Kategorie

Dlaczego kobietom jest trudniej w świecie biznesu?

Lidia Mikołajczyk-Gmur

dyrektor generalna VELUX Polska Sp. z o.o.

Nie mogę zgodzić się z tym stwierdzeniem, że kobietom jest trudno w biznesie. Oczywiście może się zdarzyć, że bywa trudniej, ale obserwuje również sytuację – że może być łatwiej. Na przykład podczas negocjacji stricte męskie towarzystwo zachowuje się bardziej agresywne wobec siebie – gdy do rozmów biznesowych włącza się kobieta – panowie nieco łagodnieją, w końcu chcą być gentlemanami. Niestety, światem biznesu często rządzą stereotypy, że pewne branże lub stanowiska są zarezerwowane dla mężczyzn. Moim zdaniem duże zaangażowanie i wysokie kompetencje pozwalają je przełamać. Poza tym wśród pracodawców panuje błędne przekonanie, że zatrudniając mężczyznę, angażują bardziej efektywnego pracownika – kobieta musi przecież urodzić dzieci, zadbać o dom i rodzinę. Warto jednak zauważyć, że obecnie bardzo zmienił się styl życia wielu rodzin, a także coraz bardziej zaciera się tradycyjny podział ról. Osobiście zawsze staram się zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym i uważam, że pracodawca powinien dawać swoim pracownikom również taką możliwość. Dlatego w firmie Velux nie ma stanowisk zarezerwowanych dla kobiet i mężczyzn – jeśli kandydat ma predyspozycje i umiejętności odpowiednie dla danego stanowiska – płeć nie ma znaczenia w procesie rekrutacji. W naszych fabrykach okien pracuje bardzo dużo kobiet, które statystycznie mają dłuższy staż pracy niż mężczyźni – gdyż cenią u pracodawcy stabilność zatrudnienia – a to oznacza dla firmy oszczędności. Poza tym uważam, że kobiety to świetne organizatorki – znam wiele pań, które z powodzeniem prowadzą własne biznesy.


dr Paweł Smółka

trener i konsultant w projektach dotyczących pomiaru i doskonalenia kompetencji społecznych

Świat biznesu jest zróżnicowany. Jest tam miejsce zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn – jednostek o różnych osobowościach, zainteresowaniach, kwalifikacjach i kompetencjach. Być może płeć jest nawet mniej ważnym czynnikiem warunkującym sukces (lub jego brak) niż wspomniane kwalifikacje, kompetencje, profile osobowości i zainteresowań. O tym, czy ktoś odnosi sukces w świecie biznesu decyduje wiele czynników, z których część jest pod kontrolą danej osoby, a część jest zwykłym łutem szczęścia – pomyślnym obrotem spraw, który, dzięki mądrości danej osoby, niezależnie od jej płci, może być odpowiednio przez nią spożytkowany. Bardziej precyzyjnej odpowiedzi można natomiast udzielić na konkretne pytania typu: „czy kobietom jest trudniej odgrywać role menedżerskie” oraz „czy kobiety sprawdzają się w roli menedżera?”. Odpowiedź na pierwsze pytanie jest twierdząca. W wielu przypadkach, choć oczywiście nie we wszystkich, kobieta napotyka liczne trudności lub uciążliwości w pełnieniu funkcji menedżerskich, dotyczy to między innymi kwestii budowania autorytetu, zwłaszcza jeśli kobieta zarządza zespołem złożonym głównie z mężczyzn. Odpowiedź na drugie pytanie jest także twierdząca. Badania porównawcze nad efektywnością zespołów lub organizacji (ocenianą według obiektywnych kryteriów, czyli policzalnych efektów pracy) kierowanych przez kobiety oraz przez mężczyzn przynoszą zazwyczaj wyniki wskazujące, że nie ma żadnej znaczącej różnicy w zakresie wyników pracy.


Ewa Osóbka-Zielińska

psycholog, coach, trener

Jeśli kobietom bywa trudniej odnaleźć się w świecie biznesu, to często dlatego, że nad ich karierą krąży widmo kilku stereotypów.

Jedne odnoszą się do zwyczajowej roli kobiety jako żony i matki. Według obiegowej opinii, kiedy pracownica zakłada rodzinę, kariera przestaje być dla niej priorytetem.

Jednakże wyniki badań pokazują, że podejście do pracy i sposób jej wykonywania zależą od indywidualnych cech charakteru człowieka.

Reklama

Kobiety po powrocie do pracy pracują równie efektywnie i w podobnym wymiarze godzin, co przed macierzyństwem. Chcą pokazać, że nadal są profesjonalne i odpowiedzialne. A ponieważ łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych wymaga dobrych umiejętności organizacyjnych oraz dbałości o szczegóły, często jakość ich pracy wzrasta. Są dobrze zorganizowane, przedsiębiorcze i... często zbyt upodabniają się do mężczyzn.

To już inny stereotyp, głoszący, że kobieta może osiągać sukces w biznesie jedynie, gdy upodabnia się do mężczyzny. Silna, zdecydowana, pozbawiona słabości, często niemalże ukrywająca swoją kobiecość. Mimo wszystko wydaje się, że panie, które przyjmują męski system wartości, mogą czuć się w nim nieco... nieswojo.

Warto, żeby wykształcone, przedsiębiorcze kobiety planujące karierę w biznesie – i nie tylko – pamiętały o właściwych sobie, kobiecych atutach. Na przykład w sytuacjach konfliktowych kobiety rzadko walczą o utrzymanie swojej pozycji i rywalizują za wszelką cenę. Raczej dążą do porozumienia. Dzięki zdolnościom do empatii dbają o dobre relacje z klientami i współpracownikami. I bardzo dobrze radzą sobie na stanowiskach kierowniczych.


Olga Kozierowska

inspiratorka promocji przedsiębiorczości kobiet w mediach, autorka i redaktor programu Sukces Pisany Szminką (Radio PiN)

Nie do końca zgodzę się z tezą, iż kobietom jest trudno w świecie biznesu. By dokonać rzetelnej analizy, musielibyśmy podzielić ten świat na dwie części – świat własnego biznesu i świat korporacji. W pierwszym kobiety radzą sobie bardzo dobrze i, jak pokazują badania, już co trzeci przedsiębiorca w Polsce to kobieta, co stanowi najlepszy wynik w UE. Polskie bizneswoman są przedsiębiorcze, innowacyjne i realizują swoje plany z pasją. Jedynym wyzwaniem, jeżeli spojrzymy na sektor MŚP z perspektywy jego ogromnego potencjału, jest niechęć do podejmowania przez przedsiębiorczynie ryzyka finansowego, a dokładnie finansowania inwestycji ze źródeł zewnętrznych (fundusze zalążkowe, kredyty, nawet fundusze unijne), co może ograniczać rozwój ich firm. Jak pokazują badania przeprowadzone przez PKPP Lewiatan 98 proc. finansuje działalność i rozwój swojego biznesu ze środków własnych. Dodatkowo kobiety prowadzące małe i średnie przedsiębiorstwa realizują często tzw. strategię mrówki. Polega ona na tym, iż inwestują w jedną placówkę zamiast podjąć ryzyko ekspansji. Podsumowując, własny biznes to dla kobiet często filozofia życia, ale też często ucieczka przed szklanymi sufitami. I tu przechodzimy do wspomnianego świata korporacji, gdzie dysproporcja na rynku pracy pomiędzy kobietami i mężczyznami jest bardziej widoczna. To nadal męski świat, w którym kluczowe stanowiska zajmuje tylko 3 proc. kobiet. Kobiety są tam, gdzie jest dużo obowiązków, wymagana jest rzetelność, lojalność i odpowiedzialność. Rzadko zaś tam, gdzie podejmowane są strategiczne decyzje, gdzie się tak naprawdę rządzi. Dodatkowo nadal zarabiają o 25–30 proc. mniej aniżeli mężczyźni, wykonując pracę o takiej samej wartości.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?