reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Czy warto wprowadzać kwestionariusze osobowe?

Czy warto wprowadzać kwestionariusze osobowe?

Firmy często zastanawiają się, w jaki sposób zebrać istotne informacje o kandydatach do pracy, zanim zaproszą ich na rozmowę kwalifikacyjną. Informacje te to, oprócz podstawowych danych osobowych, opinie o dotychczasowych doświadczeniach zawodowych, ocena własnych kompetencji, oczekiwania wobec przyszłości zawodowej. Przy rekrutacji, na którą odpowiedziała duża liczba kandydatów, wygodnym narzędziem odpowiedniej selekcji jest kwestionariusz osobowy.

Kwestionariusz osoby ubiegającej się o stanowisko w danej firmie nie jest tym samym co kwestionariusz osobowy pracownika. Różnią się one liczbą podawanych danych wrażliwych, które określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 28 maja 1996 r. (Dz.U. Nr 62, poz. 286 z późn. zm.) oraz artykuł 221 § 1 Kodeksu pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.). Ponadto pracodawca może zadać pytania odnoszące się między innymi do oceny własnych kompetencji, oczekiwań wobec realizowanych zadań oraz pracodawcy czy pytania dotyczące motywacji.

Komu zależy na odpowiedzi?

Kwestionariusz osobowy jest wstępną metodą selekcyjną. Po pierwsze, nie każdy kandydat będzie skłonny udzielić odpowiedzi, po drugie zaś odpowiedzi zawarte w formularzu mogą być podstawą do odrzucenia bądź zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Przy sporej liczbie aplikacji zastosowanie kwestionariusza osobowego pozwoli wybrać tych, którym naprawdę zależy na pracy w naszej firmie, gdyż podjęli trud odpowiedzi na przesłane pytania, oraz osoby, które w sposób interesujący potrafią odpowiedzieć na pytania otwarte, odnoszące się do ich oczekiwań, kompetencji, wiedzy itp. Oczywiście jeśli ograniczymy się tylko do wybrania kandydatów, którzy udzielili odpowiedzi na przesłany kwestionariusz, może się okazać, że przeoczymy ciekawe aplikacje. Ponadto, rekrutując na stanowiska specjalistyczne czy wyższego szczebla menedżerskiego, możemy spodziewać się, że kandydaci nie będą zainteresowani udzielaniem odpowiedzi na kwestionariusz osobowy. Warto więc wcześniej rozważyć, dla jakich stanowisk można prowadzić rekrutację za pomocą kwestionariusza osobowego.

Korzyść dodatkowa

Odpowiedzi zawarte w formularzu mogą także pokazać, w jaki sposób firma i jej działania odbierane są przez osoby spoza niej. Jeśli w kwestionariuszu zawrzemy pytania dotyczące oczekiwań wobec pracodawcy, oceny rynku czy odnoszące się do zadań, które kandydat chciałby wykonywać, możemy w prosty sposób odnieść odpowiedzi do stworzonego opisu stanowiska. Takie porównanie może pozwolić na świeże spojrzenie na istniejący zbiór zadań na danym stanowisku czy do weryfikacji chociażby samej nazwy stanowiska.

Granica dociekliwości

Przed budową kwestionariuszy osobowych powinniśmy zastanowić się, na jakie pytania możemy i chcielibyśmy uzyskać odpowiedź. Jak już wcześniej wspomniano, są to w pierwszej kolejności pytania dotyczące podstawowych danych osobowych oraz opinii, oczekiwań i powodów aplikacji. Równie ważne są także pytania dotyczące wiedzy kandydata o rynku, na którym działa firma, jego wyobrażeniu o stanowisku oraz te badające kompetencje, umiejętności i reakcje na określone sytuacje. Dane osobowe, których pracodawca może wymagać od osoby ubiegającej się o pracę, ściśle określają przywołane na początku artykułu akty prawne. Są to:

  • imię (imiona) i nazwisko,
  • imiona rodziców,
  • data urodzenia,
  • miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),
  • wykształcenie,
  • przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Inne pytania dotyczące tzw. danych wrażliwych są niezgodne z prawem i mogą prowadzić do wszczęcia postępowania wobec pracodawcy w sądzie pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Autorka jest specjalistą ds. personalnych w firmie Optima Partners, zajmuje się m.in. rekrutacją i selekcją, tworzeniem i przeprowadzaniem exit interviews, wdrażaniem systemów motywacyjnych.

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama