodatek ten jest mniej atrakcyjny niż dla pozostałych pracowników. Z kolei pakiet opieki medycznej dla rodziny pracownika ma większe znaczenie dla osób, które posiadają dzieci.

Konieczne badania

Wyniki kolejnych badań przeprowadzonych przez PSZK w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „W trosce o zdrowie” wskazują, że najbardziej pożądanymi usługami medycznymi, jakie powinny zawierać pakiety oferowane przez firmę, są według respondentów: konsultacje lekarskie (według odpowiedzi 85 proc. pytanych), badania diagnostyczne (59 proc.) oraz badania laboratoryjne (50 proc.). Może to wiązać się z faktem, iż wielu pracodawców obliguje swych pracowników do regularnego wykonywania badań - ponad 75 proc. respondentów musi wykonywać obowiązkowe badania w pracy. U 54 proc. pytanych osób badania profilaktyczne są częścią pakietu medycznego zapewnionego przez pracodawcę. Zdrowie jest najważniejsze i należy o nie dbać - wydaje się, że większość przełożonych respektuje tę zasadę, bo prawie 90 proc. respondentów podkreśla, iż ma możliwość wykonywania badań w godzinach pracy. Mniej optymistycznie sprawa wygląda w odniesieniu do opieki psychologicznej. 63 proc. pytanych uważa, iż pakiet medyczny powinien zawierać możliwość uzyskania profesjonalnej pomocy psychologicznej, jednakże prawie 70 proc. przyznaje, iż takiej opieki ich pracodawca im nie zapewnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różne warianty

Pakiet medyczny w firmie może obejmować kilka wariantów.

Autopromocja

Lider w trampkach

Czyli, jak być przywódcą w zgodzie ze sobą
Kup książkę

Badania okresowe

Najprostszym z nich jest zakup badań wstępnych dla nowych pracowników oraz badań okresowych dla już zatrudnionych. To rozwiązanie pozwala na sprawne przeprowadzenie badań, które są obowiązkiem pracodawcy. Przy tej okazji firmy fundują często pracownikom dodatkową diagnostykę na życzenie, np. USG, RTG, badania krwi czy gastroskopię.

Polisa zdrowotna

Kolejne rozwiązanie to polisa zdrowotna dla pracowników, którą wykupuje się w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Polisa zapewnia nieograniczony dostęp do lekarza rodzinnego, większości specjalistów oraz do badań diagnostycznych. W wersji rozszerzonej może obejmować również pełny katalog świadczeń ambulatoryjnych oraz wiele zabiegów szpitalnych.

Abonament na usługi

Wreszcie ostatnim wariantem jest opłacenie w jednym z prywatnych centrów medycznych abonamentu na usługi medyczne. W ramach pakietu standardowego pracownicy otrzymują przeważnie całodzienną opiekę specjalistyczną, w tym określoną w umowie liczbę wizyt domowych, badania laboratoryjne, diagnostyczne, szczepienia przeciw żółtaczce i grypie oraz proste zabiegi pielęgniarskie. Natomiast pakiet rozszerzony - w zależności od ceny - zapewnia przeważnie całodobową opiekę medyczną, wizyty domowe, większy niż w pakiecie standardowym zakres usług, a często również hospitalizację i drogie zabiegi.

Ile to kosztuje

Koszt abonamentu na usługi w jednym z prywatnych centrów medycznych jest uzależniony od wykupionego wariantu. Ceny pakietów mogą być kalkulowane z klientami na podstawie np. liczby pracowników objętych opieką, lokalizacji, liczby oddziałów i rozproszenia tych oddziałów, narażeń związanych z wykonywaną pracą.

Niezbędne minimum

Podstawowymi pakietami, które oferują centra medyczne, są pakiety standardowe, których ceny wahają się od 30 do 1 tys. zł miesięcznie dla jednego pracownika.

W ofercie każdego z centrów znajduje się zwykle kilka pakietów oferujących warianty od całkiem podstawowych po bardziej rozbudowane na kompleksowych, a nawet ekskluzywnych pakietach kończąc.

Autopromocja

Podstawowe pakiety zawierają zazwyczaj realizację obowiązkowych badań z zakresu medycyny pracy, dostęp do lekarza internisty oraz rabaty na konsultacje specjalistyczne, badania diagnostyczne oraz leczenie stomatologiczne (np. Plan Standard Falck - 30 zł miesięcznie).

Bardziej rozbudowane to pakiety, które zawierają usługi, takie jak: medycyna pracy, dostęp do specjalistów wszystkich specjalności, badania laboratoryjne, RTG, zabiegi ambulatoryjne, prowadzenie ciąży, szczepienia przeciw grypie, profilaktyczny przegląd zdrowia, całodobową linię medyczną (np. Pakiet Biały w Promedis - 85 zł miesięcznie za osobę). Dodatkowo pakiety te mogą być uzupełnione o zabiegi rehabilitacyjne i wizyty domowe lekarzy (np. Pakiet Srebrny w Centrum Medycznym Damiana - do 175 zł miesięcznie).

Opieka pełna

Kompleksowe pakiety, oprócz świadczeń wymienionych wcześniej, zawierać mogą dodatkowo hospitalizację, porody, chirurgię jednego dnia, kompleksową opiekę stomatologiczną. Przykładem takiego pakietu może być pakiet Enel Care IV Enel-Medu, który zawiera: całodobową linię medyczną, pogotowie ratunkowe, medycynę pracy, konsultacje internistyczne, zniżki na świadczenia poza abonamentem, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę laboratoryjną, zabiegi ambulatoryjne, wizyty domowe, profilaktykę zdrowotną, szczepienia, leczenie stomatologiczne, hospitalizację, rehabilitację, poród rodzinny. Koszt takiego pakietu to 400 zł miesięcznie.

Dla VIP-ów

Centra prześcigają się również w propozycjach skierowanych do specjalnych klientów - klientów VIP. Atutem, który ma przyciągnąć klientów do skorzystania z takiego pakietu, jest właściwie nieograniczona oferta opieki medycznej i psychologicznej w kraju oraz ubezpieczenie na leczenie za granicą. Ceny pakietów, w zależności od propozycji, wynoszą miesięcznie: w Lux Medzie Pakiet Brylant - 380 zł, w Promedis - Pakiet Złoty - 450 zł, w Enel-Medzie Pakiet VIP - 500 zł, a w Centrum Medycznym Damiana - Pakiet Platynowy to koszt nawet do 650 zł miesięcznie.

W ofercie opieki medycznej dla klientów korporacyjnych pojawiła się również specjalna oferta, która wzbogaca tradycyjne pakiety VIP o niestandardową usługę leczenia ciężkich schorzeń w najlepszych szpitalach w Stanach Zjednoczonych w ramach Preferred CareTM oraz pokrycie kosztów hospitalizacji do wysokości 2 mln dolarów rocznie. Taka propozycja znajduje się w Abonamencie Platynowym Medicoveru. Miesięczny koszt takiego abonamentu to 1099 zł dla jednego pracownika.

Przedstawione ceny pakietów medycznych są propozycjami dotyczącymi samych pracowników. Jednak z większości tych pakietów mogą również za dodatkową opłatą korzystać członkowie ich rodzin.

Jolanta Grygiel

dyrektor ds. personalnych i administracji, LUBELLA SA

LUBELLA oferuje pracownikom opiekę medyczną od 10 lat. Objęci nią są zarówno nowo zatrudnieni, jak i ci, którzy pracują dłużej. Pakiety, z których korzystają pracownicy, obejmują badania wstępne, okresowe oraz dodatkową opiekę medyczną i psychologiczną dla pracowników i zniżki dla rodzin. Świadczenie, które w firmie jest już standardem, wykorzystywane jest także jako jeden z argumentów w pozyskiwaniu nowych pracowników. Informacje zwrotne, które otrzymujemy od przedstawicieli załogi, potwierdzają, że pracownicy oceniają to świadczenie pozytywnie. Obserwujemy też małą absencję na stałym poziomie spowodowaną chorobami. Te czynniki utwierdzają nas w przekonaniu, że pakiety medyczne przynoszą naszej firmie wymierne korzyści.

Krzysztof Wołczecki

dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem, Euro Bank SA

Program opieki medycznej dla pracowników Euro Banku funkcjonuje od lipca 2006 roku. Jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze partnera była liczba i lokalizacja przychodni - z uwagi na duże rozproszenie oddziałów banku staraliśmy się umożliwić jak najłatwiejszy dostęp pracowników do świadczeń medycznych i wybrać taką ofertę, która gwarantowała rozbudowaną sieć placówek medycznych, w największym stopniu pokrywającą się z siecią oddziałów bankowych. Priorytetem było zapewnienie jednakowego dostępu do opieki zarówno pracownikom centrali, jak i pracownikom terenowym.

Wszyscy pracownicy są objęci opieką od momentu zatrudnienia, na takich samych zasadach - nie ma zróżnicowania świadczeń (pakietów) ani w zależności od stanowiska, ani stażu pracy, ani osiąganych wyników. Dla osób zainteresowanych istnieje możliwość objęcia opieką członków najbliższej rodziny, możliwe jest także rozszerzenie liczby świadczeń dostępnych w pakiecie pracownika - na warunkach preferencyjnych.

W ramach pakietu dla pracowników centrum medyczne oferuje nieograniczony dostęp do lekarzy wszelkich specjalności oraz psychologa, wizyty są nielimitowane, pracownik ma zagwarantowaną pełną swobodę w dostępie do świadczeń. W badaniu satysfakcji prowadzonym po roku od wprowadzenia programu opieka medyczna została bardzo dobrze oceniona przez pracowników; szczególnie ceniony jest łatwy dostęp do specjalistów i jakość oferowanych świadczeń. O poziomie zadowolenia świadczyć może również powszechna znajomość programu i duże zainteresowanie pakietami dodatkowymi (opłacanymi przez pracowników).

Program opieki medycznej funkcjonuje w naszej firmie jako standardowe świadczenie w ramach zatrudnienia, nie jest formą nagradzania, niemniej jednak w ocenie pracowników spełnia rolę istotnego pozafinansowego elementu motywacyjnego. Jest także jednym z elementów wynagrodzenia oferowanego potencjalnym pracownikom już na etapie zatrudnienia.

 Anna Włudarczyk

Autorka jest menedżerem projektów wydawniczych w Nowoczesnej Firmie, współpracuje z miesięcznikiem „Personel i Zarządzanie”.

Kontakt:

anna.wludarczyk@nf.pl

  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Trybunał Konstytucyjny: Nadgodziny w Straży Granicznej niezgodne z Europejską Kartą Społeczną

  Przepis ustawy o Straży Granicznej mówiący, że za przepracowane nadgodziny przyznawany jest czas wolny od służby „w tym samym wymiarze” jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną – orzekł we wtorek 28 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny.

  Co nas czeka na rynku pracy w 2024 roku? Będzie mniej premii i nagród finansowych?

  Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023. Priorytetem będzie nasze zdrowie psychiczne. Oto wyniki badania.

  REKLAMA

  Urlop bezpłatny 2024

  Czy w 2024 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?

  Dodatek za szczególne warunki pracy od 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. To od 1 stycznia – 4242 zł, od 1 lipca – 4300 zł brutto

  Dodatek za szczególne warunki pracy zostanie 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. Nie będzie uwzględniany przy ustalaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu. Od początku 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, w połowie roku wzrośnie do 4300 zł.

  Urlop okolicznościowy 2024

  Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2024 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2024 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

  Pracodawcy uczą pracowników, jak nie zgrzytać zębami. Sprawdź czy masz objawy bruksizmu

  Firmy oferowały już pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Pierwsze firmy już takie „lekcje relaksu” wdrożyły. Ich pomysłodawcą jest Medicover Stomatologia.

  REKLAMA

  Ramy organizacyjne DEI. Element sukcesu nowoczesnej organizacji

  Współczesne korporacje są coraz bardziej świadome wagi różnorodności, równości i kultury włączania w miejscu pracy. DEI (diversity, equity i inclusion) odnosi się do praktyk zapewniających jednakowe traktowanie zatrudnionych niezależnie od różnic kulturowych, etnicznych i społecznych. Adaptacja ram DEI do strategii firmy sprzyja tworzeniu bardziej przekrojowego demograficznie środowiska pracy. To zwiększona tolerancja i przyczynek do poprawy efektywności, kreatywności i innowacyjności. Inicjatywy z tego obszaru są obecnie powszechnym już elementem polityki przedsiębiorstw, którym zależy na sukcesie rynkowym i utrzymaniu przewagi konkurencyjnej w dynamicznym otoczeniu biznesowym. 

  Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

  Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

  REKLAMA