reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > W jaki sposób podkreślać zasługi najlepszych pracowników?

W jaki sposób podkreślać zasługi najlepszych pracowników?

Jestem menedżerem od niedawna. Zarządzam kilkunastoosobowym zespołem. Zastanawiam się, czy są jakieś sposoby wyróżniania podwładnych, które mogłyby pozytywnie wpływać także na innych pracowników. Jakie pomysły mogłabym wykorzystać?

Elitarność może być źródłem motywacji, wykorzystywanym jako elitarność zadania, nagrody lub zespołu. Organizacje stosują wiele form wyróżniania najlepszych pracowników. Klasycznymi przykładami jest potwierdzanie wartości pracownika poprzez przydzielanie mu droższego samochodu służbowego, lepszego miejsca na parkingu, jednoosobowego gabinetu czy pokoju biurowego z oknem. W wielu firmach stosuje się różne opisy stanowisk pracy zatrudnionych oraz gradację tytułów na wizytówkach, w zależności od zasług lub stażu pracy. To kolejna inicjatywa, która podnosi poczucie wartości pracowników, motywuje i nie obciąża budżetu firmy. Nie należy stosować jej bezkrytycznie. Nie działa ona na wszystkich, a niekiedy wywołuje odwrotny skutek – są osoby, które uważają ten sposób motywowania za sztuczny i śmieszny.

Zadania specjalne

Przykładów jest mnóstwo, a wszystkie one mają wspólny element. Pokazują, że przełożeni szczególnie doceniają osiągnięcia pracownika i w związku z tym równie szczególnie chcą go wyróżnić. Takie wyjątkowe potraktowanie w przypadku przeważającej liczby pracowników wywołuje duże zadowolenie i silnie podnosi poziom motywacji większości z nich.

Dobrym wyróżnieniem jest poproszenie pracownika o wykonanie specjalnych zadań. W firmach handlowych najczęściej realizuje się to poprzez skierowanie przedstawiciela do opieki nad prestiżowymi, kluczowymi klientami. W organizacjach innego typu formą wyróżnienia jest poproszenie o nadzorowanie organizowania ważnych wydarzeń w życiu firmy, zaopiekowanie się gościem, poproszenie o poprowadzenie trudnych negocjacji, poprowadzenie trudnego szkolenia. Są to prawdziwe gesty uznania dla kompetencji i zaangażowania osób, które otrzymują specjalne zadanie. Pracownik, któremu zlecono bardzo trudne zadanie, czuje się specjalnie wyróżniony. Jeśli uda się z sukcesem doprowadzić to zadanie do końca, dodatkowo czeka go wyjątkowa nagroda.

W grupie fokusowej

W wielu organizacjach metodą motywowania jest zaproszenie podwładnego do udziału w pracach grup fokusowych lub w zebraniach zarządu. Grupa fokusowa jest stworzona z kilku lub kilkunastu pracowników zajmujących różne stanowiska i różne miejsce w hierarchii organizacji. Wszyscy oni wyróżniają się dużymi umiejętnościami, dobrymi wynikami w pracy, kreatywnością lub zdolnościami analitycznymi. Zadaniem grupy fokusowej jest poszukiwanie rozwiązań, które usprawnią funkcjonowanie organizacji. Udział w takiej grupie fokusowej motywuje na trzy sposoby. Po pierwsze, należą do niej najbardziej wartościowi pracownicy, wyróżniający się opisanymi przed chwilą cechami i postawą. Samo powołanie do takiej grupy jest więc pokazaniem, że zwierzchnicy zauważają u pracownika te cechy, oraz udowodnieniem, jak bardzo je doceniają. Po drugie, do grupy należy niewielu pracowników, co podkreśla jej elitarność. Po trzecie, gdy członkom takiego zespołu uda się znaleźć dobre rozwiązanie, które zostanie wdrożone w firmie, odczuwają oni satysfakcję z uzyskanych efektów oraz swojej sprawności. Podnosi to ich samoocenę i wtórnie zwiększa inicjatywę.

Podobną funkcję pełni zapraszanie pracowników na zebrania zarządu. Pokazuje, jak bardzo pracodawcy liczą się z opinią podwładnego. Daje też okazję do spotkań pracowników niższych rangą z najważniejszymi przełożonymi. Dla wielu osób jest to bardzo nobilitujące wyróżnienie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama