reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Tożsamość zespołowa, czyli jak efektywnie i mądrze zorganizować spotkanie integracyjne?

Tożsamość zespołowa, czyli jak efektywnie i mądrze zorganizować spotkanie integracyjne?

Ktokolwiek próbował rezerwować hotele dla dużych grup w czerwcu, wrześniu lub październiku wie, jakie to wyzwanie. Jest to bowiem najgorętszy czas w życiu zespołów – czas spotkań integracyjnych. Jest to też gorący czas w działach szkoleń. Co zrobić, żeby proponowane zajęcia realnie przyczyniły się do integracji i doskonalenia zespołów, a także, by były efektywne kosztowo?

Podsumowania półrocza, energetyczne spotkania „kick off”, konferencje całych działów czy coroczne spotkania integracyjne – to wydarzenia, po których wiele się w firmach oczekuje. Możliwości rynkowe są nieograniczone, zarówno firmy eventowe, jak i szkoleniowe z roku na rok poszerzają i uatrakcyjniają swoją ofertę. Wśród wielu popularnych, a zarazem biznesowo efektywnych pomysłów na spotkania zespołów są: gry terenowe, gry strategiczne, a także spotkania z wykorzystaniem typologii indywidualnych profili. Te zróżnicowane rozwiązania są odpowiedzią na różne potrzeby biznesowe zespołów, ich liczebność, możliwości organizacyjne, a przede wszystkim na wyzwania, z którymi należy się zmierzyć.

Gry terenowe

Jest to rodzaj rozgrywki między zespołami lub pojedynczymi osobami, prowadzonej w określonym terminie, zgodnie z wyznaczonymi regułami. Tradycje tych gier wywodzą się z harcerstwa i zabaw w podchody. Gry terenowe mogą mieć wiele odmian: od biegów na orientację po „fabuły”.

Klasyczne gry terenowe są zazwyczaj uzupełnione o merytoryczne sesje szkoleniowe w sali. Podczas gry w terenie konkurujące zespoły szukają konkretnych punktów i realizują zadania wyznaczone w danym miejscu. Zadania te są nierzadko powiązane z historią, misją firmy, jej formalną i nieformalną historią. Elementy zdobywane przez różne zespoły przyczyniają się do końcowego zwycięstwa wszystkich i, tym samym, do umocnienia tożsamości zespołowej. Sesje w salach szkoleniowych często koncentrują się wokół wartości zespołu, ról zespołowych i zasad współpracy. Nierzadko są to również sesje warsztatowe w mniejszych grupach. W czasie takich sesji pracownicy ćwiczą konkretne umiejętności, związane np. z komunikacją, asertywnością, udzielaniem i przyjmowaniem informacji zwrotnej.

Fabularne gry terenowe są natomiast pogłębione o konkretną historię, która przenosi uczestników w inny świat. Mogą występować w niej dodatkowe postaci podkreślające klimat danej historii. Pod pewnymi warunkami postaci te udzielają uczestnikom wskazówek. Tło, dodatkowe materiały, elementy kostiumów (np. kapelusze z epoki) dla uczestników pozwalają głębiej wejść w daną historię i zwiększają zaangażowanie uczestników. Zespoły rywalizują między sobą, a na koniec rozwiązują główną zagadkę bądź odnajdują skarb.

Gry terenowe są bardzo lubiane przez decydentów i uczestników. Pozwalają bowiem pracownikom na poznanie siebie nawzajem od strony nieformalnej, często niwelują bariery między ludźmi z różnych działów i różnych poziomów. Organizatorzy muszą włożyć najwięcej wysiłku w przygotowanie punktów, dopasowanie ich do opowiadanej historii i misji danej firmy. Wiele pracy wymaga również przygotowanie terenu i sprawna organizacja wydarzenia.

@RY1@i13/2011/008/i13.2011.008.000.0082.101.jpg@RY2@

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama