REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszyk pełen świadczeń

Anna Włudarczyk

REKLAMA

Ze względu na zmieniający się rynek pracy również systemy wynagradzania ulegają ciągłym zmianom. Dzisiaj dla wielu pracowników coraz mniejsze znaczenie ma podstawowe wynagrodzenie, rośnie natomiast rola świadczeń dodatkowych. Kandydaci do pracy już podczas rozmów kwalifikacyjnych pytają o takie świadczenia. Nierzadko jest to jeden z warunków, który wpływa na decyzję o podjęciu pracy w danej firmie.

Jak wynika z badania przeprowadzonego we wrześniu 2007 roku przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych/Gemius na zlecenie Medicover, najbardziej pożądanym przez pracowników dodatkiem do wynagrodzenia jest pakiet opieki medycznej.

REKLAMA

Autopromocja

Wyniki badania wskazują, że posiadanie takiego pakietu nie tylko może mieć wpływ na satysfakcję z pracy, ale ma również istotne znacznie przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy. Warto zauważyć, że dla kobiet pakiet opieki medycznej stanowi bardziej wartościowy dodatek do wynagrodzenia niż dla mężczyzn.

Pewne istotne statystycznie różnice występują także ze względu na zajmowane przez pracownika stanowisko. Dla specjalistów na kierowniczym stanowisku dodatek ten jest mniej atrakcyjny niż dla pozostałych pracowników. Z kolei pakiet opieki medycznej dla rodziny pracownika ma większe znaczenie dla osób, które posiadają dzieci.

Konieczne badania

Wyniki kolejnych badań przeprowadzonych przez PSZK w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „W trosce o zdrowie” wskazują, że najbardziej pożądanymi usługami medycznymi, jakie powinny zawierać pakiety oferowane przez firmę, są według respondentów: konsultacje lekarskie (według odpowiedzi 85 proc. pytanych), badania diagnostyczne (59 proc.) oraz badania laboratoryjne (50 proc.). Może to wiązać się z faktem, iż wielu pracodawców obliguje swych pracowników do regularnego wykonywania badań - ponad 75 proc. respondentów musi wykonywać obowiązkowe badania w pracy. U 54 proc. pytanych osób badania profilaktyczne są częścią pakietu medycznego zapewnionego przez pracodawcę. Zdrowie jest najważniejsze i należy o nie dbać - wydaje się, że większość przełożonych respektuje tę zasadę, bo prawie 90 proc. respondentów podkreśla, iż ma możliwość wykonywania badań w godzinach pracy. Mniej optymistycznie sprawa wygląda w odniesieniu do opieki psychologicznej. 63 proc. pytanych uważa, iż pakiet medyczny powinien zawierać możliwość uzyskania profesjonalnej pomocy psychologicznej, jednakże prawie 70 proc. przyznaje, iż takiej opieki ich pracodawca im nie zapewnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różne warianty

Pakiet medyczny w firmie może obejmować kilka wariantów.

Badania okresowe

Najprostszym z nich jest zakup badań wstępnych dla nowych pracowników oraz badań okresowych dla już zatrudnionych. To rozwiązanie pozwala na sprawne przeprowadzenie badań, które są obowiązkiem pracodawcy. Przy tej okazji firmy fundują często pracownikom dodatkową diagnostykę na życzenie, np. USG, RTG, badania krwi czy gastroskopię.

Polisa zdrowotna

Kolejne rozwiązanie to polisa zdrowotna dla pracowników, którą wykupuje się w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Polisa zapewnia nieograniczony dostęp do lekarza rodzinnego, większości specjalistów oraz do badań diagnostycznych. W wersji rozszerzonej może obejmować również pełny katalog świadczeń ambulatoryjnych oraz wiele zabiegów szpitalnych.

Abonament na usługi

Wreszcie ostatnim wariantem jest opłacenie w jednym z prywatnych centrów medycznych abonamentu na usługi medyczne. W ramach pakietu standardowego pracownicy otrzymują przeważnie całodzienną opiekę specjalistyczną, w tym określoną w umowie liczbę wizyt domowych, badania laboratoryjne, diagnostyczne, szczepienia przeciw żółtaczce i grypie oraz proste zabiegi pielęgniarskie. Natomiast pakiet rozszerzony - w zależności od ceny - zapewnia przeważnie całodobową opiekę medyczną, wizyty domowe, większy niż w pakiecie standardowym zakres usług, a często również hospitalizację i drogie zabiegi.

Ile to kosztuje

Koszt abonamentu na usługi w jednym z prywatnych centrów medycznych jest uzależniony od wykupionego wariantu. Ceny pakietów mogą być kalkulowane z klientami na podstawie np. liczby pracowników objętych opieką, lokalizacji, liczby oddziałów i rozproszenia tych oddziałów, narażeń związanych z wykonywaną pracą.

Niezbędne minimum

Podstawowymi pakietami, które oferują centra medyczne, są pakiety standardowe, których ceny wahają się od 30 do 1 tys. zł miesięcznie dla jednego pracownika.

W ofercie każdego z centrów znajduje się zwykle kilka pakietów oferujących warianty od całkiem podstawowych po bardziej rozbudowane na kompleksowych, a nawet ekskluzywnych pakietach kończąc.

Podstawowe pakiety zawierają zazwyczaj realizację obowiązkowych badań z zakresu medycyny pracy, dostęp do lekarza internisty oraz rabaty na konsultacje specjalistyczne, badania diagnostyczne oraz leczenie stomatologiczne (np. Plan Standard Falck - 30 zł miesięcznie).

Bardziej rozbudowane to pakiety, które zawierają usługi, takie jak: medycyna pracy, dostęp do specjalistów wszystkich specjalności, badania laboratoryjne, RTG, zabiegi ambulatoryjne, prowadzenie ciąży, szczepienia przeciw grypie, profilaktyczny przegląd zdrowia, całodobową linię medyczną (np. Pakiet Biały w Promedis - 85 zł miesięcznie za osobę). Dodatkowo pakiety te mogą być uzupełnione o zabiegi rehabilitacyjne i wizyty domowe lekarzy (np. Pakiet Srebrny w Centrum Medycznym Damiana - do 175 zł miesięcznie).

Opieka pełna

Kompleksowe pakiety, oprócz świadczeń wymienionych wcześniej, zawierać mogą dodatkowo hospitalizację, porody, chirurgię jednego dnia, kompleksową opiekę stomatologiczną. Przykładem takiego pakietu może być pakiet Enel Care IV Enel-Medu, który zawiera: całodobową linię medyczną, pogotowie ratunkowe, medycynę pracy, konsultacje internistyczne, zniżki na świadczenia poza abonamentem, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę laboratoryjną, zabiegi ambulatoryjne, wizyty domowe, profilaktykę zdrowotną, szczepienia, leczenie stomatologiczne, hospitalizację, rehabilitację, poród rodzinny. Koszt takiego pakietu to 400 zł miesięcznie.

Dla VIP-ów

REKLAMA

Centra prześcigają się również w propozycjach skierowanych do specjalnych klientów - klientów VIP. Atutem, który ma przyciągnąć klientów do skorzystania z takiego pakietu, jest właściwie nieograniczona oferta opieki medycznej i psychologicznej w kraju oraz ubezpieczenie na leczenie za granicą. Ceny pakietów, w zależności od propozycji, wynoszą miesięcznie: w Lux Medzie Pakiet Brylant - 380 zł, w Promedis - Pakiet Złoty - 450 zł, w Enel-Medzie Pakiet VIP - 500 zł, a w Centrum Medycznym Damiana - Pakiet Platynowy to koszt nawet do 650 zł miesięcznie.

W ofercie opieki medycznej dla klientów korporacyjnych pojawiła się również specjalna oferta, która wzbogaca tradycyjne pakiety VIP o niestandardową usługę leczenia ciężkich schorzeń w najlepszych szpitalach w Stanach Zjednoczonych w ramach Preferred CareTM oraz pokrycie kosztów hospitalizacji do wysokości 2 mln dolarów rocznie. Taka propozycja znajduje się w Abonamencie Platynowym Medicoveru. Miesięczny koszt takiego abonamentu to 1099 zł dla jednego pracownika.

Przedstawione ceny pakietów medycznych są propozycjami dotyczącymi samych pracowników. Jednak z większości tych pakietów mogą również za dodatkową opłatą korzystać członkowie ich rodzin.

Jolanta Grygiel

dyrektor ds. personalnych i administracji, LUBELLA SA

LUBELLA oferuje pracownikom opiekę medyczną od 10 lat. Objęci nią są zarówno nowo zatrudnieni, jak i ci, którzy pracują dłużej. Pakiety, z których korzystają pracownicy, obejmują badania wstępne, okresowe oraz dodatkową opiekę medyczną i psychologiczną dla pracowników i zniżki dla rodzin. Świadczenie, które w firmie jest już standardem, wykorzystywane jest także jako jeden z argumentów w pozyskiwaniu nowych pracowników. Informacje zwrotne, które otrzymujemy od przedstawicieli załogi, potwierdzają, że pracownicy oceniają to świadczenie pozytywnie. Obserwujemy też małą absencję na stałym poziomie spowodowaną chorobami. Te czynniki utwierdzają nas w przekonaniu, że pakiety medyczne przynoszą naszej firmie wymierne korzyści.

Krzysztof Wołczecki

dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem, Euro Bank SA

Program opieki medycznej dla pracowników Euro Banku funkcjonuje od lipca 2006 roku. Jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze partnera była liczba i lokalizacja przychodni - z uwagi na duże rozproszenie oddziałów banku staraliśmy się umożliwić jak najłatwiejszy dostęp pracowników do świadczeń medycznych i wybrać taką ofertę, która gwarantowała rozbudowaną sieć placówek medycznych, w największym stopniu pokrywającą się z siecią oddziałów bankowych. Priorytetem było zapewnienie jednakowego dostępu do opieki zarówno pracownikom centrali, jak i pracownikom terenowym.

Wszyscy pracownicy są objęci opieką od momentu zatrudnienia, na takich samych zasadach - nie ma zróżnicowania świadczeń (pakietów) ani w zależności od stanowiska, ani stażu pracy, ani osiąganych wyników. Dla osób zainteresowanych istnieje możliwość objęcia opieką członków najbliższej rodziny, możliwe jest także rozszerzenie liczby świadczeń dostępnych w pakiecie pracownika - na warunkach preferencyjnych.

W ramach pakietu dla pracowników centrum medyczne oferuje nieograniczony dostęp do lekarzy wszelkich specjalności oraz psychologa, wizyty są nielimitowane, pracownik ma zagwarantowaną pełną swobodę w dostępie do świadczeń. W badaniu satysfakcji prowadzonym po roku od wprowadzenia programu opieka medyczna została bardzo dobrze oceniona przez pracowników; szczególnie ceniony jest łatwy dostęp do specjalistów i jakość oferowanych świadczeń. O poziomie zadowolenia świadczyć może również powszechna znajomość programu i duże zainteresowanie pakietami dodatkowymi (opłacanymi przez pracowników).

Program opieki medycznej funkcjonuje w naszej firmie jako standardowe świadczenie w ramach zatrudnienia, nie jest formą nagradzania, niemniej jednak w ocenie pracowników spełnia rolę istotnego pozafinansowego elementu motywacyjnego. Jest także jednym z elementów wynagrodzenia oferowanego potencjalnym pracownikom już na etapie zatrudnienia.

 Anna Włudarczyk

Autorka jest menedżerem projektów wydawniczych w Nowoczesnej Firmie, współpracuje z miesięcznikiem „Personel i Zarządzanie”.

Kontakt:

anna.wludarczyk@nf.pl

  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

REKLAMA