Kategorie

Koszyk pełen świadczeń

Anna Włudarczyk
Ze względu na zmieniający się rynek pracy również systemy wynagradzania ulegają ciągłym zmianom. Dzisiaj dla wielu pracowników coraz mniejsze znaczenie ma podstawowe wynagrodzenie, rośnie natomiast rola świadczeń dodatkowych. Kandydaci do pracy już podczas rozmów kwalifikacyjnych pytają o takie świadczenia. Nierzadko jest to jeden z warunków, który wpływa na decyzję o podjęciu pracy w danej firmie.

Jak wynika z badania przeprowadzonego we wrześniu 2007 roku przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych/Gemius na zlecenie Medicover, najbardziej pożądanym przez pracowników dodatkiem do wynagrodzenia jest pakiet opieki medycznej.

Wyniki badania wskazują, że posiadanie takiego pakietu nie tylko może mieć wpływ na satysfakcję z pracy, ale ma również istotne znacznie przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy. Warto zauważyć, że dla kobiet pakiet opieki medycznej stanowi bardziej wartościowy dodatek do wynagrodzenia niż dla mężczyzn.

Pewne istotne statystycznie różnice występują także ze względu na zajmowane przez pracownika stanowisko. Dla specjalistów na kierowniczym stanowisku dodatek ten jest mniej atrakcyjny niż dla pozostałych pracowników. Z kolei pakiet opieki medycznej dla rodziny pracownika ma większe znaczenie dla osób, które posiadają dzieci.

Konieczne badania

Wyniki kolejnych badań przeprowadzonych przez PSZK w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „W trosce o zdrowie” wskazują, że najbardziej pożądanymi usługami medycznymi, jakie powinny zawierać pakiety oferowane przez firmę, są według respondentów: konsultacje lekarskie (według odpowiedzi 85 proc. pytanych), badania diagnostyczne (59 proc.) oraz badania laboratoryjne (50 proc.). Może to wiązać się z faktem, iż wielu pracodawców obliguje swych pracowników do regularnego wykonywania badań - ponad 75 proc. respondentów musi wykonywać obowiązkowe badania w pracy. U 54 proc. pytanych osób badania profilaktyczne są częścią pakietu medycznego zapewnionego przez pracodawcę. Zdrowie jest najważniejsze i należy o nie dbać - wydaje się, że większość przełożonych respektuje tę zasadę, bo prawie 90 proc. respondentów podkreśla, iż ma możliwość wykonywania badań w godzinach pracy. Mniej optymistycznie sprawa wygląda w odniesieniu do opieki psychologicznej. 63 proc. pytanych uważa, iż pakiet medyczny powinien zawierać możliwość uzyskania profesjonalnej pomocy psychologicznej, jednakże prawie 70 proc. przyznaje, iż takiej opieki ich pracodawca im nie zapewnia.

Różne warianty

Pakiet medyczny w firmie może obejmować kilka wariantów.

Badania okresowe

Najprostszym z nich jest zakup badań wstępnych dla nowych pracowników oraz badań okresowych dla już zatrudnionych. To rozwiązanie pozwala na sprawne przeprowadzenie badań, które są obowiązkiem pracodawcy. Przy tej okazji firmy fundują często pracownikom dodatkową diagnostykę na życzenie, np. USG, RTG, badania krwi czy gastroskopię.

Polisa zdrowotna

Kolejne rozwiązanie to polisa zdrowotna dla pracowników, którą wykupuje się w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Polisa zapewnia nieograniczony dostęp do lekarza rodzinnego, większości specjalistów oraz do badań diagnostycznych. W wersji rozszerzonej może obejmować również pełny katalog świadczeń ambulatoryjnych oraz wiele zabiegów szpitalnych.

Abonament na usługi

Wreszcie ostatnim wariantem jest opłacenie w jednym z prywatnych centrów medycznych abonamentu na usługi medyczne. W ramach pakietu standardowego pracownicy otrzymują przeważnie całodzienną opiekę specjalistyczną, w tym określoną w umowie liczbę wizyt domowych, badania laboratoryjne, diagnostyczne, szczepienia przeciw żółtaczce i grypie oraz proste zabiegi pielęgniarskie. Natomiast pakiet rozszerzony - w zależności od ceny - zapewnia przeważnie całodobową opiekę medyczną, wizyty domowe, większy niż w pakiecie standardowym zakres usług, a często również hospitalizację i drogie zabiegi.

Ile to kosztuje

Koszt abonamentu na usługi w jednym z prywatnych centrów medycznych jest uzależniony od wykupionego wariantu. Ceny pakietów mogą być kalkulowane z klientami na podstawie np. liczby pracowników objętych opieką, lokalizacji, liczby oddziałów i rozproszenia tych oddziałów, narażeń związanych z wykonywaną pracą.

Niezbędne minimum

Podstawowymi pakietami, które oferują centra medyczne, są pakiety standardowe, których ceny wahają się od 30 do 1 tys. zł miesięcznie dla jednego pracownika.

W ofercie każdego z centrów znajduje się zwykle kilka pakietów oferujących warianty od całkiem podstawowych po bardziej rozbudowane na kompleksowych, a nawet ekskluzywnych pakietach kończąc.

Reklama

Podstawowe pakiety zawierają zazwyczaj realizację obowiązkowych badań z zakresu medycyny pracy, dostęp do lekarza internisty oraz rabaty na konsultacje specjalistyczne, badania diagnostyczne oraz leczenie stomatologiczne (np. Plan Standard Falck - 30 zł miesięcznie).

Bardziej rozbudowane to pakiety, które zawierają usługi, takie jak: medycyna pracy, dostęp do specjalistów wszystkich specjalności, badania laboratoryjne, RTG, zabiegi ambulatoryjne, prowadzenie ciąży, szczepienia przeciw grypie, profilaktyczny przegląd zdrowia, całodobową linię medyczną (np. Pakiet Biały w Promedis - 85 zł miesięcznie za osobę). Dodatkowo pakiety te mogą być uzupełnione o zabiegi rehabilitacyjne i wizyty domowe lekarzy (np. Pakiet Srebrny w Centrum Medycznym Damiana - do 175 zł miesięcznie).

Opieka pełna

Kompleksowe pakiety, oprócz świadczeń wymienionych wcześniej, zawierać mogą dodatkowo hospitalizację, porody, chirurgię jednego dnia, kompleksową opiekę stomatologiczną. Przykładem takiego pakietu może być pakiet Enel Care IV Enel-Medu, który zawiera: całodobową linię medyczną, pogotowie ratunkowe, medycynę pracy, konsultacje internistyczne, zniżki na świadczenia poza abonamentem, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę laboratoryjną, zabiegi ambulatoryjne, wizyty domowe, profilaktykę zdrowotną, szczepienia, leczenie stomatologiczne, hospitalizację, rehabilitację, poród rodzinny. Koszt takiego pakietu to 400 zł miesięcznie.

Dla VIP-ów

Reklama

Centra prześcigają się również w propozycjach skierowanych do specjalnych klientów - klientów VIP. Atutem, który ma przyciągnąć klientów do skorzystania z takiego pakietu, jest właściwie nieograniczona oferta opieki medycznej i psychologicznej w kraju oraz ubezpieczenie na leczenie za granicą. Ceny pakietów, w zależności od propozycji, wynoszą miesięcznie: w Lux Medzie Pakiet Brylant - 380 zł, w Promedis - Pakiet Złoty - 450 zł, w Enel-Medzie Pakiet VIP - 500 zł, a w Centrum Medycznym Damiana - Pakiet Platynowy to koszt nawet do 650 zł miesięcznie.

W ofercie opieki medycznej dla klientów korporacyjnych pojawiła się również specjalna oferta, która wzbogaca tradycyjne pakiety VIP o niestandardową usługę leczenia ciężkich schorzeń w najlepszych szpitalach w Stanach Zjednoczonych w ramach Preferred CareTM oraz pokrycie kosztów hospitalizacji do wysokości 2 mln dolarów rocznie. Taka propozycja znajduje się w Abonamencie Platynowym Medicoveru. Miesięczny koszt takiego abonamentu to 1099 zł dla jednego pracownika.

Przedstawione ceny pakietów medycznych są propozycjami dotyczącymi samych pracowników. Jednak z większości tych pakietów mogą również za dodatkową opłatą korzystać członkowie ich rodzin.

Jolanta Grygiel

dyrektor ds. personalnych i administracji, LUBELLA SA

LUBELLA oferuje pracownikom opiekę medyczną od 10 lat. Objęci nią są zarówno nowo zatrudnieni, jak i ci, którzy pracują dłużej. Pakiety, z których korzystają pracownicy, obejmują badania wstępne, okresowe oraz dodatkową opiekę medyczną i psychologiczną dla pracowników i zniżki dla rodzin. Świadczenie, które w firmie jest już standardem, wykorzystywane jest także jako jeden z argumentów w pozyskiwaniu nowych pracowników. Informacje zwrotne, które otrzymujemy od przedstawicieli załogi, potwierdzają, że pracownicy oceniają to świadczenie pozytywnie. Obserwujemy też małą absencję na stałym poziomie spowodowaną chorobami. Te czynniki utwierdzają nas w przekonaniu, że pakiety medyczne przynoszą naszej firmie wymierne korzyści.

Krzysztof Wołczecki

dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem, Euro Bank SA

Program opieki medycznej dla pracowników Euro Banku funkcjonuje od lipca 2006 roku. Jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze partnera była liczba i lokalizacja przychodni - z uwagi na duże rozproszenie oddziałów banku staraliśmy się umożliwić jak najłatwiejszy dostęp pracowników do świadczeń medycznych i wybrać taką ofertę, która gwarantowała rozbudowaną sieć placówek medycznych, w największym stopniu pokrywającą się z siecią oddziałów bankowych. Priorytetem było zapewnienie jednakowego dostępu do opieki zarówno pracownikom centrali, jak i pracownikom terenowym.

Wszyscy pracownicy są objęci opieką od momentu zatrudnienia, na takich samych zasadach - nie ma zróżnicowania świadczeń (pakietów) ani w zależności od stanowiska, ani stażu pracy, ani osiąganych wyników. Dla osób zainteresowanych istnieje możliwość objęcia opieką członków najbliższej rodziny, możliwe jest także rozszerzenie liczby świadczeń dostępnych w pakiecie pracownika - na warunkach preferencyjnych.

W ramach pakietu dla pracowników centrum medyczne oferuje nieograniczony dostęp do lekarzy wszelkich specjalności oraz psychologa, wizyty są nielimitowane, pracownik ma zagwarantowaną pełną swobodę w dostępie do świadczeń. W badaniu satysfakcji prowadzonym po roku od wprowadzenia programu opieka medyczna została bardzo dobrze oceniona przez pracowników; szczególnie ceniony jest łatwy dostęp do specjalistów i jakość oferowanych świadczeń. O poziomie zadowolenia świadczyć może również powszechna znajomość programu i duże zainteresowanie pakietami dodatkowymi (opłacanymi przez pracowników).

Program opieki medycznej funkcjonuje w naszej firmie jako standardowe świadczenie w ramach zatrudnienia, nie jest formą nagradzania, niemniej jednak w ocenie pracowników spełnia rolę istotnego pozafinansowego elementu motywacyjnego. Jest także jednym z elementów wynagrodzenia oferowanego potencjalnym pracownikom już na etapie zatrudnienia.

 Anna Włudarczyk

Autorka jest menedżerem projektów wydawniczych w Nowoczesnej Firmie, współpracuje z miesięcznikiem „Personel i Zarządzanie”.

Kontakt:

anna.wludarczyk@nf.pl

  

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.